Jóga Zprávy 12. 10. 2020 PDF Tisk

Jóga a pránájáma jako správná cesta postcovidové terapie

Indie vydala nové doporučené postupy pro osoby, které se zotavují z COVID-19. Domácí režim přírodní léčby zahrnuje pravidelné cvičení jógy, pránájámy, meditace a chyawanprashu. Krizový protokol byl sestaven ministerstvem ájurvédy, jógy a přírodního léčitelství, Unani, Siddha a homeopatie (AYUSH).

Jóga a pránájáma jako správná cesta postcovidové terapie

Podle zprávy v The News Minute indické ministerstvo zdravotnictví 13. září navrhlo, aby kombinace chyawanprashu, jógy, meditace a pránájámy byla součástí protokolu určeného pro pacienty, kteří se zotavují z nového typu koronaviru COVID-19.

Chyawanprash je směs ájurvédských bylin, které posilují imunitu a dodávají tělu energii. Ve většině indických domácností tvoří základ péče o zdraví a lžíce denně se podává i dětem.

Hlavní složky chyawanprashu jsou v ájurvédě známé pro své účinky na posílení imunity a zlepšení celkového zdraví a energetické hladiny. Amla neboli indický angrešt je bohatá na vitamín C a antioxidanty. Je důležitou složkou chyawanprashu a používá se ke zvýšení počtu bílých krvinek v těle. Avšak vedle holistických přístupů by pacienti měli stále nosit roušky, dodržovat hygienická opatření a udržovat sociální odstup.

Protokol rovněž doporučuje komunitám, aby sdílely pozitivní příběhy a vzájemně podporovaly své duševní i fyzické zdraví. „Přijměte podporu od podpůrných komunitních skupin, organizací občanské společnosti a kvalifikovaných odborníků, urychlí se proces zotavení a rehabilitace (v oblasti zdravotní, sociální, pracovní i existenční). Požádejte o psychosociální pomoc své vrstevníky, komunitní zdravotníky, odborné poradce. V případě potřeby vyhledejte zdravotní péči zaměřenou na duševní zdraví,“ uvádí protokol.

Protokol obsahuje návrhy opatření, která je třeba přijmout na úrovni jednotlivců, společnosti a ve zdravotnických zařízeních.

Základní opatření doporučují:

  • Dodržovat bezpečnostní pokyny, které pandemie covid vyžaduje – roušky, hygiena rukou a dodržování dostatečné vzdálenosti.
  • Pít dostatečné množství teplé vody.
  • Podpořit imunitní systém dle zásad AYUSH.
  • Pokud to zdraví dovoluje, věnovat se pravidelným pracím v domácnosti i výkonu své profese.
  • V neposlední řadě cvičit.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné