Jóga Zprávy 20. 04. 2020 PDF Tisk

Jóga jako součást výuky – kde jinde než v Nepálu

Nepál se rozhodl, že zavede jógu povinně pro všechny své žáky. Vláda tvrdí, že týdenní kurz podpoří zdravý a aktivní životní styl.

Jóga jako součást výuky – kde jinde než v Nepálu

Skupina nepálských teenagerů sedí se zkříženýma nohama v internátní škole Bagmati – dlaně spojené na hrudníku, zavřené oči a s každým výdechem se propadají hlouběji do podlahy. 

Lekce jsou vedeny instruktorem, který pečlivě prochází mezi studenty zahloubanými do meditace či provádějícími jednotlivé fyzické ásany, aby vychytal případné chyby. Celá lekce probíhá energicky, ale s ohledem na fyzické předpoklady každého ze zúčastněných.

Stojany pro oporu hlavy či oporu ramen jsou všudypřítomné, stejně jako další jógové pomůcky usnadňující praxi.

„Jóga mi skutečně pomohla cítit se lépe a přivedla mě k tomu, abych se o sebe začal náležitě starat,“ uvedl Abhiyan Bhatta, 15letý chlapec, a dodal, že než se zapsal na lekce jógy ve škole v Káthmándú, hlavním městě Nepálu, roky bojoval s bolestivými koleny. „Má kolena se uzdravila.“

Tehdy to byla ještě volitelná lekce, kterou si každý mohl vybrat jako součást výuky. To se však brzy změní. Příští měsíc, kdy začne nové akademické období, se tato malá himálajská země stane první na světě, která z jógy učiní jeden z povinných předmětů na celostátní úrovni.

Stovky tisíc studentů základních a středních škol se zapíšou do nového týdenního kurzu jógy. Spolu s matematikou, biologií, nepálštinou a angličtinou bude ve školních osnovách i historie jogínského myšlení spolu s lekcemi o ájurvédě a naturopatii, což je druh alternativní medicíny, která podporuje samoléčbu těla.

„Jóga je naše starověká nauka,“ uvedl v rozhovoru ministr školství Nepálu Giriraj Mani Pokhrel. „Chceme, aby se jí studenti naučili, a myslíme si, že nyní je na to ten pravý čas.“

Programy školní jógy se objevují po celém světě. Ve Spojených státech vyhrazují studentům stovky veřejných škol čas na praktikování technik hlubokého dýchání a cvičení pro snížení stresu. V Indii, sousední zemi Nepálu a rodném místě jógy, některé univerzity a státní školy již vyžadují, aby studenti takové kurzy absolvovali.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • zdroj: nytimes.com
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné