Právní minimum 15. 04. 2023 PDF Tisk

Jóga a paragrafy (zájezdy a pobyty)

Nabídka jógových studií se neomezuje na lekce konané podle rozvrhu přímo ve studiích, cvičit můžeme také doma podle videí nebo přímo on-line, zúčastnit se lze intenzivnějšího semináře či na pár dnů vyrazit na jógový pobyt nebo zájezd. Pro jógová studia i účastníky takových pobytů je přitom dobré vědět, na co si dát pozor.

Jóga a paragrafy (zájezdy a pobyty)

Cestovní ruch je zákonem regulovaná oblast a s podnikáním v ní jsou spojené zvláštní povinnosti (zákon č. 159/1999 Sb.). Zájezd či pobyt do kategorie cestovního ruchu spadat zpravidla bude, a to zejména tehdy, pokud trvá déle než 24 hodin (nebo přes noc) a – jak je obvyklé – pořadatel zajistí ubytování, dopravu a některé další služby (jako třeba prohlídku okolí nebo wellness procedury v rámci pobytu). K naplnění zákonné definice totiž stačí, aby akce vykazovala alespoň dva z uvedených znaků.

Nabízet zájezdy a pobyty přitom smí pouze cestovní kanceláře. Ty jsou zřízeny na základě zvláštního povolení (koncese, podle živnostenského zákona) a pro klienty je podstatné, že jsou vždy pojištěny proti úpadku. Existuje také možnost, že zájezd zprostředkuje cestovní agentura, která třeba navíc sestaví doprovodný program. Ta koncesi nepotřebuje, taková nabídka je ale opět zaštítěná cestovní kanceláří, pro kterou cestovní agentura akci vyjedná. Pro jógové studio by nejspíše bylo komplikované zajistit si koncesi jako cestovní kancelář, činnost cestovní agentury je proto dostupnější variantou a může být doplněním činnosti těch studií, které zájezdy pořádají často. Nejběžnější je však stále to, že jógové studio spolupracuje přímo s vybranou cestovní kanceláří, která zajistí veškerý servis a prostřednictvím které jsou pobyty hrazeny.

V praxi si tak (jako klienti) musíme dát především pozor na to, abychom nezaplatili za jógový zájezd někomu, kdo není oprávněn jej zajistit nebo zprostředkovat. Připravili bychom se o zákonnou ochranu, garantovanou úroveň služeb a pojištění. Například uvíznout v zahraničí je pro klienty cestovní kanceláře, která se dostala do potíží, jistě komplikace, jejíž řešení může chvíli trvat, ale pokud by taková situace nastala v případě akce organizované v rozporu se zákonem, nelze se spolehnout na žádnou pomoc.

Pokud si naopak přejeme nějaký pobyt, třeba jen pro pár přátel a jejich přátele, zorganizovat, je třeba sledovat, abychom ani nedopatřením nenaplnili definici služeb cestovního ruchu a nedopadly na nás s tím spojené povinnosti a případný postih. Můžeme tedy například zajistit společnou dopravu, ale už ne ubytování a program, nebo ponechat dopravu individuální a zajistit společné ubytování. Jako společné je vnímáno hlavně to, co se společně hradí. Nejbezpečnějším řešením by tedy bylo zajistit rezervace na dopravní prostředek i hotel, ale nechat každého, ať platí sám za sebe. A nabídnout jen společné cvičení. I v případě jógových zájezdů a pobytů totiž platí, že neznalost zákona neomlouvá. 

 

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné