Technika cvičení 25. 08. 2020 PDF Tisk

Jóga a střed našeho těla

Není to jen tak dělat jógu a dělat ji pořádně. Vše je podmíněno tím, jak dobře dokážeme aktivovat střed svého těla, abychom šli do každé ásany správným způsobem.

Jóga a střed našeho těla

V hathajóze vyžadují téměř všechny pozice nějaké procento zapojení středu těla, abychom si zachovali integritu a ásanu provedli správně. Některé pozice to vyžadují více než jiné. Doporučujeme procvičovat základní jógové ásany, které vás naučí střed těla plně aktivovat, a následný přechod ke složitějším prvkům pak bude nejen jednodušší, ale hlavně bezpečný. I proto je dobré, i když jste třeba už pokročilý jogín, se k základním ásanám neustále vracet.

Co vlastně je střed těla?
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení je střed těla komplexní řada svalů, která zahrnuje mnohem více než pouhé „břišáky“. Jádro, „core“, se skládá z každého svalu v těle, který není součástí paží a nohou. Zde je jedna z nejčastěji přijímaných definic: 

 „Váš střed těla je trojrozměrný prostor se svalovými hranicemi: bránice (nadřazená), břišní a šikmé svaly (přední, boční), paraspinální a gluteální svaly (zadní) a pánevní dno a bederní opasek (spodní).“

Téměř každý pohyb, který provádíte, zapojuje střed těla. Základní svaly v něm působí jako izometrický nebo dynamický stabilizátor při pohybu, mohou zahájit pohyb a mohou přenášet sílu z jednoho konce na druhý.

Střed těla má trojrozměrnou funkčnost a je pohyblivý ve všech těchto třech rovinách. Zatímco mnoho lidí obvykle trénuje pouze vnější svaly, jádro je tvořeno také hlubšími svaly, mezi něž patří mimo jiné příčné břišní svaly, bránice, pánevní dno a multifidus.

Střed těla a jóga
Jóga je ten nejlepší způsob, jak navázat skvělý vztah se středem svého těla, plně ho posílit a naučit se ho aktivovat přesně tak, jak aktivní být má. Jóga povětšinou začíná s posílením základních břišních svalů, a to nejen ásanami, ale i díky dechovým praktikám.

Téměř každá ásana vyžaduje základní sílu a stabilitu. Inverze, twisty, celkové držení těla a balanční pozice vyžadují sílu břišních svalů, ale také zvyšují základní sílu těla a upravují břišní oblast pro pohyb a stabilitu.

Střed těla nejvíce pracuje v inverzních pozicích, pootočením pozic do twistu se aktivují šikmé břišní svaly a stojné a balanční ásany posilují nejen svaly břicha, ale přispívají i ke stabilizaci trupu a páteře.

Jóga v nás vytváří jednak schopnost být flexibilní a mít sílu a jednak nás učí, jak správně tělo ovládat a jak být vytrvalí. Neomezuje se tedy jen na základní pohyby a správné držení těla. Proto lze k aktivaci středu využít i dechová cvičení, která posílí přímé břišní svaly a bránici. Ačkoli bránice není břišním svalem, je důležitou součástí jádra, protože při dýchání dynamicky spolupracuje se srdcem, plícemi a dalšími orgány.

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné