Rozhovory s osobnostmi 05. 07. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.....Jakub Šamberger

Přirozený, usměvavý a milý je Jakub Šamberger i jeho jóga. Powerjóga a jóga pro zdravá záda v jeho provedení mají v sobě přidané slunce. Nechte se rozzářit i vy.

O životě s jógou.....Jakub Šamberger

Jak jsi se dostal k józe?

V roce 1997, tuším že to bylo v lednu, mě moje sestra donutila vstát ráno v pět hodin a v polospánku mě dovlekla do Cascade Club Vail na lekci Yoga For Athletes, která začínala v šest hodin ráno a já nechápal, že tam je s námi dalších 40 lidí. První lekce Argie Ligeros mě naprosto nadchla. Zapomněl jsem během té hodiny na všechny lekce kick boxu, posilování a dalších aerobních aktivit. Tenkrát jsem to nevnímal, ale dnes s odstupem téměř dvaceti let, to byla láska na první pohled.  

Proč jsi u jógy zůstal?

Dobrá otázka. Nebyla to jednoduchá cesta. Provázela mě na ní spousta zdravotních omezení. Prvních pár let můj mladý organismus zvládal všechno perfektně. Později se objevily zdravotní problémy, třikrát za sebou výhřez meziobratlové ploténky, několik let bolesti a neustálé rehabilitace. Zlepšení, pád a to pořád dokola. 

Díky zdravotním potížím jsem musel hledat varianty, možnosti, jak se hýbat. Všechny cviky, na kterých se shodli moji rehabilitační lékaři či fyzioterapeuti vždycky vycházeli z jógových pozic. Řešil se minimalistický pohyb v pozicích v synchronizaci s dechem. Po několika letech ve velkých bolestech jsem se dopracoval k systému pozic, který mi naprosto vyhovuje a cvičím jej poctivě každé ráno 20-30 minut. Jóga mi pomohla především mentálně. Směřováním pozornosti k dechu, k práci na sobě samém.

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Jóga je mým společníkem, respektive součástí mého života. Nemám rád proslovy typu „Jóga je můj život“. Jóga je součástí mého života, ano. Pomáhá mi najít rovnováhu. Užívat si života, i když se dostaví problémy. Soustředění na nádech a výdech je zázrak. V tu chvíli nic jiného neexistuje. To je pro mě ten pravý benefit jógy. Teď a tady. Obrovské uvolnění od toho okolního tlaku. Klid, dech a po lekci možnost nahlédnout na všechny předchozí nevyřešitelné situace s pokorou a zároveň s nadhledem.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

To co jsem popsal v předchozí otázce. A také to, že nezáleží na tom kolik mi je let a jak moc je moje tělo pohyblivé. Můžu praktikovat jógu podle svých možností. Jakýkoli styl. Nabízí se možnosti, zjednodušení, pomůcky... i ve vysokém věku se dá praktikovat velmi silový styl jógy. Jóga je neskutečně otevřená všem. Nemá omezení. Jen mentální.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Občas mám pocit, že se potřebuji zničit, zaběhat si, udělat dlouhou túru po hřebenech hor, vydat ze sebe maximum a pak vyčerpáním padnout a druhý den cítit celé tělo. Ale když jdu na 60 minut powerjógy a cvičím poctivě, tak to všechno zažiju. Proč bych tedy hledal něco jiného? I když přiznávám, že hřebenovka v Rakousku mně tenhle pocit dokáže vynahradit.

Řekl bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Ano, roste obrovským tempem. Nedávno proběhl v jednom ekonomickém časopisu průzkum o tom za jaké volnočasové aktivity lidé nejvíc utrácejí a přes 30% respodentů uvedlo jógu. To je neskutečné číslo! Jóga někdy bývá opomíjena marketingovými specialisty, ale povědomí o ní se šíří stále více a více. Lidé velmi dobře pochopili benefity jógy z počátku v podobě budování pružného a silného těla a za pomoci dechu přicházejícího zklidnění mysli. 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Všechno co potřebují. Doslova. Silné tělo, ještě silnější mysl. A naprosté uvolnění. Ten pocit v závěrečné šavásaně se nedá popsat. Naprosté uvolnění! Ale rozhodně bych nikoho nepřemlouval, ať si jde jógu vyzkoušet, že mu zachrání život. Někoho prostě bavit nemusí.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

To je těžké říct. Já mám mnoho kritérií, která si musí prostě klapnout. Prostor, atmosféra, teplo, hlas lektora. Je mnoho poddetailů, které dotváří celek. Nedá se to definovat. Zvládnu hodně nedostatků, co nezvládnu nikdy, je nepříjemný přístup personálu ať recepce nebo lektora a zima v sále. Nad všechno ostatní se dokážu povznést a užít si přítomný okamžik. Snad kromě direktivního přístupu tohle smíš a tohle nesmíš nebo tohle je správné a tohle je špatné. Mám rád, když se mohu rozhodnout sám bez tlačení kamkoli.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Ano. Nesouvisí čistě s jógou. Souvisí se zásadami zdravého pohybu. Souvisí s tím, jestli dokážeme přemýšlet sami za sebe. Když nám někdo říká, že máme jít dál, přes bolest, za lepším provedením pozice, že se máme snažit překonat sami sebe... je to dobře? Je to dobře pro moje tělo? To je otázka pro každého z nás. 

Nedávno vyšla kniha Jóga – Fakta a mýty, jejíž autor poskládal velmi kvalitně různé studie a výzkumy a z nich plyne, že nesprávným prováděním pozic si velmi často může člověk ublížit. V předmluvě autor říká, že jóga je jedna z mála disciplín, kde si lektor může říkat, co chce a to z jednoduchého důvodu. Nelze dokázat, že to tak je. Na čakru si nesáhnete. Ale popsat ji můžete miliony způsoby. Proto poslouchám pozorně, co mi kdo říká a tvořím si vlastní názor. 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Musí, to slovo nemám v lásce. Pro mě, jako pro berana, musíš, znamená rudý hadr. Myslím si, nebo teď budu mluvit za sebe, mám vyzkoušeno, že během těch let cvičení jógy se můj jídelníček zjednodušil. Zmizelo z něj téměř maso. Občas si ho dám, když na něj mám chuť, ale stává se to málokdy. Jím velmi málo pečiva, omezil jsem sladké. Pořád si ale myslím, že člověk nemusí být vegetarián, aby z něj byl lepší člověk praktikující jógu. Vynecháním masa se z nás lepší člověk prostě nestane. Naopak, často je to póza říkající jsem lepší než ty, co jíš maso. Některé jógové systémy přímo svým studentům maso zakazují jíst. Z mého pohledu je okrádají o svobodu, ale zase mají pěkné stádo.  

Jak jíš ty?

Jednoduše. Především méně a s postupujícím věkem ještě méně. Snídám tak, abych měl dostatek energie do oběda, rýžová kaše, ovoce, ořechy, někdy jogurt. Pečivo doma nemám nikdy. Oběd vydatný, ale když jsem po něm ospalý, je jasné, že jsem si ho špatně poskládal. Odpolední svačina někdy, většinou ale mívám lekce, takže až večeře a to je většinou salát, někdy jen polévka. Ale když jdu do oblíbené restaurace, dám si klidně večer dezert a vychutnám si ho.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě příjemným společníkem, zábavou a také prací. A jsem za to šťastný, protože jsem zažil mnohá zaměstnání do kterých jsem nechodil s úsměvem na tváři.

 

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné