Jóga Zprávy 11. 11. 2019 PDF Tisk

Jóga a pak... studená koupel

Jóga a po ní následující studená koupel jako zcela nový způsob, jak umocnit účinky této pradávné tradice.

 

Jóga a pak... studená koupel

Danielle McCallum vyvinula vlastní praxi nazvanou „Pět“, která je kombinací jógy, dechové práce, meditace a vystavení chladu. Ten pátý atribut je pak sám člověk. Je jednou z prvních žen ve Spojených státech, které byly certifikovány metodou „Wim Hof Method“.

Wim Hof je extrémní sportovec z Nizozemska, který je známý jako „Iceman“ v lámání rekordů a obecně dělá mnoho honosných kousků odvážného druhu, většina z nich zahrnuje vystavení se chladu. Běžel maraton skrze Arktidu, kdy měl na sobě jen krátké kalhoty, anebo vydržel 112 minut v ledové koupeli.

Metoda Wima Hofa je postavena na třech pilířích, kterými jsou dýchání, terapie chladem a odhodlání to zkusit a vydržet. „Tyto tři pilíře společně tvoří mocnou kombinaci, která dokáže změnit celý váš život.“ Příznivci trvají na tom, že Wimhofova metoda může zmírnit příznaky autoimunitních chorob, artritidy a astmatu, mimo jiné i úzkosti, a pan Hof řekl, že pouhým zaměřením mysli můžeme ovládat téměř jakoukoli nemoc. Wim Hof se za pomoci studených koupelí snaží najít nový a zdravý způsob, jak zmírnit stres, který přináší zejména rychlost 21. století.

Danielle McCallum, instruktorka jógy, která tuto metodu absolvovala, vede své jógové lekce tak, aby byly plné potřebných ásan, včetně pozdravů slunci, které plně rozhýbou celé tělo. To se následně dobře prokrví, což je velice důležitý přípravný atribut na ledovou koupel. Jógová část jejích lekcí trvá přibližně 45 minut, po kterých následují „Wimhofova“ dechová cvičení. Dýchá se především plným jógovým dechem vedeným přes oblast břicha, hrudníku a podklíčků a výdech probíhá stejně, ale není úplný. Dech probíhá v několika kolech. V prvním kole se 30krát nadechneme a vydechneme nosem, přičemž poslední výdech se podrží tak dlouho, jak je jen možné. Poté se nadechujeme nosem a vydechujeme ústy a ve třetím kole se nadechujeme i vydechujeme ústy. Nakonec následuje ledová koupel. Instrukce zní dostat se do ledové vody, co nejrychleji to jde, a pokusit se o NE-hyperventilaci.

Mezi tokem jógy, meditací, tripy dechovou praxí a ledovou lázní vaše tělo, mysl a duše dostanou vše, co je třeba pro udržení plného zdraví.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com