Jóga zdraví 29. 09. 2021 PDF Tisk

Jóga a kardiovaskulární systém

Pohybové aktivity zvyšující srdeční frekvenci nejsou jediným druhem cvičení, které může pomoci předcházet vzniku srdečních chorob nebo mírnit jejich dopady. Srdci a celkově kardiovaskulárnímu systému mimořádně svědčí jóga. Proč?

Jóga a kardiovaskulární systém

Pozitivní vliv jógy na zdraví kardiovaskulárního systému potvrzuje velké množství studií. Za posledních pět let došlo k značnému posunu i z pohledu kardiologů a dalších odborníků, kteří uznávají, že výhody, jež jóga srdci nabízí, jsou skutečné.

V čem tkví síla jógy
Jóga je cvičení spojující činnost těla i mysli, zahrnuje fyzický pohyb v podobě sérií ásan a dechové i meditační praktiky. To vše může zlepšit psychickou, mentální i fyzickou sílu, pružnost a rovnováhu. Kromě toho jóga umožňuje relaxovat, což je druh aktivity, kterou v dnešní hektické době všichni potřebujeme jako sůl.

Schopnost uvolnit tělo i mysl
Jedním z největších benefitů, které jóga srdci přináší, je schopnost uvolnit tělo i mysl. Emoční stres může způsobit celou kaskádu nežádoucích fyzických důsledků včetně zvýšené produkce hormonů kortizolu a adrenalinu, které zužují tepny a zvyšují krevní tlak. Hluboké dýchání a koncentrace dovnitř, k sobě, které jsou pro jógu typické, mohou prožívaný stres kompenzovat. Společně s úzkostí a depresí stres také obvykle přichází po srdeční příhodě, infarktu, operaci bypassu nebo potvrzení diagnózy choroby srdce. I v takových případech jej může jóga jako součást celkového léčebného plánu pomoci zvládnout.

Umění nastolit rovnováhu
Kromě stresu může jógová praxe pomoci také ke snížení tlaku, hladině cholesterolu i glukózy v krvi, stejně tak i klidového tepu. To všechno z jógy činí velmi užitečnou součást zdravého a vyváženého životního stylu: podle studií pomáhá snižovat obvod pasu a hodnoty krevních tuků u pacientů s metabolickým syndromem (po třech měsících cvičení), frekvenci epizod fibrilace síní u pacientů s tímto onemocněním (pomalá jóga praktikovaná dvakrát týdně) a podpořit rekonvalescenci u pacientů zotavujících se ze srdečního selhání (osmitýdenní jógový program), u nichž vlivem jógy došlo i ke snížení zánětlivých markerů v krvi (ty ke vzniku srdečních chorob přispívají).

Pomoc při odvykání kouření
Některé výzkumy dokonce naznačují, že jóga může být užitečným nástrojem, který pomůže kuřákům pověsit nebezpečný zlozvyk na hřebíček. A je známo, že kouření je jedním z nejrizikovějších faktorů ovlivňujících zdraví srdce: zužuje totiž tepny a zvyšuje krevní tlak.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné