BLESKOVĚ
Konference 24. 07. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Jakub Šamberger

Nádech a výdech. Tedy součást každého dne. Jóga je pro mě smysluplný společník na cestě životem. Jsou to postupy, jak být spokojený, cítit se dobře po fyzické i psychické stránce. 

Jóga a já: Jakub Šamberger
  • Jméno: Jakub Šamberger
  • Věk: 49
  • Znamení zvěrokruhu: Beran
  • Specializace v józe: Powerjóga, Jóga pro zdravá záda, Jóga proti stresu
  • IG: @jakubsamberger

  

Co je pro vás jóga – především? 

Nádech a výdech. Tedy součást každého dne. Jóga je pro mě smysluplný společník na cestě životem. Jsou to postupy, jak být spokojený, cítit se dobře po fyzické i psychické stránce. 

Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Asi všechno dohromady. Cvičením udržuji tělo, filosofií zaměstnávám mysl a duchovní cestu se, upřímně, snažím hledat. Věřím, že za pomoci jógy se mi ty dveře pootevřou víc. Dohromady to vše tvoří můj životní styl.

Jak jste se k józe dostal? A čím vám „učarovala“? 

Dostal jsem se k ní přes pohyb. Před dvaceti lety jsem jako aktivní sportovec hledal nějakou variantu komplexního cvičení pro tělo a dostala se mi do cesty Yoga for athletes, což mi samo o sobě znělo, že je právě pro mě jako dělané na míru. Jako sportovce mě fascinovalo, že po fyzicky náročné hodině, jsem byl místo únavy plný energie. Tenkrát jsem žil v Americe - Colorado a ráno v 5 hodin jsem se svou sestrou chodil na jógu. 

Jaká byla vaše jógová cesta?

Popravdě dynamická a silová až do prvního výhřezu meziobratlové ploténky. 

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy?

A to navazuje na předchozí dotaz. Stárnu a tudíž hledám víc klidu. Takže jsem se, i díky zdravotním omezením, dostal k Józe pro zdravá záda a v covidovém období k Józe proti stresu. Přesto i dále vedu lekce powerjógy, ve kterých se ale snažím klást důraz na bezpečný pohyb, dech, práci s pozorností. 

Změnil se váš život po tom, co jste začal praktikovat jógu?

Až po několika letech. Opustil jsem práci, která mě nenaplňovala a začal se věnovat pouze lektorování. 

V čem vidíte význam jógy, relaxace a meditace v dnešní době? 

Právě v dnešní době, velmi nejisté a turbulentní, je význam relaxace a meditace velmi důležitý. Jógou lehce unavit tělo, relaxací navnadit mysl na zklidnění a v meditaci řídit vědomě směřování své pozornosti. Náš mozek ovládá vše, proto je důležité se mu věnovat každý den alespoň chvíli, kterou věnujeme zastavení se svým dechem.

Máte nějaké osobní doporučení pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce? 

Ať to prostě zkusí, protože buď se jim to líbit nebude a mají to vyřešené nebo je jóga nadchne a už u ní zůstanou. 

Vzpomínáte si, jaká byla vaše první lekce? 

Čisté peklo, protože jsem si jako namyšlený sportovec vůbec nedokázal představit to ponížení v sále plném lidi, že se nedokážu v předklonu dotknout níž než na kolenou. 

Co je pro vás spokojenost? 

Stav mysli. Stav, kdy se cítím klidný. Stav, kdy souzním se svojí cestou.

Jste spokojen? 

S mírnými výkyvy ano. 

Co o Vás málokdo ví? 

Že jsem docela líná bytost.

Můžete se s námi podělit o nějakou vaši “intimitu”?

To už by to potom nebyla moc intimita… ale mám moc rád dotek. Takže masáže to je moje. Ale nejvíc je pro mě obyčejný lidský dotek. Objetí nebo třeba jen pohlazení. Jsem hodně kontaktní. 

Co zažijí s Vámi účastníci Jóga Dnes konference 22.10.2022 v Praze? 

Doufám, že společně vytvoříme vlnu energie a nadšení, kterým budeme ještě dlouho poté rezonovat. Lekci Energy flow povedu společně s mými kamarády - Vaškem Krejčíkem a Katkou Bílkovou. Spolu jsme v roce 2003 založili Energy Studio, vydali první knžíku powerjógy, začali školit lektory a postupně své životy rozvinuli. I po téměř 20li letech jsme přátelé, setkáváme se a stále nás baví spolu být. A to bude určitě i v naší lekci. Radost, uvolnění a také pohyb. Ten všichni milujeme.

Děkujeme za rohovor.

Objednat předplatné