Jóga Zprávy 21. 01. 2019 PDF Tisk

Jóga jako stav mysli

O daru jógy víme asi všichni. Studie, která se jógou a jejímu vlivu na stres a jeho uvolnění zabývala, šla ale mnohem dál. Byla konkrétní.

Jóga jako stav mysli

Stres je všudypřítomný. Naštěstí máme jógu, a ta nám pomáhá snížit stres a zlepšit imunitní systém našeho těla. Nejlepší na tom všem je, že abyste mohli využívat této praxe, nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti. Ať už jste doma, v práci, nebo někde mezi tím, jóga je tu vždy, aby vám pomohla si trochu odpočinout. Stačí pouhých pět minut a sami uvidíte rozdíl.

Co potřebujete?

Nepotřebujete nic jiného než sami sebe. Pokud máte jógovou podložku, je to skvělé, ale není to nutnost. Ručník nebo zem jsou také fajn. Najděte pohodlné místo, kde můžete být sami a nepřetržitě po dobu pouhých pěti minut. V závislosti na tom, jak se vaše tělo cítí, můžete volit to, jak bude vaše jóga momentálně vypadat. Důležité je, abyste se cítili dobře a pohodlně.

Pokud máte možnost pustit si svou oblíbenou relaxační hudbu, pak jen zvýšíte účinky svého cvičení. Ale nenechte se mýlit, cvičit vůbec nemusíte. Studie ukázala, že plně stačí jen tak sedět a snažit se nalézt ticho ve své mysli. Nic víc potřeba není. Cokoliv, co může zvýšit pozitivní energii kolem vás, je vítané.  

Chyťte svůj dech!

A o tom to celé je. Dech je naším průvodcem jednotlivými ásanami a je úplně jedno, jestli jste každých deset vteřin v jiné pozici, anebo zda celých pět minut prosedíte na zemi s překříženýma nohama. Jóga totiž nejsou jen ásany. Jóga je především stav naší mysli, kterou v daný moment vypneme a nemyslíme na nic.

Jóga pomáhá přinést více vědomí právě dechu, který má jak fyzické, tak psychologické benefity. Když jsme ve stresu, často dech zadržujeme, krátíme, nebo naopak zrychlujeme, což našemu klidu příliš neprospívá. Naučit se vnímat dech jako hlavní způsob, jak dokonale odbourat stres, je podle studie tím, co nás přiměje být více bystrý v práci i v životě.

To všechno se můžete naučit na lekcích jógy a tam také zjistíte, že přenést jógovou praxi z podložky do běžného života není zas tak složité. Studie ukázala, že nejlepší volbou je kombinace dechu a ásan, ale také že stav naší mysli je to, kde samotná jóga opravdu začíná.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné