Konference 18. 10. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Václav Krejčík

Život se mi s jógou nezměnil. Možná jen rozkvetl, poladil se ve smyslu mého vnitřního vnímání, postojů a názorů. Začal jsem vnímat, že "uvnitř" je něco víc, než vně. Že uvnitř a také ve starých jógových spisech jsou odpovědi. A když čtu / poslouchám Bhadavadgítu, jsem úplně polapen dokonalostí, jednoduchostí, upřímností a lidskostí tohoto spisu. Je to má radost a podpora.

Jóga a já: Václav Krejčík
  • Jméno a příjmení: Václav Krejčík
  • Věk: 51
  • Znamení zvěrokruhu: Panna
  • Specializace v józe: powerjóga, vinjása, jógová terapie, restorativní jóga, jóga nidra
  • Web: www.vaclavkrejcik.cz

  

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl? 

Jógu mám rád. Díky józe jsem poznal mnoho postupů a technik, kterými mohu obohatit svůj život a současně na jejich podkladu mohu chápat své prožívání a uvědomování. Jóga - fyzická mi umožňuje dobře pečovat o tělo. No a o hlavě ani hovořit nemusím. Prostě ta čistička, která vstupuje do dění v mé hlavě, je k nezaplacení.

Jóga je pro mě procesem. Jóga je pro mě pomocníkem v životě a jóga je… super.

Pro sociální média používám hashtagy: #zijtejogu a #jogunecvicimaleziju - to vše znamená, že jóga je se mnou a její techniky a postupy mohu využít pro pěstování pohody a štěstí uvnitř i vně. A za to jsem moc vděčný.

Jak jste se k józe dostal? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

Toto bilancování… to je hukot. Včera jsem se bavil s kamarádkou, se kterou jsme se shodli, že příští rok to je 30 let od mého “kariérního” okamžiku, kdy jsem vyhrál první Mistrovství České republiky ve sportovním aerobiku. Od té doby jsem v oblasti fitness, wellness a především jógy - doma. Jóga přišla po deseti letech od aerobiku.

Čím mně učarovala? Asi je to hodně povrchní… ale fasinovalo mě to, že chatturanga - byla náročná pozice i pro člověka z fitnessu. Já ji nezvládal. A když jsem 60 minut cvičil powerjógu - nestačil jsem si utírat pot z čela, natož z podložky. To bylo super. Stále to miluji - tu sílu svalů, lehkost dechu a plynutí v powerjóze nebo vinjáse.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Částečně jsem odpověděl v předcházející otázce. Ale jen přidám: restorativní jóga, jóga nidra a jógová terapie - to mi dává smysl. To je pro mě cesta k rovnováze v dynamice powerjógy, kterou mám rád.

Změnil se váš život po tom, co jste začal praktikovat jógu?

Život se mi s jógou nezměnil. Možná jen rozkvetl, poladil se ve smyslu mého vnitřního vnímání, postojů a názorů. Začal jsem vnímat, že uvnitř je něco víc, než venku. Že uvnitř a také ve starých jógových spisech jsou odpovědi. A když čtu / poslouchám Bhadavadgítu, jsem úplně polapen dokonalostí, jednoduchostí, upřímností a lidskostí tohoto spisu. Je to má radost a podpora.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době?

V jejich učení, které vedou k lidskosti, úctě, jednoduchosti, radosti a nepovyšování se nad druhé. Učí respektovat a přijímat sebe sama takovým, jaký člověk je. Učí respektovat a přijímat okolí a ostatní, jakými jsou. A zrovna v tuto dobu, kdy z úst politiků a mnoha lidí slyšíme slova, která rozdělují společnost a popuzují jednu skupinu proti druhé, by měla být výuka jógy “lidskosti” povinná. A nemusí to být jen jóga. Podobné odkazy nalezneme ve filozofii a mnohých dalších systémech včetně náboženství. Jde jen o to, jakým způsobem je vše vykládáno, jak je to šířeno a s jakým záměrem. U jógy vím, aspoň tak, jak ji znám, že je to čistý záměr vedoucí k sebepoznání a jóga je zde prostředkem pro tuto cestu.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce? 

Určitě. Udělejte to a zkuste to. Nechte si čas, než vyřknete “ortel”. Nemusí vám jóga sednout… tak půjdete jinam. Ale zkusili jste to. Jen bych tam nechal ještě možnost k dalším několika návštěvám, třeba jiného lektora, jiného stylu jógy, abyste poznali možnosti, které jsou.

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce?

Úžasná. V šedesáti minutové lekci jsem prováděl snad všechny pozice, které jsem znal. Dech jsme neřešili - o ten nešlo. Šlo o pozice a cvičení. To byla má první lekce, když jsem ji učil. A má první lekce, kterou jsem já, jako klient zažil? Seděl jsem dlouho, ohýbal zápěstí, měl dýchat a nehýbat se - to bylo peklo. Řekl jsem, že toto opravdu nikdy. A slovo “nikdy” vábí do života právě to, co slovem “nikdy” bylo odmítnuto.

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojen?

Ano jsem spokojený. Má spokojenost je plynutí - mám rád, když vše proudí a plyne. Jsem nesmírně rád, když mohu dělat to, co mě baví a být s těmi, co mám rád (práce, rodina, zájmy).

Když si vzpomenu na dobu, kdy nám bylo zakazováno pracovat, byli jsme omezeni vládou a strachem lidí, tak to nebylo to, co mě těšilo - i přesto to nebyla má nespokojenost. Zrovna tato intenzivní situace byla jedním z tréninkových polí. Vše, co trvalo třeba i 20 let bylo zničeno a dodnes je to znát.

Jsem rád, že můžu učit, vést lekce, jezdit po městech a místech s jógou, potkávat se na jógových víkendech se zájemci o jógu a mnohými přáteli, cestovat… baví mě to a po té dvou-tří leté pauze, kdy to nešlo, si uvědomuji, jak krásné to je. Možná jsem před tím tuto krásu již neviděl, nebo byla zesláblá. S tím jsem si uvědomil, jak je nebezpečné, když rozhoduje někdo za vás a ještě… když své rozhodování ospravedlňuje společenským prospěchem - a má tu moc to tak činit.

K této odpovědi ale ještě mám doplnění, které se týká bezpodmínečnosti. Pracuji na sobě, zpracovávám sám sebe, abych byl spokojený/ šťastný - jen tak. O to jde. Výše uvedená práce a rodina, to je ta ryzí praktičnost - život v této společnosti. Ale to být jen tak… to je náročné. Záblesky, které se objevují si užívám a prožívám to vnitřně - tetelení se ve štěstí, které nemá podmínek. Zkouším to. Taková nesvázanost, svoboda a radost…

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?

Já nemám s otevřeností problém. Jsem na sociálních médiích a ty vždy s sebou nesou průnik i do míst, které byste dříve (mluví můj věk) nikdy neodemkli. Je to taková výkladní skříň líbivého života s realitou vůbec nesouvisející.

A moje intimita? Moje padesátka mi do života přinesla radost, ale i starost. Poznal jsem nějaká nová zdravotní omezení, která musím řešit. Mé vlasy na koruně řídnou - viděl jsem na fotce, když jsem podepisoval knihu Žijte jógu 2. Objevil jsem krásu v lese, na chalupě u kamen a courání v lese s mým psem a hlavně s Jakubem (když se podaří, že jde také).

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze?

Katka Bílková a Jakub Šamberger - známe se fakt dlouho… jak včera na semináři jedna paní podotkla: “Katka byla tenkrát ve Factory Pro takové dítě a vzala za tebe záskok na ranní lekci jógy” - to bylo před 20-ti lety”. Tak Katka bude jednou z naší trojky. A Jakub - žijeme spolu 21 let, jsme registrovaní, protože víc (mít stejná práva) nám nedovolují, bude také součástí té naší “Energy” trojky i celé lekce Energy flow - prostě budeme všichni tři spolu plynout tak, jak již plyneme přes 20 let. A o to jde. Cítit, vnímat, být… nechat vše plynout, přijímat okamžiky teď a tady, reagovat na chvíle, které přicházejí. To bude naše společná Energy flow. Určitě vím, že nikdo z nás nebude dokazovat, co všechno umí - ale splyneme se všemi a užijeme si to.

Děkujeme za rozhovor

-jd-

  • foto: archiv autora

Objednat předplatné