Technika cvičení 02. 03. 2021 PDF Tisk

Jóga a motivace

Motivaci předchází inspirace a aspirace. Pokud jsme v obležení inspirativních lidí, podnětů a námětů, přichází motivace sama. V dnešní době se zdá, že není lehké inspiraci sbírat. Inspirace přicházející zvnějšku, založená na kultuře, hudbě, vnějších vjemech a veřejnosti, je v tomto čase pozastavena a tím se projevuje jistá společenská stagnace.

Jóga a motivace

Kultivujeme-li aspiraci/semínko, esenci svého vlastního Já, nacházíme motivaci v sobě. Inspirací k podnětu motivace může být jeden jediný člověk, přítel, pomocná ruka.

Inspirace jediného příběhu bývá silnější než kolektivní šílenství. Hledejme mezi zkušenějšími, moudřejšími. Bez ulpívání na osobách, přátelstvích i vztazích. Pokud jsme otevřeni faktu, že každý přítomný v našem životě může tady a teď odejít, otevírají se nám nekonečné dveře k dalším poznáním. 

Vnímáme-li svou aspiraci, semínko svého nejvyššího potenciálu a jsme zároveň otevřeni neomezené inspiraci, kterou nám přináší ostatní, a dokážeme kultivací sebe sami motivovat, máme vyhráno.

Jsme-li schopni motivaci kultivovat v sobě, kultivujeme v sobě také vlastní zdroje.

Zdroje, které produkují novou energii. Zažehneme neutuchající plamínek energie, motivace přichází přirozeně, vroucně a je stále s námi. Semínko našich vnitřních záměrů potřebuje být v neustálé aktivaci nás samotných a pak motivace nikdy neodchází. Kultivujeme vnitřní sílu a také kuráž.

Motivace, která je denním chlebem, nás aktivuje a usnadňuje každodenní život. Tato motivace vytváří ochotu hýbat světem:
Motivace, která zažehne plamen a udává směr.
Motivace, díky které stojíme každé ráno na podložce, jdeme běhat či vstaneme z postele kvůli vlastním dětem.
Motivace, která je vnitřním motorem, touhou a jiskrou. S touto jiskrou motivujeme také ostatní.

Jsme-li schopni jít příkladem a motivovat ostatní, protože dokážeme motivovat sebe, máme to v kapse. Protože když motivace dojde… přijde zpátky z venku v dobách, kdy to nejméně čekáme (třeba skrze jeden lidský příběh). 

Důležité je „to“ nevzdat, důležité je vytrvat. Důležité je posilovat sebe. Posilovat vědomí sebe sama. Posilovat vnitřní semínko, které uvnitř dlí a nikdy neodejde.

Naším hlavním motorem je stálá kultivace semínka a vnitřních zdrojů. Posilovat se, obnovovat zdroje, vnitřní sílu a nechávat svou vnitřní motivací strhnout lavinu této energie i pro ostatní.

Tvořit vědomě život, který chceme žít. To je největší motivací pro svobodný a zdravý život. Tvorba vycházející zevnitř, semínko je tvorbou, kterou podněcujeme záměry a tvoříme tím lepší realitu.

Jsme-li nastaveni na tvorbu poháněnou motivací v našich malých vesmírech / mikrokosmech, je samozřejmostí odraz do hmotné úrovně. Je na nás, jaký mikrokosmos vytváříme.

Jedinec udává kolektiv!

Z jógových praktik víme, že odříkání je v jistém smyslu pokání. Asketický přístup jógových praktik by mohl odrazovat, však tyto praktiky jsou sebemotivací.

V józe přistupujeme k jednotlivým pilířům, k tzv. očistným rituálům duše. Tyto rituály vytvářejí jisté nepohodlí. Odříkání v rámci různých půstů, očistných procesů a technik, diet apod.

Mentálně není většího posílení než absolvování „zkoušek“ formou odříkání. Tato forma nás posiluje, posiluje naše vědomí sebe sama, ukotvuje sílu, koncentruje mysl a vyživuje duši.

Při absolvování těchto praktik dochází k motivaci a posílení, kdy se aspirace kultivuje, inspirace tvoří a motivace stává přirozenou.

Tipy pro posílení sebe sama a motivace:

 • fasting / půsty různého tipu
 • rýžová očistná dieta (oshawa brown rice diet)
 • šankhaprakšálana (očistná technika střev)
 • krije – očistné techniky
 • vamana dhautí
 • bandhy
 • práce s dechem (breathwork)
 • sprchy ledovou vodou, otužování se
 • pravidelný pohyb na vzduchu (v každém počasí)
 • běh
 • pobyty v tichu, ve tmě, v izolaci

Techniky jsou také vhodné pro start do nového roku. Z počátku se mohou jevit náročně a vyžadují určitý postoj a odhodlání (převážně mentální rozhodnutí).

Napomáhají ke sbírání odvahy, jsou vhodné pro nové začátky a pro kultivaci vnitřní síly a jistoty v sebe.

Objednat předplatné