Jóga Zprávy 25. 01. 2021 PDF Tisk

Jóga jako sport

Jóga byla konečně formálně prohlášena za sport!

Jóga jako sport

Indický ministr mládeže a tělovýchovy Kiren Rijiju a ministr AYUSH (ájurvédy, jógy, naturopatie, júnání, siddhy a homeopatie) Shripad Yesso Naik zařadili jógu mezi sportovní odvětví, což přispěje k šíření povědomí o jejích výhodách a zároveň pomůže zlepšovat fyzickou i duševní pohodu lidí.

Ministerstvo mládeže a tělovýchovy ve čtvrtek formálně uznalo jógu za soutěžní disciplínu, což v praxi také znamená, že na její financování mohou být oficiálně použity vládní peníze. Tento krok byl proveden s cílem podpořit jógu, obeznámit veřejnost s jejími přínosy a celkově motivovat více lidí k tomu, aby jógu praktikovali.

„O józe se ví již dlouho, že je to aktivita, která přináší řadu výhod. Bylo ale nutné, aby ji indická vláda oficiálně prohlásila za sport,“ dodal Rijiju.

Tím, že k tomu došlo, mohla být zřízena Mezinárodní jógová federace, která bude financována vládou, což zajistí, že se každoročně uvolní určitá suma peněz, tj. finanční podpora, na jógová školení a jógové sportovní akce.

Jednou z těchto akcí bude také Khelo India School and University Games, soutěž, kdy mezi poměří síly jednotlivé školy v nejrůznějších sportovních aktivitách, „tím se józe zajistí nejen větší popularita, ale celkově vzroste povědomí o jejích benefitech,“ řekl Rijiju.

Pro jógové soutěže již bylo navrženo 51 medailí v kategoriích jako tradiční jóga, umělecká jóga jednotlivců a dvojic, rytmická jóga dvojic a skupin a mistrovská jóga jednotlivců a skupin.

V únoru příštího roku by se také mělo konat první mistrovství jógy. Pro všechny soutěže je již vytvořen bodovací systém.

„Důvodem pro to, aby se jóga stala konkurenceschopným sportem, je povzbudit občany k její praxi a pomoci tak zlepšit jejich fyzickou a duševní pohodu,“ řekl Naik. „Učinit jógu sportem na mezinárodních akcí by jednoznačně mělo za následek rozšíření povědomí o indické józe jako takové a zároveň o jejích nesčetných přínosech pro zdraví,“ dodal.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné