Cestování 23. 12. 2016 PDF Tisk

Jóga i na letišti

Procházíte se po ulicích SF a máte pocit, že každý cvičí jógu. Podložka přes rameno nebo v podpaží zdobí mnohé Američanky a Američany. San Francisco je americkou mekkou jógy, kde naleznete nespočet jógových studií...

Jóga i na letišti

San Francisco je s 850 000 obyvateli čtvrtým nejlidnatějším městem státu Kalifornie a čtrnáctým USA. San Francisco leží v nejsevernější části Sanfranciského poloostrova, jižně od úžiny Golden Gate v ústí Sanfranciského zálivu. Město je proslulé svými chladnými léty, mlhou zahalující překrásný most Golden Gate Bridge, strmými kopci, rozmanitostí architektury a turistickými cíli, mezi které patří historické tramvaje i bývalé vězení na ostrově Alcatraz.

Procházíte se po ulicích SF a máte pocit, že každý cvičí jógu. Podložka přes rameno nebo v podpaží zdobí mnohé Američanky a Američany. San Francisco je americkou mekkou jógy, kde naleznete nespočet jógových studií a také časopis Yoga Journal zde pořádá pravidelné lednové jógové konference, kam se sjíždějí všichni zájemci o jógu nejenom z USA. O velkém zájmu o jógu svědčí i nabídka mnoha hotelů, které vám zajistí soukromého učitele jógy nebo půjčí podložku, když jste si ji zapomněli doma. Velice příjemné zjištění učiníte na druhém terminálu sanfranciského letiště. Při hledání svého gatu narazíte na ceduli, která je na letišti velmi nezvyklá. Jsme zvyklí, že vídáme na letištích obchody a občerstvení, modlitebny, ale jógové místnosti nejsou tak standardními. Nejdříve jsem si myslel, že jsem po dvanáctihodinovém letu unavený a špatně vidím, ale když přijdu blíž, vidím zřetelně postavu v lotosu a pod ní text Yoga room. Okamžitě zatáčím ve směru cedule a ocitám se před skleněnými dveřmi s nápisem Yoga room. Uprostřed přeplněného terminálu je najednou úplné ticho. Stačilo zaklapnout dveře. Několik cvičících se nenechává vyrušit ze svojí praxe. V rohu si beru podložku a rozbaluji ji mezi pánem v psovi hlavou dolů a slečnou v šavásaně. Je to nádhera po tak dlouhém letu protáhnout tělo a nemuset sedět v letištním baru! Vyčistím podložku a vracím ji na místo. Osazenstvo Yoga room se mezitím vyměnilo. Zanechávám cvičící v jejich pozicích a vydávám se zpět do rušného terminálu, abych našel cestu ke svému dalšímu letu.

Jóga se na terminálu 2 letiště v San Francisku pevně zabydlela. A nejen zde. I když zdejší letiště ji zavedlo jako první na světě. Následovala letiště v Dallasu/Fort Worth, Chicagu/O’Hare a Burlingtonu. Evropa je sice trochu pozadu, ale jógu si můžete již nyní zacvičit na terminálu helsinského letiště, ale i na pařížském letišti, kde se například 20. 6. 2016 slavil Mezinárodní den jógy společnou lekcí.

Jóga si velmi přirozeně našla cestu na místa, která po ní přímo volají. Na letecké dopravní uzly, kde vystresovaní a unavení cestující mají možnost zastavení, zklidnění mysli a protažení svého těla.

 

Objednat předplatné