Technika cvičení 02. 11. 2022 PDF Tisk

Jak zapojit vědomý pohyb do svého života

Většina z vás pravděpodobně již zaslechla pojem mindfulness. Jde o uvědomění si myšlenek, které ale nijak dále nerozvíjíme, neanalyzujeme, necháme je jen tak projít a snažíme se vrátit zpět do přítomnosti. Často tento název nacházíme ve spojení s meditací, kdy zavřeme oči a na nějakou dobu se odpoutáme od okolního světa, vnímáme, co se děje uvnitř nás.

Jak zapojit vědomý pohyb do svého života

Když se vrátíme zpět do každodenního života, zjistíme, že máme kolem sebe spoustu podnětů, nacházíme se v různých situacích a naše myšlenky si dělají, co chtějí, objevují se, jak se jim zrovna zlíbí. Součástí mindfulness je i vědomý pohyb, v originálním znění „mindful movement, díky kterému se můžeme naučit zařadit pravidelný všímavý pohyb do našeho života a lépe vnímat naše tělo.

Pohyb je pro nás stejně důležitý jako vyvážená strava, jelikož snižuje riziko chronických onemocnění (např. vysoký tlak, vysoký cholesterol) a zánětlivost v těle, podporuje dobrou náladu, pomáhá nám se lépe vypořádat se stresem a v neposlední řadě také posílit svaly a udržet zdravou tělesnou váhu.

Teď může někoho napadnout: No to se ti to říká, kde na to mám asi tak vzít čas?.

Žijeme ve světě, kdy se pořád někam pospíchá, je třeba plnit nekonečný seznam úkolů a do toho máme rodinu, o kterou se chceme postarat. Chápu, že pro některé z nás to představuje výzvu. Může se stát, že nám náš mozek pošle představu, ve které trávíme několik hodin týdně v posilovně a hned na to přichází negativní reakce, pohyb raději zavrhneme. Nyní je čas si uvědomit, že ne každá myšlenka či představa, která se zrovna objeví, je pravdivá. Vůbec není nutné cvičit jako vrcholový sportovec připravující se na Olympijské hry. Pro začátek bohatě stačí, když zařadíme do našeho života přirozený pohyb. Z práce to můžeme vzít procházkou domů, místo toho, abychom jeli nakoupit pár věcí do kousek vzdáleného obchodu. Projdeme se, nepoužijeme výtah a raději si vyšlápneme schody. Vždy prosím s ohledem na váš fyzický stav, nejde o nahánění kilometrů, ani o to být lepší než přátelé od vedle!

Přirozený pohyb máme a teď si ho ještě zvědomit, aby nám k něčemu byl. Stalo se vám někdy, že jste někam šli a najednou se vynořila situace, kterou jste si v hlavě začali znovu přehrávat? Třeba jste si říkali, proč byl na vás kolega tak rozčílený, jdete, jdete, možná ještě zrychlíte, protože vás to rozohní. Najednou se rozhlédnete a zjistíte, že jste úplně jinde než bylo v plánu. A právě proto, je dobré naučit se všímavost během pohybu. Udělejte si čas, vyrazte na procházku sami nebo s rodinou/přáteli, zastrčte telefony do tašek a vnímejte okolí. Podívejte se na stromy, jak krásně hrají všemi barvami, prociťte, jak Vám listí praská pod nohami, vnímejte vůni a zvuky přírody. To samé jde
i při procházce do obchodu, stačí si užít sluneční paprsky, prohlédnout si domy v okolí, všimnout si chichotající skupinky dětí, apod. Není svět hned veselejší a pestřejší?

A už slyším další „námitku, která se v té naší hlavičce může zrodit: Celý den jsem v práci na nohou, pořádně se ani nezastavím, na další pohyb po práci mi již nezbývají síly.Ať je vám inspirací tento výzkum. Ellen Langer, profesorka psychologie z NY, zkoumala práci uklízeček v hotelu. Zjistila, že si neuvědomují, co vše přes den udělají, nepovažují to za fyzickou aktivitu, čemuž poté odpovídají jejich těla. Ellen se svým týmem vybrala přes 80 uklízeček, které mimo zaměstnání necvičily, změřili jejich míry, krevní tlak, tuk v těle a zvážili je. Poté je rozdělili na dvě skupiny, kdy první skupina pokračovala jako dosud a druhé skupině tým podrobně vysvětlil, že jejich práce je jako cvičení, posilují svaly a spálí během toho spoustu kalorií. O měsíc později se tým vrátil a zjistil, že informovaná skupina zhubla, většině se snížil krevní tlak a navíc došlo k úbytku v pase, kdežto ve druhé skupině se nic nezměnilo.  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       A co z toho tedy plyne? Snažme si zvědomit veškerý pohyb, který přes den vykonáváme. Ať už se jedná o práci, úklid, péči o děti nebo cvičení, naučme se vnímat naše těla a dech. Tím, že si uvědomíme, co vše děláme, můžeme posílit svaly, odstranit pohyby, které nám neprospívají a zefektivnit tím i cvičení. Jestliže si budeme celou dobu říkat, jak jsme nešikovní, nic neděláme, přestože jsme celý den na nohou, výsledky ze cvičení nejsou vidět, apod., opravdu se nic nezmění. Naše myšlenky ovlivňují vše. Užívejme si tedy pohyb, odpočívejme, buďme k sobě hodní, pochvalme se a oceňme každý malý pokrok.

  • autorka: Michaela Teteková
  • IG: @misa_tetekova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné