Zažili jste na hodině jógy 14. 01. 2016 PDF Tisk

Jak vypadá lekce jógy?

Chcete se vydat na svou první lekci jógy a přemýšlíte, jak vypadá lekce? Co se bude dít a co budete cvičit? Pokud jste rádi připraveni, tady je malý, stručný popis.

Jak vypadá lekce jógy?

Na začátku lekce probíhá krátká meditace, která naladí energii jednotlivce se skupinou. Většinou začnete lekci vsedě, s prsty spojenými do džnána mudry (mudra poznání, bříška palců jsou položena přes nehet ukazováčku) nebo máte dlaně spojené na sobě a umístěné před hrudníkem (namaskár, anjali mudra, mudra prosebníka, spojení). Základní mantra ÓM bývá v začátku i na konci zpívána, ale podmínkou to není. Rozcvičíte tělo, přizvete na zahřátí pozdravy slunci a začnete dle instrukcí praktikovat pozice dle daného stylu jógy.

Je-li lekce dlouhá 60 minut, většinou stihnete procvičit pomocí ásan tělo a zklidníte mysl. Je-li lekce 75–90minutová, instruktor má čas na zařazení pránájámy (práce s dechem) a delší závěrečnou relaxaci nebo meditaci. Toto je základní lekce jógy, správněji nazývaná ásanová praxe.

Ve významu slova cvičit jógu je toto jóga. V úplném významu slova jóga je však toto pouhou součástí celého systému zvaného jóga. Systém je tvořený osmi stupni tzv. pataňdžaliho systému jógy, který jógový adept praktikuje nejenom na podložkách, ale i mimo ně. První stupně jsou etickými a morálními doporučeními, kterými bychom se měli snažit řídit. Tím dochází ke zjemňování chování a vnímání sebe sama a učí nás, stejně jako křesťanské desatero, kultuře bytí bez ubližování sobě i ostatním. Až třetím stupněm jsou pozice (ásany), čtvrtým pránájáma (práce na rozproudění energie pomocí dechových technik). Pátým stupněm jsou techniky, které nás učí pracovat se smysly (prátjáhára). Učíme se koncentrovat (dhárana), meditovat (dhjána), a to vše vede k určitému poznání, které jóga nazývá samádhí.


Do celého systému zapadá i způsob stravování, vyrovnání poměru mezi časem pracovním a soukromím. Jóga je komplex, učící nás životu a z hlediska filosofie obrací pozornost k otázkám existence, bytí a odpovědi na filosofické otázky. Každý v józe může nalézt svou rovinu, kterou rozvíjí, a to je na józe krásné.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné