BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 18. 05. 2020 PDF Tisk

Jemná jóga jako slibná možnost léčby PCOS!

Ženám se syndromem polycystických vaječníků (PCOS) by vědomá praxe jógy mohla pomoci zmírnit jeho příznaky a vyladit hladiny pohlavních hormonů. Vědci zjistili, že hodinová jógová praxe třikrát týdně dokáže snížit hladinu testosteronu o 29 % během tříměsíčního období.

Jemná jóga jako slibná možnost léčby PCOS!

Podle studie v časopise The Journal of American Osteopathic Association byly také sníženy jiné hladiny androgenů, jako je DHEA, a hladiny deprese a úzkosti se zlepšily o 55 % a 21 %. Pro léčbu PCOS existují účinné farmakologické možnosti. Jsou ovšem doprovázeny významnými vedlejšími účinky.

„Vědomá jóga se jeví jako slibná možnost léčby PCOS, která může zlepšit hned několik aspektů této poruchy najednou,“ řekla Diana Speelman, Ph.D., docentka biochemie na Lake Erie College of Osteopathic Medicine a hlavní autorka této studie.

PCOS je běžná hormonální porucha, která ovlivňuje reprodukční, metabolické a duševní zdraví. Odhaduje se, že PCOS postihuje 5 až 15 % žen v reprodukčním věku a je nejčastější příčinou anovulační neplodnosti.

U žen s PCOS se mohou vyskytnout nepravidelné menstruační cykly, hirsutismus, akné, vypadávání vlasů, subfertilita a vyšší výskyt potratů. Snížení hladiny androgenů, včetně testosteronu a DHEA, je klíčové pro potlačení těchto příznaků. Úbytek hmotnosti, pokud je to vhodné, může s jejich léčbou také pomoci.

Vědci zkoumali ženy s PCOS ve věku 22–43 let, které náhodně rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina se pravidelně účastnila jógy, a to po dobu 3 měsíců, druhá zůstala beze změny. Jógové sezení trvalo hodinu a konalo se třikrát týdně po celé 3 měsíce. U skupiny, která pravidelně praktikovala jógu, vědci zaznamenali zlepšení hladiny androgenů, sníženou hladinu deprese a úzkosti, zlepšení akné a menstruačního cyklu.

„Jóga má tolik výhod,“ říká Speelman. „Jednou z jejích nejlepších vlastností je dostupnost pro širokou škálu žen.“

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • zdroj: news-mediacl.net
  • foto: Shutterstock.com