Vzdělávání 18. 02. 2016 PDF Tisk

Jin jóga seminář

Jinová jóga se v dnešní době stává stále více populární a má už své místo mezi jinými jangovými styly jógy. Oslovuje především jinové části těla. Jsou to kosti, klouby, pojivová tkáň a především povázky (fascie). 

Jin jóga seminář

Na rozdíl od svalů, které jsou jangové a mají rády pohyb, oslovíme pojivovou tkáň tichým, klidným přijetím. Jinová jóga přináší účinky na fyzické, energetické, mentální, emocionální a spirituální úrovni.

Jinová jóga má své specifické pozice s dlouhými výdržemi. Využívá různé pomůcky – bločky, bolstery, sáčky s pískem, meditační polštáře, deky. Pomůcky umožňují v dané pozici vypodložit různé části těla a tím snížit případné napětí v těle a dosáhnout tak většího uvolnění, relaxace a procítit pohodlí. Celý program je koncipován tak, aby byl účastník schopen sestavit lekci jinové jógy a dokázal modifikovat ásany podle individuálních potřeb klienta.

Náplň:
Filosofie a praxe jinové jógy
Výhody jinové jógy na úrovni fyzické, energetické a mentální
Jinové a jangové styly jógy - rozdíl
Anatomie a fyziologie se zaměřením na kosti, klouby a pojivovou tkáň.
Energie, prána, meridiány a západní medicína
Nejčastější ásany jinové jógy
Jinová praxe

Romaně Klášterecké, hlavní lektorce jin jógy pro PYA a majitelce Happyoga studia v Brně, jsme položili několik otázek: 

V čem se liší jin jóga od ostatních stylů jógy? 
Jinová jóga, tak jako všechny styly jógy, je zaměřena ke vnímání vlastního těla. V jinové józe však setrváváme v pozicích delší dobu 1–20 minut, máme tak možnost většího sebepozorování a sebepoznávání. V přírodě existuje vše v rovnováze jin a jang. Jang nám představuje dynamiku a jin představuje klid. Tyto dva prvky nelze od sebe oddělit. Například voda – pokud je klidná, má jinovou povahu – pokud se promění ve vodopád, je povahy jangové. Proto jinová jóga doplňuje všechny naše jangové (dynamické) aktivity.
Většina pozic je na zemi, necháváme působit gravitaci na své tělo a využíváme hodně pomůcky pro dosažení většího uvolnění, relaxace a vlastního pohodlí. Jinová jóga je zaměřena k protažení vazů (fascií), proto je nutné v pozicích setrvat delší dobu.

Pro tebe znamená jin jóga odstoupení od dynamických stylů, nebo kombinuješ? 
Rozhodně neodstupuji od dynamických stylů☺. Mám stále ráda svou oblíbenou power vinyasa jógu či aštanga jógu, ale moc se zase potom těším na klid jógy jinové. Myslím, že kombinovat je nejvhodnější. Stane se však, že jsou různá životní období, kdy jsme více vystaveni stresu, nebo roční období – jarní, podzimní únava – kdy vyhledáváme pouze tuto klidnou formu jógy. A pokud naše tělo vnímáme, samo nám napoví, kdy opět dynamiku přidat. Například máme klienty, kteří mají náročnou mentální práci, a i když si možná myslíme, že by měli mít aktivitu fyzickou – aby tak kompenzovali sedavé zaměstnání – sami přicházejí s tím, že na fyzickou aktivitu nemají sílu a vyhledávají pouze lekce jinové jógy. Potom ale mají období pracovního odpočinku, přijedou po dovolené, kde načerpají síly a vídáme je na dynamických lekcích.

Jak moc tě ovlivnil trénink jógy ve Vancouveru? Co ti dal a co ti vzal? 
Na trénink ve Vancouveru jsem se těšila, protože jsem se vracela do známého prostředí a jela jsem za vyhledávanými lektory. Trénink power vinyasa jógy byl nádherný, za Clarou Roberts-Oss cestovali lektoři až z USA, Mexika a celé Kanady. Je uznávanou lektorkou, která má rozhodně co předávat.
Druhý týden jsem absolvovala trénink jinové jógy s Berniem Clarkem. Sešlo se nás 50 studentů z celého světa – Japonsko, Rusko, Austrálie, Nový Zéland, Skotsko, Mexiko, USA a také ze všech koutů Kanady. Bernie byl úžasný.
Má obrovské znalosti medicínské, mytologické a praktické, které chce předávat dál. Denně jsme měli lekci jinové jógy, a mohla jsem tak sama na sobě pozorovat její přínos.
Trénink mi dal hodně zkušeností, jak praktických, tak teoretických, které ráda předávám ve svých lekcích.
Dal mi ale také určitý nadhled nad přísností – přesností provádění pozic – co je vlastně správně a z jakého pohledu?

Vzal? ☺ Zatím nevím... ☺

Jaká skladba lekcí jógy je ve tvém brněnském studiu Happyoga?
V našem studiu nabízíme lekce dynamické power vinyasa jógy, aštanga jógy, ale také klidnější lekce hatha jógy, jinové jógy, jógy pro zdravá záda, vitální jógy a pro naše male jogínky je určena jóga pro děti.
O jinovou jógu zájem velmi narůstá, pravidelné lekce jsou 2x týdně, ale pořádáme i sobotní workshopy pro seznámení s touto krásnou a klidnou formou jógy.

Vzdělávání instruktorů v Brně – časté dotazy ohledně kurzů jógy v Brně. Je třeba jezdit stále do Prahy? 
Když jsem studio otevírala, velmi jsem stála o možnost spolupráce s Power Yoga Akademií. Chtěla jsem přivést kvalitní akreditované vzdělávání lektorů do Brna, abych ušetřila čas všem, kteří, jako já, pravidelně dojížděli za jógovým vzděláváním do Prahy. Nyní v Happyoga studiu proběhne první základní kurz instruktor jógy, který je obsazen již půl roku předem.
Po druhé u nás bude školit Pavel Hájek dětskou jógu, proběhlo zde školení jógy pro těhotné. Těšíme se na školení MUDr. Anetky Králové a na školení jógy pro seniory Katky Mikulandové a dalších. Lektoři Energy Studia u nás pravidelně vedou workshopy a přináší nám novou inspiraci. Myslím, že ve spolupráci s Power Yoga Akademií se snažíme, aby výběr školení byl dostatečný a pestrý s výběrem pro každého.

Děkujeme za rozhovor! 

 

Vzdělávací seminář je organizovaný Power Yoga Akademií v květnu a červnu 2016. Termíny a bližší info zde.

  • Lektorka vzdělávacího semináře: Mgr. Romana Klášterecká
  • www.poweryoga.cz 
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné