Ájurvéda 26. 03. 2024 PDF Tisk

Jóga, ájurvéda a jarní období

Sníh se rozpouští, zem je plná vody a příroda se pomalu probouzí. Jaro je obdobím zrodu, růstu a pučících květů, příroda se začíná zelenat. Nejen pro ni, ale i pro nastává čas nových začátků, každý má pocit, že píše novou kapitolu.

Jóga, ájurvéda a jarní období

Přirozeně chceme začít s čistým štítem, odstranit vše nepotřebné, co nás tíží po dlouhé zimě. Pro mne je jaro obdobím inspirace a radosti, ale vím, že pro spoustu lidí okolo přicházínebezpečný čas plný nemocí, horeček, alergií, rýmy a jarní únavy. Následující doporučení vám pomůžou zvládnout jaro hravě, s úsměvem a energií.

Období ájurvédské dóši kaphy

Jaro je méně chladným obdobím, jeho druhou polovinu lze označit přímo za teplou s vysokou vlhkostí. A právě to stimuluje ájurvédskou dóšu kaphu. Převládá v nás element země a vody, což vyvolává pomalost a těžkopádnost. Ano, s těmito pocity se potýkáme již v zimním období, jen nyní jsou daleko intenzivnější a mnoha lidem přinášejí zdravotní komplikace. Jak už jsem zmínila, i v zimě převládá kapha, ale požadavky na její harmonizaci jsou malinko odlišné díky podtónům váty. Na jaře je nutné olej, hlen a vodu rozhýbat, tedy být v pohybu, volit vše raději dynamické než statické. Pokud poupravíme životní styl přineseme do svých životů více lehkosti, tepla, sucha, ostrou a hořkou chuť pak naše olejová hlenová dóša kapha bude harmonizovaná a my jen podpoříme přirozený proces jarní očisty a revitalizace organismu.

V jógové praxi se intenzivně stimuluje lymfatický systém, podporuje se činnost vnitřních orgánů i přirozená očista jater. Pozdravy slunci rozproudí vodu, krev a lymfu. Další součástí praxe jsou dechové i očistné jogínské techniky, šatkarmy. Jedna z důležitých jogínských šatkarem je kapálabháti, jež stimuluje činnost mozku, přesněji hypofýzu, která ovlivňuje produkci hormonů v těle, a také masíruje všechny vnitřní orgány.

Ájurvéda k jarní očistě přistupuje jemnějším způsobem. Pokud přemýšlíte o intenzivnější očistné kúře, nabízí se paňčakarma, což je unikátní a transformační systém očistných terapií. Používají se speciální léčivé oleje, nálevy, byliny, bylinné léky v kombinaci s očistnými technikami, ájurvédskými terapiemi a speciální ájurvédskou stravou. Ideální je objednat si pobyt na 21 dní, minimálně však na týden. Během pobytu dochází k odstranění odpadních látek a toxinů z těla, k harmonizaci ájurvédských dóš. Obnovuje se nejen harmoniefyzického těla, ale znovu naleznete mentální a emocionální vyrovnanost.

Pokud je to pro vás příliš, pak můžete jemné techniky vyzkoušet i doma. Ájurvéda nikdy nezařazuje půst, ale tak zvanou jednodruhovou stravu. Co to znamená? Jíte jeden den nebo maximálně tři dny, záleží na stavu a aktuálním rozložení jednotlivých ájurvédských dóš, speciální jídlo, které se nazývá khičrí, v kombinaci skořením podle predominantní dóši. Existuje i intenzivní program na 21 dní, který můžete rovněž praktikovat doma. Upřímně, pokud se rozhodnete podstoupit takový druh očisty, zamyslete se nejdříve nad svým denním programem. Očista je sama o sobě pro tělo i mysl náročná, a jestli chodíte do práce, staráte se o rodinu a máte hodně stresu, pak tuto variantu nedoporučuji. Někdy je méně lépe. Jógová praxe nás ve své filozofii učí na prvním místě jednat v duchu nenásilí, ať už vůči světu okolo nás, tak vůči sobě samým. Nemusíte podstupovat jarní detox, aby vás neskolila jarní únava. Stačí zařadit vhodné potraviny, jemné ájurvédské terapie a správnou praxi.

 

Jak správně jíst v jarním období

Nevím jak vy, ale mé chutě na jaře se výrazně liší od těch zimních. Přirozeně se ztrácí chuť na sladké těžší pokrmy. Tělo si samo říká o lehčí stravu, připravuje se na jarní očistu. Do jídelníčku zařazujeme více čerstvé zeleniny, ovoce a určitě luštěniny. Už jako malé dítě jsem se těšila na první ředkvičky, které mi tatínek s maminkou přiváželi ze zahrady. Typické jarní chu jsou hořká, trpká, kyselá a napomáhají přirozené očistě jater. Nezapomínejte, že v tomto období je ještě vhodné teplé lehké jídlo, aby bylo snadno stravitelné a nezatěžovalo trávicí trakt. Méně vhodné je avokádo, okurka, sladké brambory, olivy, dýně, cukety, tofu, banány, ananas, fíky, datle, kokos nebo melouny. Vynechte těžká, mastná, smažená nebo mražená jídla. Omezte sójové produkty, mléčné výrobky, vepřové, hovězí, kachní maso, ořechy a pečivo. Den začněte lehkou snídaní s čerstvým ovocem. Pro obědy a večeře volte vařenou zeleninu zelí, brokolice, květák, luštěniny, vařené obiloviny. Máte-li rádi ostřejší pokrmy, přidejte zelené chilli, česnek, cibuli, zázvor, černý pepř či malé množství kajenského pepře. Do jarního jídelníčku občas patří i čerstvé ryby a vajíčka.

