Životní styl 05. 05. 2015 PDF Tisk

Je jóga spojená s askezí?

Co si o spojení jógy a askeze myslí jógoví učitelé i cvičící jógy? Zeptali jsme se pěti vybraných osobností a získali pět názorů, ke kterým připojuji svůj šestý.

Je jóga spojená s askezí?

Právě, když jsem si pokládala otázku, zda je jóga spojená s askezí, dostala se mi do ruky kniha„The Heart of Yoga“TKV Desikachara, syna a studenta velkého indického jógového učitele T. Krishnamacharyi. TKV Desikachar v ní píše: „V knihách a na hodinách jógy to na vás může působit tak, že ke studiu jógy musíte mít nějaké předpoklady. Možná vám bude řečeno, že byste neměli kouřit, že byste měli být vegetariáni nebo se zříci všech svých světských radostí. Takovéto chování je obdivuhodné, pokud vyklíčí přímo z nás – a může se to stát díky józe, ne však, pokud nám je naordinováno zvenčí. Mnoho lidí opravdu přestane kouřit, jakmile se rozhodnou pro cvičení jógy. Je to však důsledek jejich jógové praxe. Nepřestanou přece kouřit, aby mohli cvičit jógu. Začněme cvičit takoví, jací jsme, a co se stane, stane se.“ 

Co si o spojení jógy a askeze myslí jógoví učitelé i cvičící jógy? Zeptali jsme se pěti vybraných osobností a získali pět názorů, ke kterým připojuji svůj šestý. Vzpomenu si na Pataňdžaliho Jóga sútru, kde autor zdůrazňuje, že spíše než asketický způsob života by se k józe měla pojit snaha o dobré vztahy s ostatními, starost o naše chování, zdraví, dech a meditaci. A to mohu za sebe určitě podepsat.

 

Už když vyslovíte slovo „askeze“ nahlas, cítíte jeho tvrdost. Tahle tvrdost askeze k našemu každodennímu praktikování jógy nepatří. Odříkání, půsty a sebetrýznění nepochybně přinesou každému sladké ovoce magické energie, ale nevede to k dlouhodobé rovnováze. Je to jen energie za energii. Naše jógové cesty životem jsou už někdy samy o sobě dost klikaté a komplikované, proto se nemusíme ještě více škrtit, trápit nebo nesmyslně lpět. Daleko bližší než ta stará tvrdá babička „askeze“ je mi její malá jemná vnučka „pokora“. Ta myslím patří ke každému momentu našich dnů. Pokud ji navíc spojíme s pravidelnou praxí a meditacemi, otevře nám to dřív nebo později oči na cestě k magické rovnováze a vnitřnímu klidu.

(Mgr. Zuzana Bergerová, cvičitelka jógy v Óm Yoga Studiu, majitelka internetového obchůdku Yogavilla a v neposlední řadě také maminka tří malých dětí)

 

Cvičím jógu, ale asketická nejsem (jaký je opak asketismu? Já…) I když si uvědomuji, že by mě někdo šmahem odsoudil, že takhle dělám jógu jen napůl. Na druhou stranu lidi, kteří dokážou být asketičtí, obdivuji a jsou mi inspirací. Byť pro mě to asi nikdy nebude cesta – stejně jako mi jóga dělá dobře na těle i na duši, tak i dobré jídlo mě blaží podobně. 

(Kristýna Mazánková, redaktorka časopisu Marianne)

 

Jestli je jóga spojená s askezí, záleží na rozhodnutí každého člověka. Jógu může cvičitúplně každý bez rozdílu věku, barvy pleti, vyznání, a co ho skrze jógu osloví a jak to ovlivní cestu jeho života, je každého osobní věc.

Někdo bere jógu pouze jako fyzické cvičení, někomu udělá dobře „menší porce duchovní podpory“ a někdo se rozhodne vzít jógu jako svou duchovní cestu, filosofii života, a jestli se jeho dobrovolná askeze bude týkat jídla či sexu (nebo obojího) a zda-li vůbec, už záleží jen a jen na něm. Ani jeden z těchto přístupů není dobře, nebo špatně.

Lidé se jógy prvoplánově obávají. Je obestřená tajemstvím. Jogíni se zdají být nepochopitelní (možná právě proto, že se někteří dobrovolně vzdávají „požitků života“), ale naštěstí díky osvětě, a možná i módní jógové vlně, se mýtus jógy otvírá. Jóga nás každopádně činí lepšími lidmi, ať už chceme, nebo ne. Kéž by jógu praktikovalo, ať kvůli zdraví, pěknému tělu, či duchovnu, čím dál více lidí.

(Edita Kučerová Plzáková, cvičitelka jógy, spolumajitelka Karma Yoga studia)

 

Asketismus nepraktikuji. Trefněji bych řekl, mne v současné době neláká, ale je celkem možné, že k tomu jednoho dne dojdu. Zatím je pro mě cvičení jógy vždy okamžik, kdy jsem sám se sebou, vyčistí se mi hlava, dobijí baterky a mám dobrý pocit sám ze sebe. 

Kdo cvičí jógu, měl by poslouchat své tělo, snažit se mu porozumět, nesnažit se věci urychlit nebo změnit, a to, zda dojde k asketismu, je jen otázka osobní cesty každého z nás. 

(David Hůla, manažer)

 

Jógu s askezí spojenou nemám. Askeze pro mě znamená odpírání něčeho přirozeného a vzhledem k tomu, že jógu vnímám jako přirozenou tělu, nejde mi to zkrátka dohromady.

(Martina Hudcová, oční lékařka)

 

  • autorka: Markéta Faustová
  • zdroj fotky: Samphotostostock.cz 

 

Objednat předplatné