Cestování 16. 11. 2015 PDF Tisk

Jóga a život na Cote d’Azure

Překrásné scenérie matky přírody lemují Azurové pobřeží na jihu Francie stejně tak, jako ásany a meditace vedou k volnosti a vnitřnímu prožitku krásy. Při pohledu na krásu se člověku otevírají hluboké vazby uvnitř sebe sama, které přirozeně reagují na krásu okolo nás.

Jóga a život na Cote d’Azure

Při pohledu na krásu se člověku otevírají hluboké vazby uvnitř sebe sama, které přirozeně reagují na krásu okolo nás. Stačí např. vidět odrážející se slunce na mořské hladině a v očích se objevují šťastné slzy. Hluboké napojení na krásu uvnitř tak rezonuje s vnímáním krásy v našem okolí a je rozpoznatelné v každém květu, kmitajících křídlech racků nebo rozbouřeném moři. Život a jeho krása je cítit z každého paprsku slunce a znějících vln opírajících se do písčitých či kamenných pláží Nice, Cannes, Menton. Azurová barva fascinujícím způsobem odráží jednoduchost a krásu, až se dech téměř zastaví.

Zvon z kostela v Sainte Agnés oznamuje poledne. V nejvýše položené vesnici v Evropě (kousek nad městečkem Menton) se tak k mořské hladině a do údolí rozléhá oznamující tón zvonu, který současně vyzývá sestoupit do místní restaurace Le Saint Yves v Sainte Agnés. S výhledem na moře a hory jsme si objednali vegetariánské menu, kde klasický salát „Nicoise“ doplnily lasagne s kozím sýrem. Víno zde rozlišují pouze na červené a bílé, avšak chuťově bylo exkluzivní. Zdejší specialitě „králík v bylinkách“ jsme odolali, protože jedna porce by nás čtyři mohla živit dva dny.
Typické středověké domy lemují úzké uličky, ze kterých můžete vystoupat ke středověké zahradě a nad kterými se tyčí ruiny středověkého pevnosti, a z nich se můžete kochat neskutečným výhledem do údolí.

Chateau d’Eze je exkluzivní místo vysoko nad mořem, ze kterého jsou vidět vysoké kopce zalité sluncem a množství lodí, luxusních jachet na azurovém pobřeží. Procházka starými uličkami v historické vesnici unaví, a tak lehké občerstvení v místním michelinské restauraci navodí nejenom pohledem z terasy pocit blaha. Postupně se vydáváme na cestu do Cannes. Při návštěvě Cannes jsme rozdýchávali zácpu, přes kterou se těžce dalo prodrat na Promenade de Croisette, kde každoročně v květnu vystupují největší hvězdy filmového umění. Zdejší smetánka se schází před proslulým hotelem Carlton, kde již v říjnovém období posedávají starší luxusní dámy v norkových kožiších. Diskutují mezi sebou a hodnotí ty, kteří korzují okolo. Je to tak pravidelně, co sem cestuji, a defilé před tímto luxusním hotelem je pro mě jako rituál. Písčité pláže v Cannes lákají i v tuto chvíli mnoho lidí ke koupání. Plážové restaurace jsou narvané k prasknutí, a Cannes si tak zachovává svou luxusní a uměleckou tvář.

Nice je královnou na azurovém pobřeží a také zde jedním z mála míst, kde se dají navštívit jógová studia bez nějakého velkého vyhledávání. Art Yoga na hlavní ulici v Nice nabízí lekce aštanga jógy, power jógy či jin jógy ve dvou lekcích denně. Spočinutí v ásaně na 8 minut při jin józe bylo nejdříve jednoduché. Postupně se začalo ozývat tělo, které chtělo, stejně jako mysl, vystoupit z jednoduché formy ásany. Mentálním uvolněním se však postupně rozvinula neskutečná síla ásan, která navodila naprostou radost a sílu. Když lektorka ukončila lekci mantrou ÓM, nedokázal jsem se delší dobu vrátit do reality. Byl jsem v jiné dimenzi a bylo mi tam dobře. Tendence praktikovat jógu na azurovém pobřeží není příliš silná, ale s postupem času, při mých pravidelných cestách sem, musím uznat, že se situace proměňuje. Svědčí o tom i 4 druhy jógových časopisů, které jsem zaznamenal, že již v tuto chvíli ve Francii vycházejí.

Jedinečná atmosféra všech zdejších měst, městeček a vesnic je podpořena sluncem a mořem. Pohled na nekonečnou hladinu moře jako by poukazoval na věčnost nebo otázky s ní spojené. Dech zde plyne klidněji a z mého pohledu turisty – vesele. Jsem však turista, a tak musím uznat, že běžné vnímání života uvnitř měst a krásných azurových zátok je možná stejné jako to naše. Jen s tím rozdílem, že zde je často přítomné sluneční světlo, které způsobuje přirozenou radost!

Objednat předplatné