Cestování 09. 09. 2019 PDF Tisk

Jóga na Zanzibaru

Zanzibar je místem, kam se každý rád vrátí, pokud se sladí s jeho chodem, jeho energií a vibrací, které nepřestanou překvapovat. Jednou nastaví zrcadlo věčnosti a svobody, podruhé chudoby a marnosti....

Jóga na Zanzibaru

Zanzibar, představme si bílé písečné pláže a oceán, který hraje škálou barev od několika odstínů zelené, tyrkysové, blankytně modré až průhledné. Troufám si říci, že jsou to jedny z nejhezčích pláží světa i přes své odlivy a přílivy. Odliv na Zanzibaru je jako chůze měsíční krajinou pokrytou malými solnými jezery. Vibrace Indického oceánu je vysoká, jeho léčivý potenciál je obrovský. Stačí cítit, vnímat a pochopit jeho sílu. Čas strávený v oceánu má neskutečný vliv na fyzické uvolnění a mentální výdech. Je to čirá krása.

Zanzibar je také místem chudoby a mnoha protikladů. Bohatá, nádherná scenerie přírody a výživa oceánu je v kontrastu s chudobou místních. Snoubí se zde dva velmi odlišné paradoxy. Na jedné straně najdeme vysoce vibrační místa, jako jsou pralesy, oceán a pláže. Na druhou stranu jsou zde místa, která mají vibraci velmi nízkou. Je to ovlivněno způsobem chování místních lidí, vzdělání a určitá životní úroveň zde mají své omezení. Nicméně místní lidé či přistěhovalci z pevniny jsou nesmírně milí.Společnost na Zanzibaru je pudová, přirozená.

Všechny tyto faktory spolu s prostředím vytvářejí vibrace. Když si na určitých místech zacvičíme flow jógu a splyneme s prostředím, dostane se nám výživy pro duši.Tato místa najdeme v přírodě, nejlépe dle vlastní intuice. Má zkušenost, mimo učení na Zanzibaru v hotelích a jejich zahradách, vychází převážně z mé vlastní praxe. Zakusila jsem hodiny praktikování na plážích ve svém volnu a doslova bleskovou rychlostí jsem byla schopná načerpat energii. Energie oceánu je pro mne tak silná, že je to skutečně až injekční záležitost.

Dalším velmi intenzivním zážitkem vlastní praxe byl prales.Chráněný park pod baldachýnem pralesa, to je Jozani Forest. Úchvatnost sama.Jedná se o jednu z „turistických“ výletních záležitostí, i přesto se dají navštívit místa, kde se sotva s někým potkáte. Součástí pochodu je průvodce, který přesně ví, kam šlápnout. Na vyžádání umožní nahlédnout do hlubinných zákoutí pralesa. Prales a jeho „šťávu“ můžeme hltat s každým nádechem.

Ideální místo pro praxi. V hlavní sezóně je prales rušnější. Proto jsem se vrátila mimo sezónu, po vlastní ose a zážitek byl nezapomenutelný. Místo má specifickou energii. Nabízí nám svou zeleň, vodu, nádech, život, svěžest a svobodu.Meditace na tomto místě pro mě byla zásadní. Přirozené splynutí s pralesem nastává po krátkém čase. Člověk by mohl zvuky lesa poslouchat hodiny. Celé naladění na místo je očistou a výživou pro duši.

Další zkušeností a duševní záležitostí je jóga praktikovaná u baobabů. Tyto stromy vyzařují určitou moudrost. Perfektní je, že baobab najdeme v Africe na každém rohu, každá delší cesta je obklopena baobaby. Jsou to stromy nádherné na pohled, moudré zevnitř a jejich vibrace je vysoce uklidňující, čistá, zemitá. Není problém kdekoliv, kde se baobab nachází, rozložit podložku a ponořit se do jógové praxe, meditace. Příznivější jsou místa stranou od hlavních silnic a ulic, místní lidé nejsou přeci jen zvyklí na jogíny opírající se o stromy, na rozdíl od lidí například v Asii.Baobaby poskytují velkou léčivou sílu, jejich přítomnost je vítaná speciálně při práci s hlubokými tématy.Jsou to houževnaté obrovské stromy plné síly. Pomáhají praxi uzemnit, naladit se zpět na sebe sama. Jejich energie usnadňuje přijetí, jejich moudrost navozuje hluboký klid.Afrika je místem mnohdy náročným, Zanzibar mimo svoji krásu umí být hlučný a chaotický, to se týká převážně měst. Únik z chaosu a hluku do náruče baobabů je požehnáním.

Na ostrově najdeme i několik jeskyní, některé suché, jiné mají vlastní jezera. Zajímavou jeskyní je Kuza Cave. V jeskyni se dá koupat v tzv. živé vodě, která je nahuštěná minerály, a celá energie tohoto místa je intenzivní. Místní lidé vykonávali na této posvátné půdě obřady a modlili se k vodě a jejímu léčivému potenciálu. Voda v jeskyni je reflexí jakéhosi zrcadla. Vyvolává strach a úzkost, ale také přináší naději a uvědomění. V tomto prostředí je meditace klíčem. Žena, která se o jeskyni s místními lidmi stará, nabízí povídání o historii Kuza Cave a jejích obřadech. Natálie, která přináší svou energii na místo a vytváří komunitní prostředí, nabízí i možnost zúčastnit se posvátného rituálu. Místní muž přivolá jednotlivé „spirits“ tohoto místa a na základě jejich pomoci se můžeme zbavit vlastních těžkostí. Speciální zážitek, který zůstává se mnou.Praxe v jeskyni je poněkud na těžší témata. Je zde cítit síla, hloubka, ale také určitá stagnace. Meditace v jeskyních již od nepaměti sloužily k lepšímu soustředění a žití v oddělenosti. Dle mého názoru k hlubším tématům zpracovávání různých strachů je jeskyně pravým místem.

Zanzibar nabízí také širokou škálu hippie míst, která umožňují cvičení jógy na terasách, báječných „open space“ prostorech u pláží apod. Pláže Nungwi a Paje jsou vybavené školou a studiem jógy, najdeme zde lektory, kteří pořádají lekce na pláži či poskytují soukromé hodiny. Hotely nabízejí výuku jógy, není problém dojít individuálně na lekci.Jóga po vlastní ose má výhodu svobody a flexibility. Můžete ji báječně spojit s cestováním po ostrově, vzít skútr či auto, podložku a zastavit na místě, které si vás přivolá.Pro osvěžující a dynamickou praxi je pláž a prostředí oceánu to pravé.Pro vyživující, uklidňující, až uzemňující praxi je prales a stromy baobabů místem správně zvoleným.Hlubinná témata a jejich zpracovávání se hodí do jeskyní.

Zanzibar je místem, kam se každý rád vrátí, pokud se sladí s jeho chodem, jeho energií a vibrací, které nepřestanou překvapovat. Jednou nastaví zrcadlo věčnosti a svobody, podruhé chudoby a marnosti. Pokud se člověk naladí na přírodu, autentičnost, mnohé toho na Zanzibaru pochopí. Ať už s jógou či bez, na ostrově se dá mnohé pozorovat. Nekonečné toulky po pláži, oku libé scenerie a všudypřítomný úsměv ze všech stran jsou vibrací samy o sobě.

 

  • autor: Kateřina Kostková
  • @kace.yogaforlife
  • foto: archiv autora

Objednat předplatné