 

Vhodné ájurvédské praktiky

Po zimním období, kdy se nám nic nechce, nastává čas vyrazit ven, být s přáteli, hrát si a sportovat. Podle ájurvédy je ideální vstávat okolo 6. hodiny ranní. Do svého ranního rituálu můžete zařadit speciální techniky, jako je očista jazyka, nosu a vedlejších nosních dutin džala nétí pití teplé vody s citrónem na lačno a kartáčování na sucho. V jarním období se užívá lžička nebo i dvě ájurvédského džemu čavanpráš, který stimuluje imunitu a trávení. Pro podporu činnosti jater a jejich očistu smíchejte půl čajové lžičky kurkumy se dvěma až čtyřmi lžičkami čistého aloe vera džusu. Před spaním si dejte triphalu pro podporu trávení a uvolňování toxinů během noční relaxace. Po jídle je vhodná kombinace zázvoru, černého pepře a skořice, která také podporuje trávení. V jarním období se doporučují suché spa procedury, jako je sauna, jen nezapomeňte na správný pitný režim. Určitě není vhodné zařazovat krátký spánek během dne. Choďte spát okolo 23. hodiny, nejpozději o půlnoci.

 

Jógová praxe

Na jaře je důležitá jakákoliv sportovní aktivita. Pomáhá stimulovat krevní oběh, lymfatický systém, zvedá vnitřní teplo, což přináší pocit lehkosti, a harmonizuje kaphu. Nebojte se tedy zařadit i intenzivnější cvičenía silovější aktivity. Nejvhodnější doba pro sport je mezi 6. a 10. hodinou ráno. Pokud preferujete odpolední či večerní lekce, pak si zacvičte po 18. hodině. Protože kapha ovlivňovala i zimní období, vaše praxe se bude vyznačovat mnohými společnými prvky. Na jaře se přidává očista plic, intenzivní stimulace a masáž jater i zahřívání ledvin.

Zařazujte pozice, které vás prohřívají, jako jsou rotace, a určitě bude dobré, když do své praxe přidáte více pozdravů slunci. Otevírejte hrudník, abyste utvořili prostor pro plíce, srdce i lymfatický kmen. Zkuste zůstat déle v jednotlivých ásanách, ucítíte větší teplo, sílu svalů.

Nebojte se obrácených pozic, rozhýbejte kaphu element země a vody. Jaro je určitě vhodným obdobím pro dynamičtější styly jógy a třeba i pro kundaliní jógu.

 

Pozice vestoje a dynamické pozice

Pozdrav slunci
Bojovník II
Trojúhelník v podřepu, trojúhelník

 

 Pozice otevírající hrudník

Pes hlavou nahoru
Holubí král
Luk
Ryba

 

Silové a balanční pozice

Prkno na straně
Vrána a varianty
Stoj na hlavě
Stoj na rukou

 

 

Hluboké předklony

Pluh
Hluboký předklon
Kleště

 

Rotace

Rotace v bojovníkovi I
Rotace v pozici půlměsíce
Pozice vrány na straně

 

 

Pránájáma

Vhodné jsou všechny dechové techniky, které vytváří teplo. Například již zmíněné kapálabháti nebo bhastrika, pro něž je typický maximální nádech a maximální výdech, přináší pocit lehkosti a intenzivně očišťují, pomáhají pečovat o trávicí oheň, agni, podporují činnost vnitřních orgánů i endokrinního systému.

Další dechovou technikou je súrja bhédana (súrja bhéda), jež má následující pravidla: nádech pravou, zádrž dechu a výdech levou nosní dírkou. Nádech na tři doby, zádrž dechu na tři doby a výdech na šest dob.

Probouzí teplo, vitalitu a stimuluje parasympatikus. Povzbuzuje trávení, metabolismus a zbavuje nás únavy.

 

Meditace – dhjána

V jarním období lze zařadit meditaci v pohybu, kterou může být pozdrav měsíci nebo pranám. Stejně tak se můžeme věnovat jóga nidře nebo restorativní variantě pozice mrtvoly, kdy je podložený hrudník a hlava.

Jaro je obdobím znovuzrození, tedy věnujte se svému zdraví skrze pohyb, očistné rituály a přípravu vhodného jídla. Harmonizací kaphy se vyhnete těžkému průběhu alergií, rýmám, teplotám i jarní únavě. Stejně jako taje a rozpouští se sníh na horách, během jarního období odchází vše nepotřebné z našeho těla. Naplňuje nás pocit lehkosti a probouzí se naše síla.

Objednat předplatné