Zdraví 05. 08. 2020 PDF Tisk

Jóga a hubnutí. Jak spolu souvisejí?

Ačkoliv je léto obdobím, kdy se většina lidí hýbe více než jindy v roce, paradoxně často spíše nabírají, než že by hubli. To může mít řadu příčin. Všechny pomůže vyřešit jóga.

Jóga a hubnutí. Jak spolu souvisejí?

Život je jednoduchý. Jenže jednoduchost je pořádně složitá. V domnění, že si život zjednodušujeme, si jej tak často zbytečně sami komplikujeme. To je dáno tím, že v mnohém nerespektujeme přirozený běh a plynutí, které jsou tak, jak jsou, a které jiné nebudou, bez ohledu na to, zda je přijmeme, nebo ne. Boj s tím, co nemůžeme změnit, nás vysiluje a plodí vnitřní neklid i nespokojenost. Přijmout věci tak, jak jsou, neznamená rezignovat, ale osvobodit se od svazujících okovů očekávání a zklamání z jejich nenaplňování a od honby za uspokojováním neuspokojitelných potřeb.

Hon za uspokojováním neuspokojitelných potřeb
Právě hon za uspokojováním neuspokojitelných potřeb je totiž častou příčinou letního přibírání. Proč právě v létě, kdy je kolem spousta čerstvého ovoce a zeleniny, tíhneme k nezdravým laskominám, kterými se přejídáme a přepíjíme, abychom se odměnili za tu fyzickou aktivitu, k níž jsme se vybičovali? Zmrzlina, palačinky, vafle, smažené rychlé občerstvení a alkohol – to vše je plné cukru čili nám to přirozeně chutná. Jednoduché cukry ale prudce zvyšují hladinu glukózy v krvi, což je následováno podobně prudkým poklesem. A ten se projeví chutí na něco dalšího, a ideálně navíc pěkně tučného, protože tuk zvyšuje nejen sytivost, ale také aromatičnost pokrmu. A společně s každým dalším kopečkem a každým dalším vypitým půllitrem se pozitivní efekty pohybu navíc pomalu vytrácejí…

Schopnost rozlišit, co je pro nás dobré a co ne
Možná se ptáte, jak s tím vším souvisí jóga. Souvisí, a velmi moc. Protože jóga, to není jen fyzické cvičení, líbivé oblečení a protiskluzová podložka. Jóga je mnohem víc. Jóga je pohled na život, jóga je přístup k životu a filozofie, která je v podání každého jiná a osobitá, a přece spojená týmiž etickými a morálními principy. Protože jóga nás učí komunikovat se sebou, učí nás praktikovat etické zásady jamy a nijamy vůči sobě i vůči okolí, učí nás ohleduplnosti k sobě i ke světu, učí nás šetrnosti a schopnosti rozlišovat a rozeznávat. Co je pro nás dobré a co ne.

Chybovat je lidské, chybami se učíme
Honba za potřebami fyzického těla je lidská. Jsme lidé a lidé chybují a chybami se také učí. Škoda je, že ne vždy se z chyb poučíme. Poučíme se spíše z těch velkých, které mají na naše životy velké dopady. Ale ty drobné, kterých se dopouštíme dnes a denně v podobě malých nenápadných zlozvyků, ty často (a někdy i vědomě) přehlížíme, protože se domníváme, že by pro nás bylo moc těžké se jich zbavit. Jenže věci jsou jen tak těžké, jak těžké se sami rozhodneme, že pro nás budou. A v tom tkví síla jógy – v sebereflexi, uvědomění a uvědomování. V pěstování zdravého sebe-vědomí i sebevědomí.

Jíst dopolosyta, pít dopolopita
Vraťme se opět k létu a k pokušením, která nabízí. Proč bychom si nedali zmrzlinu, když na ni máme chuť? Proč bychom si nedali sklenku sladké limonády, která v parném dni příjemně osvěží? Proč bychom si nedopřáli orosené hořké pivo, které nám ve spojení s příjemnou společností skutečně udělá radost? Ničeho z toho se nemusíme vzdávat, jen je dobré praktikovat uměřenost: jíst dopolosyta, pít dopolopita. Všímat si záklopek, které v sobě máme zabudované a které nám naznačují, že máme dost, když dost máme. Jóga nás učí sobě naslouchat, sebe vnímat a všímat si i tichého šeptání těchto přirozených obranných mechanismů. Proč jíst dál, když jsem přejedený? Proč pít dál, když jsem přepitý? Proč tělu ubližovat, když ho mám rád? Proč mysl zatěžovat, když mi na ní záleží?

Dobré nebo špatné nemusí být na první pohled zjevné
Jóga nás učí najít si na sebe čas a rozlišovat, co je pro nás dobré a co ne. Co nám prospěje, i když se nám do toho zprvu nechce (například donucení se k brzkému vstávání, abychom si ráno před odchodem do práce zacvičili, i když máme pocit, že nedokážeme opustit voňavé peřiny), co nám uškodí, i když se to zprvu nemusí zdát (další kousek výborného nepečeného dortu, i když už cítíme, že se do nás nevejde). Budeme-li si naslouchat a komunikovat se sebou, nemusíme mít problémy s přibíráním ani v létě ani nikdy jindy (pokud jsme samozřejmě jinak zdraví a netrpíme nějakým onemocněním, které naši hmotnost může ovlivňovat).

Řád a pořádek všedních dní
A když to vezmeme zase z jiné stránky, tak pravidelné cvičení jógy protahuje a posiluje celé tělo, dává našim dnům řád a učí nás správně jíst i organizovat čas. Pozdrav slunci po ránu rozproudí lymfu a prokrví celé tělo, mentálně připraví do nového dne a probudí tělo i mysl. Před praxí jógy se nesmíme přejíst, protože by nám bylo špatně. A po praxi si zase připadáme tak čistí, že je nám líto do těla poslat něco, co by tuto čistotu mohlo jakkoli narušit. Takže mu raději dopřejeme dobré jídlo a dobré pití, které zase prospěje jak vnější, tak i vnitřní schránce.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné