BLESKOVĚ
Zdraví 05. 12. 2023 PDF Tisk

Jóga a hrudní páteř: Jak otevřít své srdce?

Hrudník dostává na podzim zabrat. Je nám zima, choulíme se do sebe, hrbíme se, bolí nás mezi lopatkami, píchá nás na hrudi, bojíme se otevřít se chladně se tvářícímu světu. Jaké polohy zařadit do praxe, abychom to rozpustili? Jak na vnitřní praxi otevření se?

Jóga a hrudní páteř: Jak otevřít své srdce?

Jógové polohy otevírající srdeční oblast nám mohou prospět hned z několika důvodů. Pomáhají zlepšit krevní oběh, zvyšují flexibilitu hrudníku a ramen, dokonce mohou pomoci snížit pocity úzkosti a deprese. Vedle toho všeho se jejich pravidelná praxe podepisuje také na zvyšování kapacity plic a tím pádem i na zlepšování jejich funkčnosti.

Proč věřit záklonům

Záklonové jógové polohy otevírají celou přední část těla, včetně oblasti srdeční. Mohou být prospěšné pro zlepšení krevního oběhu, zvýšení hladiny energie a snížení stresu, pomáhají také zlepšovat držení těla a mírnit bolesti zad. Pro začátečníky jsou nejvhodnější jemné záklony, jako je poloha kočky/krávy, postupně je vhodné přecházet na záklony jako je kobra, poloviční nebo plný velbloud.

Před čím nás mohou ochránit

Tímto způsobem mohou záklony fungovat i jako prevence vzniku srdečních chorob, jimž naopak špatné držení těla nahrává – když se hrbíme, srdce musí více pracovat, aby se všude po těle dostala krev, kterou je zde potřeba. To jej nadměrně zatěžuje, což se v dlouhodobém horizontu může projevit nástupem nemoci nebo i selháním.

V čem škodí hrbení se

Mnozí z nás tráví své životy shrbeni za monitorem počítače nebo u televizní obrazovky a nedochází nám, jak moc si tím vlastně ubližujeme. Potom se venku ochladí a my se začneme hrbit i za chůze abychom se schovali do sebe, zahřáli se, zachumlali se. Vedle zvýšeného rizika chorob srdce se dlouhodobé hrbení může podepsat i na bolestech hlavy a krku.

A co vnitřní praxe?

Výhody jógových poloh otevírajících oblast srdce ovšem pochopitelně nejsou pouze fyzické. Vedle uvolnění těla mohou přinést i úlevu niternou mohou napomoci uvolnění emocionálních blokád a srdeční čakry. Její otevření umožní v životě prožít více lásky, radosti a soucitu.

Činí nás jemnějšími, otevřenějšími, vnímavějšími k potřebám vlastním i k potřebám ostatních. To s sebou nese znovuobnovenou schopnost odpouštět (sobě, ostatním), což je samo o sobě neuvěřitelně osvobozující.

Záklony pro lepší dech i spánek

Pravidelná záklonová praxe roztahuje hrudník i plíce, umožňuje zvýšit hladinu energie a snížit stres, zlepšit držení těla a zvýšit flexibilitu. Díky tomu všemu se nám lépe a svobodněji, volněji dýchá, máme lepší náladu, pozitivnější náhled na sebe i na svět kolem.

Saháme si na pocit hluboké vnitřní spokojenosti nezávislém na ničem zvnějšku. Další výhodou takové praxe je zkvalitnění spánku otevřená srdeční oblast zlepšuje krevní oběh i okysličení mozku, snižuje stres a úzkost a to všechno dohromady pomáhá zatočit s nepříjemnou nespavostí.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné