Zažili jste na hodině jógy 30. 07. 2015 PDF Tisk

Jóga a vedro

Vyšší teploty k létu neodmyslitelně patří, třicítky nás nijak nepřekvapí. Každý rok sledujeme i v našich zeměpisných šířkách výskyt několika dnů, ojediněle i opakovaně, kdy se rtuť teploměru blíží čtyřiceti stupňům. Jak se v takovém vedru vyrovnat s jógovou praxí?

Jóga a vedro

Ve velmi teplých dnech se obecně doporučuje omezit pobyt venku v denních hodinách (zejména kolem poledne), chránit se opalovacími přípravky a nosit pokrývku hlavy. UV záření (v horším případě v kombinaci s alkoholem) mohou vyvolat úpal i úžeh. Dost obvyklou komplikací je prostá dehydratace organismu, ztráta tekutin a důležitých minerálů a soli. Zkušenosti z jižních zemí nás mohou poučit, jak se v horkém období chovat. Jižané se vyhýbají přímému slunci, a pokud už opravdu musejí, chodí venku pomaleji a ve stínu, hodně pijí vodu a pojídají citrusové plody. Těžší jídla si dopřávají spíše navečer, alkohol zásadně až po západu slunce. 

Sama jsem učinila nepříjemnou zkušenost s úžehem právě při delším pobytu v Řecku a od té doby nedám bez klobouku na přímém slunci ani ránu. Pozor bychom si ale měli dávat nejen na sluneční paprsky. Problematické je i horko samo o sobě, následné přehřátí organismu (úpal) je pro tělo nebezpečný stav. Lehčí formy se projevují bolestmi hlavy, těžší vyžadují lékařskou pomoc. I samotná dehydratace může sekundárně v těle způsobit záněty a výraznou nepohodu. Pokud se vám něco takového přihodí, své lekce si na pár dnů přece jen odpusťte. Tělo bude vyžadovat chvíli k regeneraci, odpočívejte a hodně pijte.

Na samotné lekci věnujte zvýšenou pozornost zahřívání svého těla. Pokud by se vám zdálo neúnosné, doplňujte tekutiny a popřípadě si odejděte ochladit zátylek a čelo. Ne vždy je možné či nutné požívat na lekcích klimatizaci, ta sama o sobě není úplně zdravotní výhrou. Mnohem lepší, než regulovat vnější teplotu, je vnímat svůj stav a vědomě se nepřetěžovat. Lekce v teple bývají pomalejší a také vám nikdo nebude bránit si kdykoliv odpočinout, spíše však v sedě nebo vleže. Pozice dítěte by při případném přehřátí nebyla vhodná.  

V nabídce jógových lekcí je v zimě také HOT powerjóga. Teplota na lekci obvykle nepřesahuje 32 stupňů, je tedy srovnatelná s letním dnem a je příjemným prohřátím v období, kdy nám teplo schází. Zdravotní benefity lekcí, kde je teplota ještě vyšší a dochází k řízené dehydrataci, ponechávám každému ke zvážení. Nicméně po skončení lekce dochází v zimě k ochlazení zcela přirozeně. V létě je na ochlazování třeba více myslet a zacházet se svým tělem s péčí a obezřetností. Jóga a letní vedra se nemusí navzájem vylučovat, jen je třeba každou lekci – a své chování před a po ní – přizpůsobit aktuálním podmínkám.

 

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné