Vzdělávání 08. 04. 2019 PDF Tisk

Jóga je pro každého – 5 přístupů, jak ji všem otevřít

Každý, kdo cvičí jógu, ať v jakékoliv formě a podobě, je jogín! Praktikovat jógu je schopný každý, jde jen o to, jakým způsobem. Přinášíme vám proto pět přístupů, se kterými učitelé jógy pracují, aby mohli své lekce nabídnout a otevřít všem.

Jóga je pro každého – 5 přístupů, jak ji všem otevřít

Když se řekne jóga, představíte si hubeného jogína, který je schopný si dát nohu za hlavu a u toho ještě příjemně meditovat? Myslíte si, že nepatříte mezi tak fyzicky zdatné, nebo dokonce máte nějaký fyzický handicap a nevěříte, že jógu můžete vůbec praktikovat? Pokud tento pocit máte, mýlíte se. Adaptivní jóga umožňuje díky adaptivním postupům (například za podpory židle) praktikování jógy i pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Ve zkratce můžeme říci toto: Každý, kdo cvičí jógu, ať v jakékoliv formě a podobě, je jogín! Praktikovat jógu je schopný každý, jde jen o to, jakým způsobem. Přinášíme vám proto pět přístupů, se kterými učitelé jógy pracují, aby mohli své lekce nabídnout a otevřít všem.

  1. Vytvořte přívětivé prostředí

Vedle přípravy před lekcí nebo zodpovídání dotazů studentů po jejím konci se zaměřte také na to, aby vaše lekce byla i pro nově příchozí přívětivá a otevřená. Zejména pro někoho s fyzickým handicapem může být příchod do nového prostředí stresový nebo se může cítit nesvůj, má-li si říct o speciální přístup nebo cviky.

Zkuste být proaktivní, ale zároveň nikoho netlačte do pojmenování konkrétních cílů nebo výzev. Buďte otevření, ptejte se přívětivě a motivujte ke zvídavosti i dotazům z jejich strany. Přemýšlejte celistvě a vnímejte příchod nových jogínů i s jejich specifickými potřebami jako možnost růstu pro celou skupinu. Buďte za ně vděční. Nezapomínejte, že dynamika mezi studentem a učitelem je posvátné pouto, které vždy respektujte. Vaším cílem je v oblasti jógy nabídnout různorodou kulturu, která každého přijme a každý se v ní najde.

  1. Zaměřte se na vnitřní úspěch, nikoliv na konkrétní provádění pozic

Každý je jiný, každé tělo je jiné, možnosti jsou jiné. Jedním ze způsobů, jak studenty naučit, aby si to uvědomili a nehodnotili se nebo nesrovnávali s ostatními, je pomoci jim vnímat své vnitřní vědomí jako fyzický pocit. Jsou to právě oni, kdo své tělo znají nejlépe.

Sdílejte s nimi pocity, které při různých pozicích zažíváte vy, ale zároveň je motivujte k tomu, aby se zaměřovali na ty své. Můžete se ptát, jak se v danou chvíli cítí uvnitř svého těla nebo co zažívají. Právě zaměření se na osobní, vnitřní úspěch může zlepšit jejich propojení mezi tělem a duší. Jóga je mnohem více než jen provádění jednotlivých ásan.

  1. Nejdříve učte různé varianty

Nezačínejte tím, že hned ukážete finální podobu jógové pozice, ale začněte přesně naopak. Každá ásana má různé varianty, jak do ní student může vstoupit. Je to na svobodné vůli, kterou z nich si kdo zvolí. Naučte je to. Ukažte jim varianty, možnosti, ať si každý najde, co je mu nejpříjemnější. Používejte pomůcky jako židle, zeď, popruhy, podhlavníky nebo bloky. Pomohou posílit pocity i zážitek z praktikování jógy.

Obr.: Jóga je souhrn možností. Pozice můžeme přizpůsobovat svému tělu, své individualitě. Když studenty namotivujeme k tomu, aby každý cvičil dle toho, jak je mu to nejvíce příjemné, zároveň mu tím dodáme nad cvičením jakousi osobní moc. Ta může pomoci k přijetí sama sebe.

  1. Zůstaňte otevření – zapomeňte na skripta a příručky

Přestože věnujeme přípravě naší lekce dost času, nemusí to znamenat, že vše poběží přesně tak, jak jsme si naplánovali. I jógová skupina je živý organismus, a proto během lekce může docházet ke změnám. Myslete na to a nebraňte se jim, buďte na ně připraveni. Jógová lekce je kreativní. Upravte pozice, zpomalte nebo dejte pauzu. Připomínejte svým studentům, že není zapotřebí nikam nic tlačit, že chodit přes bolest je špatné a že všechny výhody z praktikování jógy získají, aniž by se museli nepříjemně přemáhat.

  1. Vystupte ze své krabice, stereotypu

Většina jógových instruktorů nezůstává ve své praxi stereotypní. Můžeme učit tradici, na které je jóga postavena, ale zároveň stále experimentovat a zkoušet nové věci. Přemýšleli jste někdy, že byste na konci cvičení, po pozici mrtvoly, nechali všechny studenty sednout do kruhu a zeptali se na jejich zkušenosti? Na to, jaká byla lekce, jak se cítili? I tento, pro některé možná neortodoxní, způsob pomáhá budovat komunitu a prohlubuje vztahy.

Nezapomínejte, že jógoví instruktoři nejsou léčitelé. Svým studentům pomáhají najít a přijmout sami sebe takové, jací jsou právě teď a tady. Síla jógy začíná, rozvíjí se a koncentruje v nás samotných. Jakmile si jogíni uvědomí, že jsou to právě oni sami, kdo jsou největšími experty na vlastní tělo, získají zároveň sebedůvěru a uvědomění.

 

  • přeložila a zpracovala: Jana Ondrejechová
  • zdroj: yogainternational.com
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné