Technika cvičení 06. 10. 2020 PDF Tisk

Jóga a krása

Můžete být krásnějšími díky józe? Odpověď je jednoznačná a potěší zejména všechny ženy jogínky – určitě ano! Lidé, kteří jógu pravidelně cvičí dlouhá léta, často vypadají ve srovnání se svými vrstevníky lépe a také mnohem mladší. Jsou štíhlejší, zdravější, vyrovnanější a jejich pokožka i oči jaksi zvláštně září.

Jóga a krása

Krása vychází zevnitř
Ženy odjakživa toužily být krásné a přitažlivé. V dnešním světě je fyzická krása vyzdvihována na piedestal a ženy pociťují tlak ze strany společnosti a médií, aby se tomuto ideálu co nejvíce přiblížily. A tak ve velkém nakupují nejnovější krémy proti vráskám a anti-aging séra, podstupují různé zkrášlující procedury či chirurgické zákroky, které jim mají pomoci co nejdéle si zachovat krásu a mládí. Jenže skutečná krása není jen na povrchu, ale měla by vycházet zevnitř. I když vaše tělo možná není dokonalé, to, co vás dělá skutečně krásnými, je vaše jedinečnost a esence. Skutečně krásný člověk je ten, který je vnitřně šťastný a tato radost z něj vyzařuje. V srdci má lásku a na tváři úsměv, díky kterému vypadá mnohem mladší a hezčí i bez chirurgického zákroku.

Krásná díky józe                           
Jóga je starodávné učení o tom, jak být zdravý, žít v harmonii se sebou samým a se svým okolím. Není to jen fyzické cvičení, ale také práce s dechem, energií, emocemi a myšlenkami. Jógová praxe vám pomůže rozvíjet nejen nitro, ale i krásu fyzickou, tedy vnější. Díky pravidelnému cvičení se zbavíte nežádoucího tuku, zlepšíte celkovou flexibilitu a držení těla, což je také důležité pro to, abyste vypadaly o pár let mladší. Jógové ásany a očistné techniky pomohou tělu zbavit se toxinů, zlepší se krevní oběh a pokožka i vlasy získají zářivý lesk. Na buněčné úrovni se zvýší okysličení a absorpce živin, takže všechny orgány budou správně fungovat, což dodá pleti zdravou záři. Kromě toho se ukázalo, že pravidelné cvičení jógy zlepšuje náladu, protože snižuje úroveň stresu.

Nikdy není pozdě
Je jedno, jestli je vám dvacet, nebo jste nedávno oslavily sedmdesátku. Krása nezávisí na věku, ale na tom, co z vás vychází. Jóga vám pomůže spojit se s vaším nitrem a najít harmonii. Je však důležité si uvědomit, že abyste díky józe zkrásněly, je třeba dodržovat určitá pravidla, která byste měly začlenit do každodenního života. Musíte být disciplinované, stravovat se zdravě, pravidelně cvičit (ideálně každý den) a naučit se vyvažovat fyzické a duchovní já. A především to chce trpělivost výsledky se nedostaví za měsíc či dva, tělo potřebuje delší čas, aby se „přeladilo“ na jinou frekvenci a nastartovalo všechny očistné a samoléčicí mechanismy. Ale výsledný efekt je dlouhodobý a rozhodně stojí za to. Teprve když přestanete „chodit na jógu“, ale začnete jógu naplno žít, zjistíte, že věk je jen číslo.

Jóga a strava
V józe doslova platí, že „jste tím, co jíte“. Jelikož jóga preferuje holistický přístup, věří, že vše, co do těla vložíte, je vaším odrazem a projeví se to všude, tedy i na fyzickém vzhledu. Ten, kdo se chce józe naplno věnovat, by měl dbát i na správnou stravu, pouze tak může jógová praxe přinést maximální užitek. Tělo je nástrojem pro rozvoj ducha, a je tedy třeba zásobovat ho vhodným jídlem, aby se správně vyživovala i mysl a rodil se celkový pocit pohody.

Obecně platí, že zdravá jogínská strava by měla obsahovat správné množství všech živin, vitaminů a minerálů, které tělo potřebuje. Doporučuje se především strava vegetariánská, pravidelný půst (nejméně jednou měsíčně, aby se tělo pročistilo) a také určitá střídmost, čili jíst všechno s mírou. Mezi preferované pokrmy patří celozrnné obiloviny, luštěniny, čerstvá zelenina a ovoce, čistá ovocná šťáva, mléko, sýr, máslo a různá semena, ořechy, klíčky a bylinné čaje.

Ásany pro krásu
„Díky pravidelnému cvičení ásan budou muži i ženy krásnější a pružnější a jejich zjev bude půvabný a elegantní. Tvář a oči jim budou zářit a úsměv získá zvláštní kouzlo.“

Svámí Šivánanda

  1. Sarvángásana – svíčka

Tato ásana je považována za jednu z nejefektivnějších jógových pozic pro zářící pleť. Pomáhá zlepšovat strukturu a kvalitu pleti tím, že podporuje prokrvení obličeje. Cvičením této ásany tři- až pětkrát denně zbavíte pokožku vyrážek, akné, vrásek a vaše tvář získá zářivý lesk.

  1. Halásana – pluh

Pozice pluhu zlepšuje trávení, působí detoxikačně a je také velmi efektivní pro získání zdravé a zářivé pokožky.

  1. Uttánásana – hluboký předklon

Tato předklonová ásana podporuje omlazení a prokrvení pokožky obličeje, a proto je rovněž velmi dobré zařadit ji do zkrášlující jógové sestavy. Zvyšuje přísun kyslíku do kožních buněk a dodává pleti užitečné živiny, které bojují proti jejímu poškození způsobenému volnými radikály.

  1. Bharadvádžásana – zkrut do strany

Pro dosažení hebké a vyživené pleti je nezbytný zdravý trávicí systém. Tato rotační pozice pomáhá při odstraňování toxinů z vnitřních orgánů. Čištění těla od odpadních látek je pro kvalitu pokožky vždy dobré.

  1. Matsjásana – ryba

Pozice ryby zlepšuje funkčnost štítné žlázy, šišinky a hypofýzy a normalizuje hladinu hormonů v krvi. Při jejím cvičení se příjemně natáhnou svaly obličeje a krku, díky čemuž se zmírní nejen vrásky, ale i dvojitá brada.

  1. Trikónásana – trojúhelník

Pozice trojúhelníku otevírá hrudník, plíce a srdce. Dodává pokožce více kyslíku, a proto je jednou z nejlepších jógových ásan na osvěžení a omlazení.

  1. Bhudžangásana – kobra

Při kobře se také otevírá hrudník a plíce se mohou při nádechu zvětšit do maximální kapacity. Tato pozice pomáhá snižovat napětí, stres a únavu a omlazuje pokožku tím, že do kožních buněk dodává další kyslík, díky čemuž může tělo lépe odvádět nahromaděné toxiny z tkání.

  1. Uštrásana – velbloud

Tato ásana zahrnuje intenzivní ohýbání páteře, které otevírá hrudní koš a zvyšuje plicní kapacitu, aby bylo možné vdechovat více kyslíku. Dochází ke snížení stresu a vyrovnání hladiny hormonů, které jsou zodpovědné mimo jiné za akné a různé vyrážky.

  1. Pavanamuktásana – poloha uvolňující větry

Velmi účinná ásana na snížení větru v těle (dóša váta podle ájurvédy). Zlepšuje trávení a léčí zácpu, což pomáhá redukovat výskyt akné a pupínků na obličeji.

  1. Tádásana – hora

Tato jednoduchá pozice vestoje pomáhá soustředit se na hluboké a rytmické dýchání, které je životně důležitým prvkem zdravé pokožky. Získávání většího množství kyslíku kontrolovaným dýcháním pomáhá tělu uvolňovat škodlivé toxiny a udržuje pokožku zdravou a zářící.

Objednat předplatné