BLESKOVĚ
Konference 12. 07. 2022 PDF Tisk

Jóga a já - Markéta Faustová

Díky józe na sobě denně pracuji a cítím velikou vděčnost, že mi poskytuje tolik radosti, osvobození i léčení a tolik inspirace, díky které mohu alespoň trochu pomoci druhým.

Jóga a já - Markéta Faustová
  • Jméno: Markéta Faustová
  • Věk: 37 let
  • Znamení zvěrokruhu: račice
  • Specializace v józe: prana flow yoga
  • IG: marketafaustovayoga

  

Co je pro vás jóga?

Jóga je pro mě způsob, jak otevírat srdcesvé i srdce těch, kteří přišli na lekci. Je pro mě cestou, která umožňuje léčit, spojovat a propojovat, žít v plné síle a autenticitě, pomáhat milovat vše živé i neživé a napojit se vědomě s otevřenými smysly a s důvěrou v život na každičkou pikosekundu našeho bytí.

Jak jste se k józe dostala? A čím vám učarovala? Jaká byla vaše jógová cesta? 

S jógou jsem začala před osmnácti lety na Filosofické fakultě UK v rámci tělocviku. Navštěvovala jsem tehdy lekce Jógy v denním životě. Jógu jsem vnímala spíš jako doplněk k tanci, kterému jsem se věnovala. Pak jsem se postupně zamilovávala. Po lektorském kurzu powerjógy, kde jsem se dozvěděla hodně o základech, anatomii a fyzické józe, jsem začala cestovat na jógové festivaly a hledat, která bude ta má jógová cesta. Nakonec mě na Bali Spirit Festivalu učaroval lektor Simon Park a jeho kočičí pohyb. Ten mne dovedl až k Shivě Ree, kterou považuji za svou hlavní jógovou učitelku. U ní jsem začala jógu studovat na poli energetickém a emočním. Baví mě se pořád vzdělávat a učit, proplouvat od jógy k masážím, doteku, zpěvu, tanci, k aromaterapii, intuitivnímu pohybu. Zkoumám všemožné cesty k rozmlouvání s naší duší.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

Vedu lekce Prana Flow Jógy, kerou založila americká jógová lektorka Shiva Rea. Souzním s jejím pojetím jógy, ve kterém je kladen velký důraz na prožitek. Prana Flow Jóga je styl, který lahodí našemu tělu. Nejen, že se po lekci cítíme uvolnění, protažení, posílení a prodýchaní, ale naše tělo vibruje. Je zenergetizované. V rámci lekce jsme se napojili na sebe, na svoje srdce a na to, co nám dělá dobře. Baví mě se v lekcích dotýkat i práce s mužskou a ženskou energií. Pokud učím ženy, často mi říkají, že se cítí smyslně. Objevujeme fluidní měkký pohyb. Stejně tak jako se učíme objevovat v sobě i mužskou sílu, která nám v lekci pomůže třeba překonat strach a jít s pevným středem do stojky. Oboje je potřeba.

Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?

Jógu praktikuji už víc než polovinu svého života. Vnímám, jak moc mě v životě vede a posouvá. Díky ní na sobě denně pracuji a cítím velikou vděčnost, že mi poskytuje tolik radosti, osvobození i léčení a tolik inspirace, díky které mohu alespoň trochu pomoci druhým.

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době? 

Jóga je pro mě cestou k vlastní duši a k vlastnímu srdci. Nedávno mi jeden tanečník říkal, že je zvyklý chodit na taneční tréninky a často na nich zažívá radostné pocity. Když ale vyšel z hodiny jógy, měl pocit, že jeho srdce září. Máme tolik povinností, tolik myšlenek a informací v hlavě, tolik rolí musíme zastávat, že nemáme prostor pocítit opravdu sebe a svojí esenci. Jóga nám pomáhá to spojení najít.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce? 

Jděte na svou první jógu s důvěrou, radostí, těšením a bez očekávání. S jógou je velmi spojeno nehodnocení. Budete cítit podporu a užijete si to.

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce? 

To si bohužel nepamatuji.

Co je pro vás spokojenost? Jste spokojena?

pohled na svoje děti, jak se cákají ve vodě, západ slunce, objetí, špička jazyka v dobré kávě, tanec pod hvězdami, zpěv u ohně, teplý letní večer, hluboký ponor při meditaci nebo třeba při doteku, košíček ze slaného karamelu s čokoládou, pohled na živé tančící tělo, souznění duší…momenty, které ve mně vzbuzují dojetí nad tím, jak je ten svět sladkobolně krásný.

Co o Vás málokdo ví? Můžete s námi podělit o nějakou vaši intimitu?

Když jsem byla malá, byla jsem hodně náměsíčná. Cestovala jsem s peřinou po činžovním domě, když jsem byla v přírodě na táboře, běžně mě v noci nacházeli v lese, chodila jsem po vaně v koupelně a mluvila přitom ze spaní. Mám řadu veselých historek, které vám ale řeknu až osobně někde u kávy.

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze? 

Na Jóga Dnes Konferenci zažijete propojení Prana Flow Jógy a soundhealingu. Tekoucí hladivou lekci, na které vás Jami vyzenuje pomocí flétny, kríšťálových mís a všemožných cinkátek. Jógou otevřeme naše srdce a necháme ho všemi těmito léčivými zvuky obejmout. Těším se moc.

 

Děkujeme za rozhovor

  • -jd-
  • foto: Dara Rakovčík, @fotimjogu.cz

Objednat předplatné