pondělí 9. 9. 2024
V Indii je strašně jednoduché žít jógou, prožívat klid a zažívat pocit, kdy hlava nejede na maximální výkon a je prázdná. Je to nepopsatelný pocit, který se zažije při tréninku sebe sama v běžných situací života.
Po návratu tento pocit chvíli přetrvává, ale také se postupně plynule vytrácí s příchodem povinností. V mysli se odehrává vnitřní boj síly, slabostí, ega a duše o převahu. Až nyní postupně začínám chápat větu mého mastera (učitele) v indickém tréninku jógy: „Jeďte domů a tam žijte jógou, zde v Indii je to jednoduché.“
Je těžké, např. pokud člověk podniká, plní pracovní povinnosti, má povinnosti při výchově dětí, anebo cokoliv dalšího, aby zachoval stav vnitřního klidu a odstupu pozorovatele. Ta povinnost žít v pravidlech společnosti a realizovat své činnosti (úkoly) je ovlivňující stav prázdné mysli. Člověk může všeho nechat a odjet žít na Bali, do Indie... spíš směrem na Východ, ale je to řešení?
Jaké to tam bude a bude to jiné než v podmínkách běžného života? Pravděpodobně materiální potřeba bude menší a možná bude snáz dosažitelná soběstačnost v běžném životě. Nebude potřeba toho "mnoho" k životu, a tím pádem bude jednodušší nechat mysl v klidnějším stavu. Možná! Otázka je: „Je to můj úkol, když jsem se narodil v podmínkách zde?“
A tak mám stále v mysli větu z nadpisu článku. Sice jsme každý tvůrcem své reality a můžeme se svobodně rozhodovat, ale je to vlastně ta pravá svoboda? Nemusíme jít náhodou hlouběji a učit se přijímat a chápat své úkoly? Není to náhodou učení se přijímat věci, tak jak jsou, a respektovat podmínky místa, kde člověk žije? Není to náhodou.....?
Indie vyvolala velký průvan v mysli, alespoň v mé mysli. A tak si letos dám pauzu a budu se učit být vědomě v podmínkách, které mám, užívat si této možnosti a radovat se ve společnosti jógy doma! No a kdo byste chtěl opět načichnout trochou indického prostředí a mých prožitků z druhého pobytu, můžete se v květnu těšit na novou knížku: Jóga, detox a rituály.