Jak vypadá správný jogín?

11. 06. 2018


Pokud vás tahle myšlenka už někdy napadla, portál verywellfit.com vám jasně ukáže, co tím je myšleno.

 

Možná jste začali dělat jógu jen proto, abyste získali dobrou fyzičku, ale není neobvyklé, když zjistíte, že doba strávená na vaší podložce je přínosem pro život jako takový. Stáváte se zkrátka jogínem. Pokud zjistíte, že se vaše knihovna plní jógovými knihami, že toužíte po návštěvě jógového festivalu, vidíte zkrátka jógový efekt v akci. Zde je váš průvodce tím, co jóga a jógový životní styl vlastně znamenají.

Jógové oblečení. Mělo by být především funkční, tzn. pružné, prodyšné a poněkud flexibilní, pokud jde o ohýbání těla do všech světových stran. Samozřejmě se počítá s jistým komfortem, který by oblečení mělo přinášet. Zcela logicky se pak počítá s tím, že by mělo držet „na místě“, aniž byste se nechali rušit tím, zda vám něco někde nekouká. Pokud čekáte fádnost a nudu, pak se nebojte, pokud jste za posledních deset let byli alespoň jednou na nějaké lekci, sami musíte vědět, že jógové kousky mají styl. Sebevyjádření se meze nekladou. S jógovými značkami, inspirujícími slogany a legínami všech barev se doslova roztrhl pytel.

Dobrý pár černých legín je základním oděvem jógy. Nicméně, pokud patříte i vy mezi ty, pro které je černá prostě jen černá a chtějí raději více extravagance, jistě najdete spousty jiných barev a vzorů namísto toho. Vyloučené nejsou ani šortky a různá tílka se střapci, která jsou velice oblíbená převážně v horkých letních dnech. Sportovní podprsenky, no-show kalhotky, ale také vytahané mikiny, ve kterých v pohodě proplujete nejen jógou, ale celým dnem, jsou tím, co jógový módní svět nabízí.

Správná podložka. Zdá se to možná jako klišé, ale vybrat správnou jógovou podložku může být oříšek. Ať je to, jak chce, podložka je nejdůležitější součást každé jógové lekce a nejdůležitější nástroj každého jogína. Každý jogín má pak dokonce ke své podložce osobní vztah. Při výběru dbejte na to, z čeho je podložka vyrobena. Dlouhověkost, cena, ale také ekologický dopad, to vše je potřeba zvážit. K podložce patří taška, do které se vejde nejen samotná podložka, ale vše, co na jógu potřebujete, včetně jógového pásku.

Jógové trendy. Ano, i jóga má své trendy, které je dobré sledovat. Pak třeba zjistíte, že ačkoliv je podložka důležitá pomůcka, existuje mnoho způsobů, jak cvičit jógu i mimo ni. Tak například taková „pěší jóga“, která vás nejen vzdálí od podložky a vtáhne do přírody, ale také si díky ní vybudujete komunitu podobně smýšlejících jedinců. Pěší jóga ale není jedinou neklasickou odnoží jógy. Létající jóga nebo nahá jóga teď hýbou světem a těší se velké popularitě. 

Cestování. Jakmile se do jógy ponoříte, nebudete bez ní schopni vydržet déle než pár dní. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak si vzít jógu s sebou na cesty. Dokonce z ní lze udělat cílovou destinaci. Zarezervujte si místo na jógovém retreatu se svým oblíbeným učitelem, abyste prohloubili své zkušenosti a posunuli svou praxi na vyšší level. Strávit léto na jógovém festivalu, jako je Wanderlust, také není k zahození.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket