Roční období 20. 03. 2019 PDF Tisk

Jaro a den jarní rovnodennosti

Je tu den jarní rovnodennosti. Den, na který jsme všichni minimálně od začátku roku čekali. Den, který startuje jedno z nejkrásnějších období roku....

Jaro a den jarní rovnodennosti

Už v průběhu února jste si možná všimli, že na nás jaro vystrkovalo své růžky skrze nevyzpytatelné počasí. Jako by nás měly proměnlivé teploty pozvolna probudit ze zimního spánku a připravit na začínající sezónu. Příchod jara se oslavoval od nepaměti, a to v nejrůznějších kulturách. Naši předci věděli, že právě toto roční období s sebou nese něco mnohem víc než jen sluneční paprsky. Nese s sebou nový život, novou energii a nové možnosti. Otevírá bránu novému cyklu. A nám se dostává nových sil a možností začít jej žít podle vlastních nových scénářů. Je tu 20. březen, den jarní rovnodennosti, a nastává jaro.

V západních kulturách, a tedy i v naší zemi, představoval den jarní rovnodennosti od nepaměti magické datum. Prodlužující se dny se svou délkou vyrovnaly ustupujícím nocím a vzestupující bujarý jang vystřídal klidnou zimní jin. Astronomická zima oficiálně skončila a začalo jaro. I naši předkové tento magický den oslavovali různými tradicemi. Například symbolickým vynášením Morany dávali důstojné sbohem zimnímu období a všemu starému či nepotřebnému. S ozdobenými jarními ratolestmi pak ve jménu bohyně jara, Vesny, vítali v průvodech začátek nového koloběhu života. Sluneční paprsky probouzely nové naděje, pozvedávaly náladu a dodávaly sílu konat a tvořit nové. Po generace se tak toto období pojilo s nejrůznějšími formami jarních úklidů a očist, které nepředstavovaly nic jiného než naprosté oproštění se od starého, aby nové a svěží mohlo vejít.

Oproti tomu tradiční čínská medicína vnímá začátek jara už několik týdnů před dosažením jarní rovnodennosti. Souvisí to s teorií pěti prvků, podle nichž čínská medicína a astrologie rozlišují pět ročních období. Začátek jara je tak spojován s příchodem nového lunárního roku, který letos odstartoval 5. února. Zima se totiž láme už v tomto období a veškeré jarní proměny působí stejně jako na přírodu také na člověka. Proto je třeba s nimi vědomě splynout, naladit se na ně a žít je. Jen tak lidé dosáhnou vnitřní rovnováhy. Dny se začínají opět prodlužovat, což samo o sobě vyzývá k tomu, abychom se rozloučili se zimním odpočinkem a vším nepotřebným. Sílu, kterou jsme během něj nashromáždili, využijeme k růstu podobně jako rostliny a stromy. Kdo v zimě odpočíval a regeneroval své tělo i mysl, najde zcela jistě dostatek energie, tolik potřebné právě v tomto období rašení nového. Začíná nový rok, nový život, nové možnosti. Jaro se tak stává tím nejvhodnějším časem pro nejrůznější (novoroční) předsevzetí, pro jakoukoliv změnu spojenou se začátkem něčeho nového, zasetí nových semínek, z nichž později sklidíme úrodu. I čínská medicína vnímá jaro jako ideální dobu pro detoxikaci organismu. Za tu jsou zodpovědná játra, a právě ta vévodí jaru. Játra se podle teorie pěti prvků pojí s elementem dřeva. A právě charakter prvku dřeva dokonale popisuje nejen samotné jarní období, ale také momentální nastavení našeho organismu, a podle toho TČM obecně radí, jak si na jaře přizpůsobit svůj životní styl, jakou stravou se celkově posílit, a čemu se naopak vyhnout.

V závěru došly obě tyto velmi vzdálené a rozlišné kultury k téměř stejnému učení. Propojením jejich pohledů na období jara se mi připomněl Sokrates, který kdysi pravil: „Vyplň svůj čas vylepšováním sebe sama prostřednictvím spisů jiných mužů, tak přijdeš snadno k tomu, na čem druzí tvrdě pracovali.“ Jsou to právě vědomosti našich předků, sesbírané z naprostého vnímání přírody a naslouchání vlastnímu já, ze kterých se můžeme stále tolik učit, jak přirozeně dosáhnout rovnováhy a harmonie. S jarem přichází začátek nového a pro nás je důležité očistit se od všeho starého a nepotřebného. A to na všech úrovních. Získáváme sílu plodit nový život a růst, jsme schopni přivyknout změnám a vynaložit větších sil do aktivit, které začínáme podnikat. Čerpáme energii ze svěžích jarních klíčků a zelenajících se bylinek, protože sami uvnitř klíčíme a zelenáme.

 

  • autor: Zuzana Košařová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné