úterý 17. 9. 2024
Jaro ťuká na dveře! Po dlouhé zimě se začne probouzet nejen příroda, ale i naše tělo. A i když nám teplejší počasí a sem tam vykukující sluneční paprsky zase dodávají chuť být aktivní, vyrazit ven, sportovat, obdělávat zahrádku a cestovat, náš organismus může naopak reagovat útlumem a únavou. Pojem „jarní únava“ nevznikl jen tak.
Představte si rostlinku, která se celou zimu schovávala pod zemí a nyní, na jaře, se začne prodírat na povrch – chce to hodně síly a energie. I my tuto sílu potřebujeme, abychom se po dlouhém zimním období klidu probudili a začali se opět věnovat všem našim oblíbeným aktivitám. Ke znovuzískání potřebné energie nám pomůže sama příroda, která se probouzí.
Zázrak jménem kopřiva
Kopřivu má většina z nás zafixovanou spíše jako negativní rostlinu, která štípe a pálí. Už ale naše babičky si byly moc dobře vědomy její síly, když ji hojně přidávaly nejen do velikonoční sekanice. Pokud vás kopřivy rozčilují jako nepříjemný plevel na vaši zahrádce, nenechte se tím rozhodit a naopak buďte vděční za takovou bylinku plnou síly. Nasbírejte si ji a každý den si z ní připravte čaj. Kopřiva nejen čistí krev, snižuje cukr v krvi, ale celkově posiluje organismus. Na jaře platí i za skvělou bylinku pro nastartování organismu. Určitě oceníte i její detoxikační účinky. Právě kvůli nim si vždy po 3 týdnech užívání kopřivového čaje dopřejte 1 týden pauzu. Kopřivy jsou ale skvělé nejen na bylinný čaj, ale dají se využít i pro přípravu chutného domácího špenátu např. s vajíčkem a česnekem chutnají skvěle.
Nejen krásná smetanka lékařská
Jasně žluté květy smetanky lékařské neboli pampelišky, zná snad každý. Opět se může snadno stát, že se ji budete snažit ze své zahrádky spíš vypudit. Obraťte ale svou mysl a berte tuto rostlinu spíše jako dar přírody. Zlato na zahrádce, které v sobě skrývá obrovskou sílu. Pampeliška je plná vitaminů A, B, C, a K. Je zdrojem vápníku, draslíku, železa, betakarotenu i křemíku. To, že se ze žlutých květů dá připravit med, je celkem známá věc. Využít se ale dá komplet celá rostlina. Z listů pampelišky si na jaře můžete připravit chutný salát, ale zázračnou sílu v sobě skrývá i její kořen. Právě kořen se sbírá ještě před tím, než pampeliška vykvete, tedy časně z jara. Vy si pak můžete z namletého kořene připravit třeba čaj nebo jím ochutit kávu. Díky němu posílíte funkci jater, slinivky a trávicího traktu.
Síla medvědího česneku
Medvědí česnek opravdu dostává svému názvu, protože v sobě skrývá sílu medvěda. Míst, kde se medvědí česnek volně vyskytuje, není mnoho, ale můžete si ho vysadit i na svých zahrádkách. Bude se mu skvěle dařit pod stromem ve stinném a vlhkém místě. Při sběru medvědího česneku ucítíte typické česnekové aroma. Sbírá se časně na jaře a největší silou oplývá v březnu a dubnu. V lidovém léčitelství je mu přisuzováno nepřeberné množství léčivých účinků, a dokonce se považuje za přírodní antibiotikum. Zcela vyniká vysokým obsahem vitaminu C, který je zásadní pro dobrou imunitu i tvorbu kolagenu. Důležitou složkou medvědího česneku je také allicin, který má silné antibakteriální účinky. Nejlepší na tom všem je, že opravdu báječně chutná. Můžete si ho dát na chleba, do polévky nebo do naloženého masa. Abyste si ale uchovali jeho sílu co nejdéle, můžete si z něj připravit bezkonkurenční pesto, které vám vydrží v lednici a vy si ho po lžičkách můžete přidávat třeba k míchaným vajíčkům.
Věčná síla sedmikrásky
Každé malé dítě miluje sbírání sedmikrásek, ze kterých si pletou věnečky nebo je donesou maminkám do vázičky. Sedmikráska navíc obsahuje řadu účinných látek, jako jsou např. třísloviny flavonoidy, hořčiny a řadu minerálních látek. Její záběr na naše zdraví je opět široký – čistí krev, pomáhá léčit žlučník, podporuje činnost jater a bojuje proti kvasinkám. Celkově zlepšuje metabolismus i odolnost organismu. Její účinky oceníte i během menstruace, kdy uvolňuje křeče a má zklidňující účinky. Společně s medvědím česnekem a kopřivou tak sedmikráska tvoří takové nesmrtelné jarní kombo, které podpoří jarní očistu organismu.
Příroda na jaře moc dobře ví, co potřebujeme, tak naplno využijme to, co nám nabízí. Naslouchejme svému tělu a načerpejme sílu z přírody tak, jako to dělali naši předkové. Vše, co na jaře potřebujeme, máme přímo před očima.