Konference 28. 05. 2023 PDF Tisk

Jóga a já: Václav Krejčík

Život se mi s jógou nezměnil. Možná jen rozkvetl, poladil se ve smyslu mého vnitřního vnímání, postojů a názorů. Začal jsem vnímat, že "uvnitř" je něco víc, než vně. Že uvnitř a také ve starých jógových spisech jsou odpovědi.

Jóga a já: Václav Krejčík
  • Jméno a příjmení: Václav Krejčík
  • Věk: 51
  • Znamení zvěrokruhu: Panna
  • Specializace v józe: powerjóga, jógová terapie, dechová terapie, restorativní jóga, jóga nidra
  • Web: www.vaclavkrejcik.cz
  • TIP: kniha o józe se seberozvoji: Můj život s jógou

  

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl? 

Jógu mám rád. Díky józe jsem poznal mnoho postupů a technik, kterými mohu obohatit svůj život a současně na jejich podkladu mohu chápat své prožívání a uvědomování. Jóga - fyzická mi umožňuje dobře pečovat o tělo. No a o hlavě ani hovořit nemusím. Prostě ta čistička, která vstupuje do dění v mé hlavě, je k nezaplacení.

Jóga je pro mě procesem. Jóga je pro mě pomocníkem v životě a jóga je… super. Jóga a její techniky, postupy mohu využít pro pěstování pohody a štěstí uvnitř i vně. A za to jsem moc vděčný.

Jak jste se k józe dostal? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

Toto bilancování… to je hukot. Včera jsem se bavil s kamarádkou, se kterou jsme se shodli, že tento rok - to je 30 let od mého “kariérního” okamžiku, kdy jsem vyhrál první Mistrovství České republiky ve sportovním aerobiku. Od té doby jsem v oblasti fitness a především jógy - doma (jóga přišla po deseti letech od aerobiku).

Čím mně učarovala? Asi je to hodně povrchní… ale fasinovalo mě to, že chatturanga (v józe nazývaná pozice kliku) - byla náročná pozice i pro člověka z fitnessu. Já ji nezvládal. A když jsem 60 minut cvičil powerjógu - nestačil jsem si utírat pot z čela, natož z podložky. To bylo super. Stále to miluji - tu sílu svalů, lehkost dechu a plynutí v powerjóze.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Částečně jsem odpověděl v předcházející otázce. Ale jen přidám: restorativní jóga, jóga nidra a jógová terapie - to mi dává smysl. To je pro mě cesta k rovnováze v dynamice powerjógy, kterou mám rád.

Změnil se váš život po tom, co jste začal praktikovat jógu?

Život se mi s jógou nezměnil. Možná jen rozkvetl, poladil se ve smyslu mého vnitřního vnímání, postojů a názorů. Začal jsem vnímat, že uvnitř je něco víc, než venku. Že uvnitř a také ve starých jógových spisech jsou odpovědi. A když čtu / poslouchám Bhagavadgítu, jsem úplně polapen dokonalostí, jednoduchostí, upřímností a lidskostí tohoto spisu. Je to má radost a podpora.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době?

V jejím učení, které vede k respektu, lidskosti, úctě, jednoduchosti, radosti a nepovyšování se nad druhé. Učí respektovat a přijímat sebe sama takovým, jaký člověk je. Učí přijímat okolí a ostatní, jakými jsou. A zrovna v tuto dobu by měla být výuka jógy - “lidskosti” povinná. A nemusí to být jen jóga. Podobné odkazy nalezneme ve filozofii a mnohých dalších systémech včetně náboženství. Jde jen o to, jakým způsobem je vše vykládáno, jak je to šířeno a s jakým záměrem.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce? 

Určitě. Udělejte to a zkuste to. Nechte si čas, než vyřknete “ortel”. Nemusí vám jóga sednout (hned)… tak půjdete jinam. Ale zkusili jste to. Jen bych tam nechal ještě možnost k dalším několika návštěvám, třeba jiného lektora, jiného stylu jógy, abyste poznali možnosti, které jsou.

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce?

Úžasná. V šedesáti minutové lekci jsem prováděl snad všechny pozice, které jsem znal. Dech jsme neřešili - o ten nešlo. Šlo o pozice a cvičení. To byla má první lekce, když jsem ji učil. A má první lekce, kterou jsem já, jako klient zažil? Seděl jsem dlouho, ohýbal zápěstí, měl dýchat a nehýbat se - to bylo peklo. Řekl jsem, že toto opravdu nikdy. A slovo “nikdy” vábí do života právě to, co slovem “nikdy” bylo odmítnuto.

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojen?

Ano jsem spokojený. Má spokojenost je plynutí - mám rád, když vše proudí a plyne. Jsem nesmírně rád, když mohu dělat to, co mě baví a být s těmi, co mám rád (práce, rodina, zájmy).

Když si vzpomenu na dobu, kdy nám bylo zakazováno pracovat, byli jsme omezeni vládou a strachem lidí, tak to nebylo to, co mě těšilo - i přesto to nebyla má nespokojenost. Zrovna tato intenzivní situace byla jedním z důležitých tréninkových polí. Bohužel, vše, co trvalo třeba i 20 let bylo zničeno a dodnes je to znát. Ale prostě...tak to mělo být.

Jsem rád, že můžu učit, vést lekce, jezdit po městech a místech s jógou, potkávat se na jógových víkendech se zájemci o jógu a mnohými přáteli, cestovat… baví mě to a po té dvou-tří leté pauze, kdy to nešlo, si uvědomuji, jak krásné to je. Možná jsem před tím tuto krásu již neviděl, nebo byla zesláblá a tak si ji nyní plně uvědomuji a děkuji každému novému dnu.

K této odpovědi ale ještě mám doplnění - učím se bezpodmínečnosti. Pracuji na tom, zpracovávám sám sebe, abych byl spokojený/ šťastný - jen tak. O to jde. Být jen tak… to je výzva, odvaha a je to i náročné - ale super je, že to jde. Záblesky, které se objevují si užívám a prožívám je naplno. Zkouším to.

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?

Já nemám s otevřeností problém. Jsem na sociálních médiích a ty, vždy, s sebou nesou průnik i do míst, které bych dříve (mluví můj věk) nikdy neodemkl. Je to taková výkladní skříň líbivého života s realitou vůbec nesouvisející. Většinou to je hra na to, jak bychom si přátli, aby život byl...na sociální sítě nikdo nedá "nepohodu" - to by neměl liky. 

A moje intimita? Moje padesátka mi do života přinesla radost, ale i starost. Poznal jsem nějaká nová zdravotní omezení, která jsem musel - vlastně stále musím řešit. Mé vlasy na koruně řídnou. Viděl jsem to na fotce, když jsem podepisoval knihu Žijte jógu 2. Svědky mé intimity jsou stromy - les i můj Akísek (lovecký pes). Tam mluvím nahlas, když potřebuji. Tam se směji, tam někdy i brečím. Les je pro mě místem, kde je mi dobře a v něm jsem naprosto sám sebou. Objevil jsem krásu v lese, na chalupě u kamen a courání v lese s mým psem a hlavně s Jakubem (když se podaří, že jde také).

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 21.10.2023 v Praze?

Má lekce jóga jako (SELF) terapie bude věnována uvědomění si dechu a skrz dech pohybu v jógových ásanách. Bude to lekce všímavosti a díky ní... prožitku přítomného okamžiku. 

Děkujeme za rozhovor

-jd-

Objednat předplatné