Je lepší jóga ráno, nebo večer?

29. 05. 2018


Znáte to, cvičíte jógu, ale ne vždy vám vyjde cvičit ji ve stejný čas. Někdy se utrhnete hned ráno, jindy až večer, kdy dáte děti spát. Nevadí. Jóga je jóga a je opravdu jedno, kdy ji budete cvičit. Důležité je, aby byla prováděná správně, zkrátka tak, jak má.

Přesto se ale pojďme podívat na to, jak vypadá taková ranní jóga, co nám dá, kde jsou její nedostatky, a naopak jaká je oproti ní jóga večer.

Ať už je to okamžik, kdy se probudíte, nebo přímo před spaním, čas, kdy cvičíte jógu, je zcela na vás. Záleží na vašem plánu a rytmech vašeho těla. Co se počítá, je, že to děláte, že cvičíte – obojí totiž – ranní praxe i večerní praxe jsou hodnotné.

Někteří lidé volí ranní praxi, a to proto, že jim přijde osvěžující, energetizující a inspirující – nabízí jim tedy právě to, co potřebují k zahájení svého dne. Jiní se spoléhají na večerní jógu, aby se uvolnili a zpracovali to, co za celý den prožili a odžili. Možná i vy patříte mezi ty, kdo kmitají od ranní praxe k večerní, a to v závislosti na tom či onom dnu v týdnu.

Pokud patříte mezi pedanty, kterým extrémně záleží na tom, aby jejich praxe byla pokaždé ve stejný čas, pak pozor. Někdy právě tento druh upjatosti může jógu jako takovou zbavit spontánnosti a může negativně ovlivnit její výhody. Jóga je o přirozenosti, a pokud tu potlačíte či se ji snažíte obelstít, můžete ztratit některé z relaxačních výhod této praxe. Vynucování praxe v čase, který vám nesedí a není pro vás vhodný, také zvyšuje pravděpodobnost, že její pravidelnost bude trpět – je těžké udržet si praxi, která prostě nesedí vašemu životnímu stylu.

Výhody ranní praxe 

Pokud se rozhodnete pro cvičení jógy jako první aktivity svého dne, může vám to nabídnout způsob, jak vyčistit svou mysl a celkově zenergetizovat své tělo, aby bylo schopné celý den plnohodnotně fungovat. Ráno je také dobré volit přímo energetizační ásany, jakými jsou záklony či pozdravy slunci. Ásany pro ranní praxi doslova zásadní.

Ráno je také často nejkrásnější částí dne, zvláště pokud žijete v teplém podnebí, takže je samo o sobě vhodné pro to, abychom ho sami sobě věnovali. Mnoho lidí také vstává ne s úplně dobrou náladou, a tak příliv endorfinů, vyplavených po lekci, jen uvítají.

Pokud navíc cvičíte před jídlem, tedy na lačno, budete také těžit z prázdného žaludku. Pozice jako twisty či náročnější balanční pozice na rukou, budou snadnější, když vaše tělo nemusí současně vynakládat energii na trávení hutné snídaně.

Obecně platí, že jóga praktikovaná ráno udává tón celému dni, který bude následovat. Není nad to uzmout si kus času jen pro sebe, v něm mít čas stanovit si cíle, zamyslet se nad způsoby, jakými budeme řešit případné výzvy, které na nás klade nejen rodina, přátelé, ale hlavně naši spolupracovníci. Pokud se vám podaří stihnout praxi v dopoledních hodinách, je také mnohem pravděpodobnější, že bude daleko klidnější než kdykoliv potom. Na čím později ji odsunete, tím více konfliktů běžného dne, které zkrátka vyvstávají a k životu patří, budou narušovat klid vaší mysli a odvádět vás od pozornosti.

Večerní jógování

Večerní cvičení jógy je nejlepší pro ty, kteří to ráno nedávají nebo jim ranní jóga zkrátka nevyhovuje. Ale nejen to. Jóga večer vám může mnohdy pomoci se zklidnit po rušném a náročném dni, zvláště pak, pokud do své praxe zahrnete twisty a předklony, které mají zklidňující charakter.

Možná zjistíte, že večer cítíte větší klid, protože po józe už nic nemusíte. Jóga se tak může stát vaší rutinou před tím, než si jdete lehnout. A tím vám může dopomoci k tomu, abyste jednak rychleji usnuli, a za druhé, aby váš spánek nebyl trhaný a trval o něco déle.

Večerní jóga vám také usnadní odolat zlozvykům, jakými jsou večerní hodování či nekonečné dívání se na seriály. Místo toho si zacvičíte, příjemně se unavíte, zklidníte svou mysl a poté budete mít myšlenky jen na postel a spánek.

Výběr je na vás

Neexistuje tedy přímá odpověď na to, kdy by se mělo cvičit. Správné je cvičit v ten čas, který vám vyhovuje nejvíc. Důležité je naslouchat svému tělu. Nejlepší způsob, jak zjistit, co je nejlepší, je experimentovat a pak být upřímný sám k sobě. To, že jste ranní ptáče, jistě také hraje svou roli v tom, zda si vyberete cvičit ráno, nebo večer. Zkuste to třeba takto: Věnujte se ranní praxi po celý týden. Buďte pilní a ujistěte se, zda to přispívá k vaší kvalitě života. Příští týden přepněte a zkuste jógu cvičit večer, a to opět po celý týden. Sami pak poznáte, co je pro vás nejlepší, zda se přikloníte k tomu, či onomu, anebo zda to budete měnit v závislosti na dnech, pocitech a náladách. Na jedno myslete. Je to vaše praxe – převezměte tedy její vlastnictví.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket