Zdravá strava 23. 04. 2022 PDF Tisk

Jarní bylinky pro radost i sílu

Jaro je za dveřmi a při každé procházce přírodou narážíte na nespočet zelených rostlinek, které se derou ven, a bude jich víc a víc. Tyto rostlinky v jarním období nerostou jen tak pro nic za nic. Mají v sobě ukrytou sílu, kterou my po tak dlouhém období bez slunce a tepla moc potřebujeme. 

Jarní bylinky pro radost i sílu

Každá jarní procházka může sloužit nejenom k vyčištění hlavy od myšlenek, které se nám v ní neustále honí a je velmi složité je zkrotit. Při každé takové mentální očistě můžeme utrhnout nějakou tu jarní bylinku, která nám pomůže, abychom se cítili líp a nabití energií. Co všechno teď venku roste a jak tyto bylinky využít?

Sedmikráska obecná
Sedmikrásku známe všichni – i malé děti vědí, jak skvěle chutná. A to je dobře. Tato něžná kráska je potěšením pro oči, ale obdivovat bychom ji měli především pro její sílu. Používá se jako pomocník při odkašlávání. Působí protizánětlivě, podporuje trávení a správnou funkci jater. Málo se ví, že list se dá využít i pouhým přiložením na pokožku jako rychlá pomoc proti bodnutí hmyzem nebo ho stačí promnout mezi prsty a potřít bodnutí. Květ sedmikrásky se potom sbírá s co nejmenší stopkou. Můžete ho čerstvý přidat do jakéhokoliv jarního salátu, kde vám ozvláštní jinak už nudné ingredience. Květy ale lze i usušit a přidat do bylinné směsi na čaj.

Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je královnou jara. Sice se kvůli svým žahavým listům tak trochu považuje spíše za negativní rostlinu, opak je ale pravdou. Je to úplně první bylinka, která začíná na jaře vyčuhovat ze země. Své léčivé účinky ukrývá ve všech částech – dokonce i v kořenech. Skvěle se hodí pro jarní detox těla. Pomáhá při vodnatosti, snižuje hladinu cukru v krvi a čistí krev obecně, má pozitivní účinky také při urologických problémech, zmírňuje otoky. Dokonce, a to se málo ví, pomáhá při kožních problémech, jako je akné, lupénka nebo ekzém. Není nic jednoduššího než si kopřivu natrhat každý den při procházce a udělat si z ní čaj. Pročistí vaše tělo a podpoří funkci lymfy. Jednoduše ji zařadíte i do svého jídelníčku. Můžete ji použít do pokrmů místo petržele nebo špenátu. Kopřiva je opravdu malý jarní zázrak.

Plicník lékařský
Jak už sám název bylinky napovídá, plicník využijeme především při potížích dýchacích cest. Rozkvétá od poloviny jara barevným květenstvím. Květy mají nejprve růžovou barvu, pak se zbarví do fialova a nakonec oplývají až modrou barvou. Květy jsou sice nádherně zbarvené, my ale pro pozitivní účinky na naše zdraví sbíráme především listy. Neměly by chybět v domácnostech astmatiků, protože pomáhají právě při astmatu, kašli, zahlenění plic a vykašlávání krve. Málo se o plicníku ví, že zahojuje i sliznici trávicího traktu po různých otravách alkoholem nebo požití příliš horkých nápojů. Nejlepšího výsledku docílíte při pití horkého čaje z listů a květů. Čaj můžete podávat i dětem, pokud pokašlávají, ale velmi opatrně a až od 4 let věku.

Medvědí česnek
Medvědí česnek je dalším zázrakem, který se ukrývá v přírodě. Je to jemnější verze klasického česneku, co se chuti týká. Jeho síla a pozitivní účinky na naše zdraví jsou ale o to silnější. Snižuje krevní tlak, podporuje činnost srdečního svalu a pomáhá především při bolestech břicha a žaludku. Pokud na tyto zelené listy narazíte, můžete je využít jako koření, přidat je do polévky, omáčky, marinády pod maso. Nejlépe však medvědí česnek uchováte v lednici v podobě pesta – rozmixované listy s olejem a solí – které si můžete pak dlouhodobě vychutnávat a přidávat třeba každé ráno do míchaných vajíček.

Toto je výčet pouze těch nejznámějších bylinek, na které můžete snadno v přírodě narazit a můžou vám jako kouzelným proutkem zjednodušit život. Příroda to má moc dobře zařízené a ví, co je v dané roční období potřeba pro to, aby organismus sílil. Pojďme se od ní přiučit a využít toho, co nám tak laskavě nabízí.

  • autor: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné