Psyché&Duše 05. 12. 2022 PDF Tisk

Jak zvládnout své výzvy lépe

Stává se vám, že máte před sebou den nebo situaci, kterou byste rádi zvládli podle svých představ, ale váš klid už předem narušují obavy, že na jedničku to pravděpodobně nebude? Nezáleží, jestli se jedná o důležitý proslov před kolegy či harmonickou konverzaci s tchýní.

Jak zvládnout své výzvy lépe

Možná to tentokrát chcete zvládnout lépe než minule anebo konečně jinak, ale ačkoliv se snažíte, ve výsledku jste to stále vy a váš pokus je srovnatelný s tím předchozím. Možná vás napadá, že čím víc vám záleží na tom, abyste obstáli, tím více jste nervózní a ve finále tím jen bráníte zdárnému výsledku. Říkáte si, příště to zvládnu líp a s větším sebevědomím, ale když pak na situaci opět dojde, známé emoce jsou zpět a cloumají s vámi v plné síle.

Jak s tím pracovat, zůstat nad věcí a příště to zvládnout s lehkostí a lépe?

Ráda bych vám ukázala jednoduchý tip, jak v sobě svazující pocity zmírnit a jak získat větší sebevědomí pro zvládnutí jakékoli příležitosti. Dnes již existují metody, jak v sobě natrvalo zpracovat bloky, které vám způsobují dané obavy a brání zvládat své výzvy lépe. Většinou vyžadují souvislou práci na sobě nebo sezení na terapii vedené zkušeným terapeutem. Tip, který bych s vámi dnes chtěla sdílet, však můžete praktikovat z pohodlí domova, třeba hned ráno po probuzení v posteli. Ještě než se pustíme do práce si pojďme vysvětlit, co se v našem mozku odehrává při takové pravidelné praxi. Někoho to bude více motivovat, jiný třeba ocení racionální objasnění.

Lidé se totiž obecně cítí komfortně při vykonávání činnosti, kterou běžně dělají, jinými slovy kterou znají. Je to proto, že náš mozek nás rád vede cestou, jíž zná na základě minulé zkušenosti. Jde v podstatě o stejná neurologická spojení, která se stále dokola společně zapojují. Jakékoli vybočení a pokus zvládnout situaci jinak, tedy změnit své chování, je pro nás nekomfortní, my vnímáme nejistotu a chceme se vrátit k tomu, co známe. Avšak mozek nerozpozná rozdíl mezi reálnou situací a myšlenkou. I pouhá myšlenka dokáže u člověka vyvolat stresovou reakci, aniž bychom skutečně nějakou zažívali. Ale stejně tak dokážeme pouhou myšlenkou, v našem případě představou ideálního zvládnutí situace, zapojit nové neurologické spoje, které se začnou stávat stále silnějšími, pokud si svůj cíl budeme v mysli opakovaně představovat a zároveň jej u každé představy procítíme příjemnými pocity, které k tomu v naší ideální verzi logicky patří.

Právě tento fakt můžeme využít v náš prospěch. Udělejte si chvíli pro sebe a představujte si budoucí situaci, jež se vám nedaří zvládat a v níž byste se chtěli zlepšit. Představujte si ji podle nového scénáře, kde jste scénáristou vy sami a ne vaše obavy. Nebojte se zvýšit laťku a ideální verzi klidně umocněte. Prociťte ji skvělými pocity natolik, aby se tato myšlenka stala reálnější než cokoli jiného v daný moment. Právě vytváříte nová neurologická spojení a seznamujete se s novou možností chování. Čím vícekrát si tuto myšlenku v duchu přehrajete a procítíte, tím známější se pro vás stane, v podstatě jako zkušenost, kterou jste prošli. Ve výsledku pak pro vás bude snazší, vybrat si mezi zajetými kolejemi, či novým způsobem vystupování.

I tato forma práce na sobě vyžaduje souvislou a pravidelnou praxi, pokud chceme dosáhnout obstojných výsledků. Zato její nenáročnost z hlediska času i financí v poměru s viditelnými změnami k lepšímu stojí za vyzkoušení. A navíc, jakékoli příjemné prožitky i pouhou myšlenkou nám okamžitě spouští nové chemické pochody v těle s blahodárnými účinky na zdraví i psychiku.

 

 

Objednat předplatné