BLESKOVĚ
Roční období 20. 03. 2021 PDF Tisk

Jarní rovnodennost – den, kdy jaro klepe na dveře

Příchod jara je spojen právě s jarní rovnodenností. Je to magický okamžik, kdy den i noc trvají shodně 12 hodin. Jaro otevírá naše srdce, přináší radost a uvolněnost.

Jarní rovnodennost – den, kdy jaro klepe na dveře

Jarní rovnodennost označuje okamžik, kdy slunce překročí nebeský rovník a sluneční paprsky dopadají na zemský povrch kolmo k zemské ose. Nebeský rovník je imaginární čára na obloze nad rovníkem Země, vedoucí od jihu k severu. Jarní rovnodennost nastává každý rok 19., 20. nebo 21. března na severní polokouli.

Jarní rovnodennost ve spektru kultur
Jarní rovnodennost je známá pro celý svět a také ji mnoho kultur slaví svým vlastním způsobem. Např. v Íránu, Indii a Turecku je časem oslav Nového roku, zatímco Mexiko vítá návrat Slunného hada, když se vydává přes Chichén Itzá. 

V Japonsku znamená jarní rovnodennost trávení času s rodinou a období návštěv, a někteří dokonce směřují na hřbitovy, aby ji zde oslavili se svými blízkými zesnulými.

Absolutně nejznámější a nejslavnější oslavou jarní rovnodennosti na světě je ta, která se koná v anglickém Stonehenge. Lidé z celého světa, včetně turistů, druidů a pohanů, se scházejí, aby pozorovali východ slunce nad kamennou formací.

Oslavy tohoto svátku jsou totiž v pohanské kultuře spojeny s ohněm, stejně jako ostatní svátky pohanského kola roku. V něm se energie slunečního boha narozeného o zimním slunovratu začíná projevovat nepatrným prodlužováním dne. V období Imbolc se rodí první mláďata – jehňata, symbol dnešních Velikonoc, čistoty, nového života a také známka prvních oblev.

Příchod nového 
Pro většinu z nás je tento den příchodem jara, kdy se příroda začíná probouzet a my se pomalu, ale jistě loučíme se zimou. Nicméně to není pouze o tom odhodit svetry a teplé ponožky, ale také o transformaci našeho vnitřního já.

Můžeme následovat přírodu a stejně jako ona ožít novým životem, začít pučet jako jarní květy a zaset semínka všeho, co máme na srdci.

V tento čas se totiž probouzí energie všech živlů, země i slunce. S tím je spojený příchod větší dávky světla, které znamená balzám hlavně pro naši duši. Nálada se automaticky zlepšuje a s ní i radost z bytí jako celku.

Pozitivní vibrace
Abychom rozkvetli jako příroda kolem, je doporučeno naladit se na energii zejména růžové a purpurové barvy. Růžová je energie romantiky a lásky, představuje jemnost a soudržnost ve vztazích. Naopak purpurová se vztahuje k inspiraci. Má zklidňující charakter a je skvělá pro meditaci, protože posiluje intuici, a je tedy barvou duchovní. 

Protože se s jarem probouzí také živel vzduchu, měli bychom věnovat pozornost svému dechu a dýchat vědomě. Jakmile se naučíme plně dýchat, získáme volnost v každém pohybu.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné