BLESKOVĚ
Konference 21. 06. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Tereza Bonnet Šenková

O mně ví všichni všechno. Někdy i to, co by raději ani nevěděli. Navíc o intimitu jsem se dělila ve svém “minulém životě” na scéně Moulin Rouge každý večer. No a teď díky tomuto rozhovoru bude známo, i co si myslím o józe.

Jóga a já: Tereza Bonnet Šenková
  • Jméno: Tereza Bonnet Šenková
  • Věk: 42
  • Znamení zvěrokruhu: Štír
  • Specializace v józe: Bikram Yoga/ Yoga Sport
  • Web: www.bikramyoga.cz
  • IG: @bikramyogapragueofficial

 

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Je to všechno. Nicméně postupně. Bikram jóga, kterou učím, je pro mě jedním z dalších směrů Hatha jógy, který se zaměřuje na cvičení ásan v teple. Přesným a detailním způsobem začátečníkům zprostředkováváme fyzický aspekt jógy. Jógou nepolíbení si k nám přicházejí jednoduše zacvičit. Duchovně vyspělí si přicházejí, pod přesným metodickým vedením, osvojit a eventuálně posunout své mentální a fyzické limity tak, aby jejich duši bylo lépe ve zdravém těle. To, s čím pak každý odchází, je velmi individuální zážitek. Rosteme a rozvíjíme se jiným tempem. Já sama věřím, že duchovní cesta k nalezení rovnováhy vede zvenku dovnitř a ne naopak. I po 20-ti letech stále a radostně začínám každý den s “fyzickým masem” a potem, a neberu se tolik vážně. A někdy se mi dokonce podaří si uvědomit, že jsem vlastně spokojená. Jestli v tomto životě dojdu k úplné jednotě to nevím. Nicméně jsem na cestě.

Jak jste se k józe dostala? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

Když jsem před 20-ti lety začala cvičit jógu v Paříži, byla to pro mě hlavně “indická gymnastika”, která mě měla dostat zpět na taneční scénu Moulin Rouge po operacích kyčlí. Ještě před zákrokem jsem vyzkoušela několik jógových škol. Na aštánze jsem se tehdy cítila moc limitovaná, moje kyčle byly bolavé a ego ublížené. Iyengar byl pro změnu moc pomalý – můj tehdy, na výkon zaměřený charakter, neměl trpělivost s detaily. Když jsem si chtěla na první lekci strčit nohu za hlavu, naznačili mě, že tudy cesta nevede a přikryli mě dekou. Avšak na lekcích bikram jógy bylo pak vše jinak. Po pár lekcích jsem odcházela bez kulhání, měla jsem pocit, že jsem vypotila celého člověka, cítila se lehce a v klidu si dala na talíř všechno, na co jsem měla chuť, což tehdy u holek z Moulin Rouge nebylo moc zvykem. A tehdy jsem pochopila, že jsem doma. Hned poté, co se mi zahojily jizvy, jsem začala denně cvičit a 3 měsíce po operaci obou kyčlí jsem byla zpět na scéně. A přišel zvrat… Už mi to vlastně nedávalo smysl. Intenzita lekcí, na které jsem před představením docházela, mě okamžitě nahradila prožitek na scéně a tehdy mi došlo, že jsem na ni celá ta léta lezla hlavně pro sebe a už méně pro to, abych zprostředkovala prožitek divákovi. Celé to bylo najednou špatně.

Poté, když jsem se odjížděla vyškolit jako učitelka Bikram metody a začala učit v Paříži, věděla jsem, že i v Čechách si podobně naprogramovaní jedinci přijdou na své. Tak jsme se s manželem přestěhovali do Prahy, podepsali nájemní smlouvu pro první studio na 10 let a koupili první roury na vzduchotechniku. Nebyla jsem si tenkrát jistá, jestli jsme se nezbláznili. Velmi rychle jsem ale byla šťastná, když jsem začala pozorovat pokroky svých prvních studentů. Začali cvičit a postupně se začali mít rádi. Byli schopni se na sebe dívat v zrcadle, konfrontovat realitu a pomalu ji měnit. Už to nebylo o mně, ale o nich. Byla jsem opět na pódiu a pod tíhou odpovědnosti ze mě lilo víc než ve Mlýně. Bylo to vzrušující. Ještě dnes je to vlastně stále vzrušující, i když někdy až moc. Třeba, když člověk pochopí, že se opravdu zdraží plyn.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Od roku 2005 učím Bikram jógu a nedám na ni dopustit, právě pro její terapeutické a překvapivě rychlé účinky. Je skvělá pro lidi po úrazech, operacích, či trpící různými civilizačními nemocemi, jako je obezita, deprese, chronické bolesti zad či kloubů. Teplo, v kombinaci s pravidelným stlačováním a protahováním, má za cíl zlepšit prokrvení a okysličení. Celý úspěch této série je založen na frekvenci a pravidelnosti cvičení, přesnosti, se kterou jsou polohy prováděny a následné intenzitě, kdy celá série posiluje kardiovaskulární systém, a za pomoci absolutní kontroly dechu, emocí a mentální přítomnosti nás může propojit s jednotou. Naši pokročilí praktikující v lekcích Bikram jógy cvičí dohromady se začátečníky, funguje tam kolektivní tempo a energie … všem teče pot do očí, tepová frekvence se zvyšuje, a přitom je dech pod kontrolou a tím pádem se celá série pro pokročilé stává 90-ti minutovou meditací v pohybu.

Nabízíme také dynamičtější sérii Yoga Sport Class, kde cvičíme více poloh a pokročilejších variant. No a pro úplnost u nás najdete i dovednostní lekce – Skill Class, ve kterých učíme 4 typy dovedností - mobilitu páteře, mobilitu kyčlí, dovednosti liftů, tedy zdvihů a inverze a stojky. Skill Class jsou vhodné pro všechny, kdo chtějí dále rozvíjet svoji praxi a také pro naše puberťáky. Je to takový jógový crossfit. Zavřeme se do jógového studia a naučíme se soustředit a správně se hýbat. Prostě od začátečnické terapeutické lekce Bikrama, přes dynamickou Sportovní lekci a metodicky zaměřenou lekci jógových drilů Skill Class zůstáváme u stejné tradice a challengujeme všechny skupiny našich studentů.

V letošním roce jsme poprvé představili mezinárodní intenzivní trénink pro nové učitele Bikram jógy, akreditovaný u MŠTV, který měl velký úspěch. Určitě ho dříve či později zopakujeme. Je třeba myslet na to, že všechny tyto dovednosti musí dál předávat lektoři, kteří jsou důkladně připravení a vyškolení.

Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?

Změnil se o 180 stupňů. Z vnějšku dovnitř, od sebe k ostatním, od vnímaní sebe samé k vnímání sebe v rámci celku. Navíc jsem, díky práci pro Mezinárodní sportovní jógovou federaci v Lausanne v Maison Olympic, měla možnost učit se přímo od zdroje a konfrontovat své nejbujnější představy a přesvědčení o indické jednotě a tradičních ásanách. Oni se v tom kosmickém indickém chaosu nejsou schopni vůbec na ničem domluvit. Jak se pak máme na jógové jednotě domluvit my?

Před 8 lety jsem se stala předsedkyní technické komise této sportovní jógové federace a začala jsem vést práci přípravy pravidel pro soutěžení v józe podle indické tradice. V současné době spolupracujeme s indickou národní vládní federací, která před nedávnem byla uznána Ministerstvem sportu v Indii a propaguje soutěžení v jóga asánách, motivuje mladé generace, aby cvičili fyzickou jógu, protože se v Indii potýkají s civilizačními nemocemi více než kdekoli jinde. V Indii se vždy v ásanách soutěžilo na regionálních a státních úrovních. Mojí úlohou pro Mezinárodní federaci bylo popsat základní polohy předklonů, záklonů, trakcí a twistů, definovat způsob bodování jednotlivých ásan a vytvořit tabulační systém na základě tradičních aspektů vycházející z Pradipiky.

To celé má ve svém důsledku za cíl zpřístupnit jógovou soutěž západním národům a propagovat zdravý životní styl mladé generace.

Když opět odpovím na otázku, jak mně jóga změnila život … tak určitě politika, která vládne v jóga světě v Indii, mně kompletně změnila pohled na realitu. Dnes už vím, že kromě svého dechu a reakcí na vlastní emoce, nemám pod kontrolou vlastně vůbec nic. Ale už mi to nevadí.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době?

Je to návrat ke zdroji klidu, spokojenosti a fyzické a mentální rovnováze. Je úplně jedno, jestli začínáte cvičením, umíte relaxovat nebo jste natolik pokročilí, že jste schopni meditovat. Hlavně, že se začnete o sebe starat. Je super, že dnes jsou dostupné nejrůznější typy jógových škol a směrů a každý si najde to, co mu vyhovuje. Je však třeba mít disciplínu a v dnešní době neskutečných možností se alespoň na chvíli soustředit na jedno a začít s jakoukoli jógovou praxí. Pak se hodí použít veškerou sebekontrolu a vydržet. Postupně se učíme trpělivosti a víře v to, že třeba jednoho dne budeme schopni stát na jedné noze uprostřed křižovatky a klidně dýchat. Obrazně či doslova. Tohle je význam toho celého.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Naučte se věnovat alespoň pár chvil denně jen sami sobě… a přijďte. Pak se teprve budete schopni starat o ostatní. Vezměte s sebou své děti, naučí se schopnosti koncentrace. Přiveďte své partnery, ať se přestanou brát příliš vážně. Jedině tak s nimi vydržíte. Všechny představy o tom, co s vámi má jóga udělat, nechte stranou. Vše bude jinak, než si myslíte. A i přesto se už po první lekci budete cítit skvěle.

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce?

Na to si pamatuji moc dobře a se mnou všichni ostatní. Tlačila jsem na pilu tolik, že jsem se z toho veřejně pozvracela. Takzvaně jsem dala vše, co jsem měla. To byla moje první lekce. Už od té druhé jsem se učila poznávat svoje limity. Dělám to dodnes. Učím se dát maximum v rámci možností. Člověk pak vypadá důstojněji. To se vždy může hodit…

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojená?

Ještě do nedávna jsem se potvrzení vlastní spokojenosti obávala. Měla jsem pocit, že pak dojde ke stagnaci a ustrnutí ve vlastním komfortu. Dnes vím, že je to stav mysli, nezávislý na vnějších faktorech. Stav vděku za to, že všechno nějak jde. A už se mi čas od času stane, že si tento stav dovolím. To asi proto, že už vím, že vždy může být hůř. Cítit trvalost tohoto stavu je ale stále můj cíl.

Co o vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?

O mně ví všichni všechno. Někdy i to, co by raději ani nevěděli. Navíc o intimitu jsem se dělila ve svém “minulém životě” na scéně Moulin Rouge každý večer. No a teď díky tomuto rozhovoru bude známo, i co si myslím o józe.

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze?

Energii, lehkost a spoustu radosti! Účastníci konference se můžou těšit na dynamickou 60-ti minutovou lekci Yoga Sport Class, která je vhodná úplně pro všechny. Kromě smyslu pro humor nepotřebují žádné zvláštní dovednosti. Začneme zahřívacím dechovým cvičením a pozdravy Bohům, Bohyním, Slunci a Měsíci, bude následovat krátká série ve stoji, pár jednoduchých zdvihů na zapojení centra těla, několik cvičení na mobilitu kyčlí, série na posílení zádového svalstva a pár protažení nakonec. Skončíme dechovou polohou ohně a Šavásanou. Prostě si to uděláme hezký, tak určitě doražte! Těším se moc...

Děkujeme za rozhovor.

Objednat předplatné