Jóga Zprávy 05. 03. 2020 PDF Tisk

Jak začít s jógou online?

Pokud nemáte čas chodit do studia na lekce, a přesto byste rádi jógu zkusili, není nic jednoduššího než začít online. Možností je nepřeberně mnoho, ale i tak je potřeba vnímat, „s kým“ se do své praxe pustíte, aby to dávalo smysl.

Jak začít s jógou online?

Co je třeba udělat dřív, než si vyberete instruktora?

Jednoznačně získat motivaci! Bez té by to zkrátka nešlo. Musíte chtít, aby šance, že u toho vydržíte, byla větší než jen myšlenka na jakýkoliv pohyb. Poté je důležité najít si ten správný prostor pro svou podložku. Jóga je totiž komplexní cesta, do které bezesporu spadá i místo, kde cvičíme a kde se cítíme dobře. V klidu a pohodě.

Vyberte si dobré, pohodlné a tiché místo s dostatkem prostoru pro vaši podložku a pro natažení paží na všechny možné strany, protože ásany jsou variabilní. Ujistěte se, že vidíte obrazovku svého notebooku či televize jasně, a nebojte, zprvu budete možná více pozornosti věnovat právě tomu, kam se díváte, ale jakmile si zvyknete na ásany, televizi ani notebook už tolik potřebovat nebudete. Bude z nich jakási kulisa doplňující vaši praxi.

Volte správný outfit! Ano, i na něm totiž záleží. Volné triko, které vám v pozici psa hledícího k zemi bude viset přes tvář a odvede pozornost zcela jinam, asi není tou nejlepší volbou. Správné ale není ani nic, co vás případně bude svazovat a mačkat. Najděte kompromis mezi tím, v čem se cítíte dobře, co se vám líbí a co nebrání tomu, abyste si užili praxi přesně podle svého. A samozřejmě bez PONOŽEK! Proč? Protože díky bosým nohám aktivujete reflexní body chodidel a tím působíte na celé tělo. Na všechny orgány i funkce. Navíc, s ponožkami to může klouzat, a to také není nic, co bychom pro užití si cvičení a radosti z něj potřebovali.

V okamžiku, kdy začnete, se plně soustřeďte na to, jak k vám instruktor promlouvá. Nejlepší je si video pustit jednou jen tak, bez cvičení, aby vám pak sestava dávala větší smysl. Pozornost je důležitá. Nemáte učitele, který by vám pomohl s vyrovnáním těla fyzickým uchopením, proto buďte pečliví; vyvarujte se póz, které by mohly zatížit krk nebo které by vyžadovaly přílišné kroucení. Pokud je něco příliš komplikované, zastavte se, zpomalte. Začněte s jednodušším stylem, jako je hathajóga.

Najděte si učitele, který se vám líbí. Věnujte čas hledání učitele, který rezonuje s vámi a vašimi potřebami. A nebojte se toho, když to nepůjde hned. Vždyť o nic nejde. Můžete vyzkoušet třeba 20 lekcí a pak teprve najít toho správného. Vyberte si úrovně a styly, které pracují pro vás a ne proti vám. Lekce, které vám vyhovují a baví vás, pak můžete opakovat, kolikrát chcete. 

A opět. Zůstaňte motivovaní!! Zkuste si na trénink vyhradit pravidelný čas. Přihlaste se k odběru kanálu, který vás chytl za srdce, abyste dostávali oznámení o zveřejněných kurzech, možnostech účastí na online „výzvách“. Třeba jen na měsíc. Poté už se z něčeho, co se zprvu mohlo zdát nemožné, stane zvyk a ten, jak se říká, je železná košile. Tak hurá do toho.

 

Vyzkoušejte on-line videotéku Jóga Virtual, která je v basic programu ZDARMA pro všechny předplatitele Jóga DNES.
Nyní můžete nově vyzkoušet 1 den na Jóga Virtual za 120 Kč!
www.jogavirtual.cz

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné