Jóga Zprávy 09. 12. 2019 PDF Tisk

Jóga a dechová cvičení mohou zmírnit příznaky deprese a úzkosti

Vědecké studie již dlouho podporují jógovou praxi jako jednu z možností, jak zmírnit příznaky deprese a úzkosti. Nyní nová studie z Lékařské fakulty v Bostonu (BUSM) přinesla důkaz, že cvičení jógy a praxe dechových cvičení mohou zlepšit příznaky deprese a úzkosti již v krátkodobém horizontu.

 

Jóga a dechová cvičení mohou zmírnit příznaky deprese a úzkosti

Tato zjištění publikovaná online v časopise Journal of Psychiatric Practice naznačují, že jóga může být užitečnou doplňkovou léčbou klinické deprese nebo závažné depresivní poruchy. 

Třicet klinicky depresivních pacientů bylo náhodně rozděleno do dvou skupin. Obě skupiny cvičily jógu a učily se praxi dechové pránájámy. Rozdíl byl pouze v počtu lekcí jednotlivých skupin. První skupina se po dobu 3 měsíců zúčastnila 123 hodin jógy, kdežto druhá skupina měla pouze 87 lekcí.

Výsledky primárně ukázaly, že během prvního měsíce se výrazně zlepšila kvalita spánku, a to u obou skupin. Klid, schopnost pozitivně myslet a nahlížet na svět kolem a celkově dobrá nálada se objevily také u obou skupin, zatímco pokles nastal u fyzického vyčerpání, příznaků úzkosti a depresivních pocitů. To vše měřeno několika klinickými způsoby.

„Poskytování údajů o těchto studiích, které jsou založeny na skutečných důkazech, je podnětné a užitečné k tomu, aby na jejich základě lidé začali jógu praktikovat a sami se přesvědčili o tom, co jim tato praxe může přinést… Je to skvělý způsob, jak motivovat více jednotlivců, aby vyzkoušeli jógu jako strategii pro zlepšení svého zdraví a celkové pohody,“ řekla spolupracovnice a spoluautorka studie Marisa M. Silveri, PhD, neurovědkyně v McLean Hospital a docentka psychiatrie na Harvard Medical School.

Deprese, stav, který postihuje jednoho ze sedmi dospělých v USA v určitém okamžiku života, je léčena různými způsoby, včetně poradenství (zejména prostřednictvím kognitivně-behaviorální terapie) a léků. Výzkum ukázal, že kombinace terapie a léků má větší úspěch než jakákoliv léčba samostatně. Ačkoli studie s více účastníky by byly užitečné při dalším zkoumání těchto výhod, tato malá studie naznačuje, že přidání jógy k předpisu může být užitečné a ničemu neškodí.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné