Jóga Zprávy 25. 06. 2020 PDF Tisk

Jóga jako pomocník při boji s migrénou!

Studie ukázala, že pacientům trpícím migrénou, kteří se kromě standardních léků začali věnovat také józe, se výrazně zlepšil jejich stav. Cítili se lépe a jindy intenzivní bolesti hlavy se daly na ústup.

Jóga jako pomocník při boji s migrénou!

Nová studie tak přinesla skvělý poznatek, že jóga může lidem s migrénou zajistit výraznou úlevu a tím i lepší životní standard.

V první linii léčby migrény stojí stále ještě medikamenty, které však fungují pouze pro přibližně polovinu pacientů, a mnoho z nich má navíc vedlejší účinky, kvůli nimž je dalších 10 % lidí přestává používat.

Vědci v Indii náhodně rozdělili 114 pacientů s epizodickou migrénou do dvou skupin. První se podrobila konvenční terapii, kterou jim předepsali jejich lékaři; druhá absolvovala rovněž léčbu medikamenty a k tomu jógový program, který zahrnoval dechová cvičení, relaxační techniky a jógové držení těla. Pacienti se naučili sestavu, které se věnovali tři dny v týdnu po dobu jedné hodiny celý měsíc, a to pod dohledem jógového terapeuta, a poté praktikovali toto cvičení doma pět dní v týdnu další dva měsíce.

Studie zjistila, že obě skupiny vykázaly snížení frekvence a intenzity bolestí hlavy. Jedinci patřící do jógové skupiny však vykazovali méně časté bolesti hlavy, které byly navíc méně intenzivní, a přitom konzumovali menší množství léků než druhá skupina, ačkoliv průměrná frekvence bolestí hlavy byla ve skupině s jógou na začátku studie vyšší.

„Pokud trpíte migrénou, měli byste se poradit se svým lékařem o možnosti přidání jógy k celkové léčbě,“ doporučuje spoluautor studie Dr. Gautam Sharma, profesor kardiologie na Ústavu lékařských věd v celé Indii. „A pokud se rozhodnete józe věnovat,“ dodává, „měli byste se ji nejprve naučit u kvalifikovaného jógového terapeuta, se souhlasem svého lékaře.“

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • zdroj: nytimes.com
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné