Jóga a veteráni: Tak trochu jiný bojovník

11. 02. 2019


Mnozí členové armády zahrnují do svých tréninků jógu – často vyučovanou také válečnými veterány – jako součást rutiny jejich cvičení. Není to pouze o fyzickém cvičení, ale také o terapeutických účincích jógy jako takové.

 

Pro příležitostné pozorovatele, buď vojenské služby, nebo příznivce jógy, se cesta z armády k jógovému „ÓM“ možná nezdá být tak jasná. Ale křižovatka jogína a veterána je přirozená, počínaje pěti klasickými jógovými ásanami známými jako bojovníci.

Zatímco veteráni tvoří malé procento instruktorů jógy, jejich počet jako stoupenců jógy roste každým dnem. Mnozí členové armády nyní často zahrnují jógu – někdy učenou veterány – jako součást svého rutinního cvičení, a i sami veteráni ji oceňují pro její terapeutické účinky. Oddělení záležitostí veteránů úspěšně použilo jógu k tomu, aby pomáhala léčit závislost na opiátech a posttraumatický stres.

„Mnoho veteránů trpí posttraumatickým stresem,“ řekl Thierry Chiapello, který sloužil v Marines a nyní vyučuje jógu na Národní obranné univerzitě ve Washingtonu. „Tím, že prodlužujete výdech dechu, učíte se uvolnit napětí ve vás nahromaděné, a tím se učíte zrelaxovat nejen fyzické tělo, ale hlavně svou mysl.“ A dodává: „Nastolením režimu odpočinku a zotavení se uvolňuje také agresivita, která je přirozeně nahromaděná v každém, kdo v armádě sloužil.“

Veteráni, kteří se dlouhodobě vzdělávají v této disciplíně a učí se soustředění, se následně stávají také vynikajícími učiteli jógy, a své poznatky skvěle předávají jak válečným veteránům, tak vojenským členům v aktivní službě. Jde také o to vyvolat ve svých stoupencích důvěru, což je v tomto odvětví vcelku problém, ale protože jsou všichni ze stejného „těsta“, daří se to celkem úspěšně.

Jedním z válečných veteránů, praktikující a vyučující jógu, je také:

Christian Allaire

Pobřežní stráž v důchodu; hlavní provozní úředník projektu Veterans Yoga; a učitel jógy v Huntington Beach a Purple Yoga v Long Beach, Kalifornie.

„Existují obrovské synergie s armádou a jógou,“ řekl Allaire, který na toto přišel sám ve chvíli, kdy se józe začal věnovat. „Existuje stereotyp, že jogíni jsou lidé podobní hippie, kteří ani nevědí, co je armáda, natož aby v ní sloužili,“ řekl, „Ale celý systém jógy je o morálních a etických normách chování a snaze zůstat klidný v náročných podmínkách. Někdy v póze máte pocit bolesti a musíte říci: Je to ta bolest, která je škodlivá, nebo je to nepohodlí, které musím vydržet a prodýchat, abych se posunul dále?

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket