Jóga Zprávy 17. 10. 2019 PDF Tisk

Je intenzivní cvičení během třetího trimestru těhotenství bezpečné?

Nastávající matky dostávají mnoho informací o možných rizicích pro své dítě. Roste seznam potravin, toxinů a ohrožení ze životního prostředí, kterým je třeba se vyhnout. Je normální, že to vede ke zvýšené úrovni úzkosti....

 

Je intenzivní cvičení během třetího trimestru těhotenství bezpečné?

V důsledku toho se některé ženy domnívají, že je bezpečnější vyhnout se jakýmkoli rizikům v těhotenství bez ohledu na to, jak malá mnohdy jsou. Intenzivní cvičení lze považovat za jedno z těchto rizik. Nedávná studie ovšem potvrdila, že cvičení během těhotenství, a to i během posledního trimestru, je nejen bezpečné, ba co víc, dokonce jej lze považovat za zdravé a přínosné pro blížící se porod.

Mírné cvičení vs. energické cvičení

Bezpečnost cvičení se střední intenzitou je přesně to, čemu by se nastávající matky měly věnovat. Procházky, plavání a používání rotopedu jsou činnosti, které nepředstavují žádné riziko.

Nastávající matky, které provádějí alespoň 150 minut středně intenzivní fyzické aktivity týdně, jsou zdravější, šťastnější, silnější a výskyt komplikací jako diabetes je u nich díky sportu o poznání nižší.

Pokud jde o cvičení energické, je potřeba si vysvětlit, co to vlastně znamená. Energické cvičení je takový druh fyzické aktivity, při které je každá žena schopna udržet konverzaci a vyslovit bez zadýchání běžnou větu. K těmto aktivitám se tedy řadí lehký jogging, trénink s odporovými gumami či intervalový trénink na stacionárním kole.

Obecněji řečeno je to cvičení na 70–90 % vaší maximální srdeční frekvence (maximální srdeční frekvence je cca asi 220 tepů za minutu minus váš věk).

U těhotných žen může být trochu obtížnější dosáhnout vyšší intenzity cvičení kvůli některým normálním změnám srdce a krve, ke kterým dochází během těhotenství. 

Studie zaměřené na matky, které během třetího trimestru intenzivně cvičily, ukázaly, že energické cvičení se zdá být bezpečné pro maminku i dítě, i když pokračuje do třetího trimestru. 

Mnohé studie zkoumaly řadu výsledků pro maminku i dítě a žádná z nich neprokázala významné zvýšení rizika. Když maminky intenzivně cvičily, nebyl zaznamenán rozdíl v porodní hmotnosti dětí ani v počtu dětí narozených předčasně.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné