BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 30. 08. 2021 PDF Tisk

Jóga jako cesta ke snížení stresu

Pokud trávíte hodiny a hodiny prací, buďte si jistí, že to na vás má značný vliv. Možná si to neuvědomujete, ale stres je v práci všudypřítomný. Vlastně nejen tam.

Jóga jako cesta ke snížení stresu

K tomu, abychom byli zdraví a fit, a to nejen fyzicky, ale i mentálně, nám pomůže jóga. Jóga totiž pracuje s myslí natolik dobře, že nás vyklidní a vrátí nám zpět tolik potřebnou energii.

Fyzická relaxace pomocí jógy nebo jiných praktik může podle analýzy studií provedených u zdravotnického personálu pomoci snížit pracovní stres.

Analýza, která je zveřejněna v časopise Journal of Occupational Health, zahrnovala 15 randomizovaných klinických studií s celkem 688 zdravotnickými pracovníky. Studie zkoumaly účinky jógy, masážní terapie, progresivní svalové relaxace a protahování na zmírnění stresu a zlepšení fyzického a duševního zdraví.

Metody fyzické relaxace celkově snížily míru pracovního stresu ve srovnání s pasivním odpočinkem. Podrobnější analýzy ukázaly, že účinnější než nicnedělání je pouze jóga a masážní terapie, přičemž lepší metodou je jóga.

„Pracovní stres souvisí s kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou, depresemi a dalšími závažnými příčinami nemocnosti. Naše výsledky naznačují, že metody fyzické relaxace jsou užitečné při snižování pracovního stresu. Jóga je obzvláště účinná a může být poskytována prakticky kdekoliv, takže je pro zaměstnavatele výhodné nabízet tyto možnosti relaxace jako podporu zdraví všech svých pracovníků,“ vysvětluje Michael Zhang, MD, vedoucí studie, ze Zdravotní čtvrti v jižní Nevadě.

To, že je jóga skvělá, se obecně ví. Tak proč ji nezkusit i v situacích, kde je vypětí a stresu více, než je zdrávo. Za zkoušku přece nikdo nic nedá!

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné