Spolupracujeme 29. 11. 2020 PDF Tisk

Jak vybrat podložku na jógu – velký průvodce

Cítíte se trochu ztraceni ve chvíli, kdy se snažíte vybrat si novou podložku na jógu? Není divu, vyznat se v džungli nabízených podložek vyžaduje nějakou chvíli času pro pátrání. My vám to usnadníme, džunglí jsme již prošli za vás. Stačí pár minut čtení a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o materiálech i jednotlivých podložkách.

Jak vybrat podložku na jógu – velký průvodce

Z pohledu funkčnosti je na podložce nejdůležitější materiál, ze kterého je vyrobena. Setkat se můžete nejčastěji s těmito typy materiálů:

PVC
PVC je základním materiálem pro výrobu podložek a vyskytuje se především u levnějších modelů. Podložky jsou lehké a ruce po nich nekloužou, pokud se vám příliš nepotí. Míváte-li dlaně vlhčí, je vhodné zvolit jiný materiál, nebo si pořídit ručník pod dlaně. Nevýhodou tohoto materiálu je, že se po čase může začít drolit. 

TPE pěna
Podložky z TPE jsou vhodné hlavně pro domácí praxi, jelikož při přenášení se mohou snadno poškodit. Povrch je třeba chránit i při samotné praxi, a to zejména před odřením prstýnky či poškrábáním nehty. Podložka vám péči ale vynahradí příjemným a měkkým materiálem, který si hned oblíbíte. 

Kaučuk
Díky přírodnímu materiálu nabízí podložky z kaučuku pevnou strukturu a také opravdu dlouhou životnost. Jsou vhodné i pro ty z nás, kterým se více potí dlaně či chodidla. Ze začátku vás může překvapit silné gumové aroma, ale nebojte, brzy vyprchá. 

Korek
Fanoušci přírodních materiálů ocení podložku z korku, která dobře absorbuje pot z dlaní či chodidel. Je tedy vhodná pro ty, kterým se končetiny hodně potí, nebo pro klidnější lekce jógy.

Nyní už víme, co můžeme očekávat od jednotlivých materiálů, a podíváme se na konkrétní podložky. Rozdělili jsme je pro vás do cenových kategorií podle toho, kolik do podložky plánujete investovat. Na závěr ještě najdete podložky designové/luxusní a podložky cestovní.

Podložky do 900 Kč
BODHI Asana 
Jednoduchá podložka za skvělou cenu, kterou doporučujeme hlavně začátečníkům, kteří zatím nechtějí moc investovat. Je vhodná pro dynamické lekce jógy a moc vás nezatíží ani v případě, že si ji budete chtít brát s sebou do studia, protože váží pouze 1,1 kg. Pokud se vám více potí dlaně, bude třeba si k ní pořídit i ručník pod ruce. Až spolu pár lekcí odcvičíte, můžete ji vyprat v pračce do 30 stupňů, pak pověsit a nechat uschnout – bude zase jako nová.

Ganges 
Podložka z PVC s tloušťkou 6 mm je vhodná pro klidnější lekce jógy. Pokud se vám hodně potí ruce, je třeba si pořídit ještě ručník pod ruce, díky kterému vám nebudou klouzat. Lze ji prát v pračce na 30 stupňů i s použitím menšího množství pracího prášku, pak už ji stačí jen pověsit a nechat uschnout.

Yogistar Basic  
Podložka z PVC, která má z obou stran navíc protiskluzový povrch, je využívána v řadě jógových studií po celém světě. Díky její váze 1,35 kg ji můžete snadno přenášet. Je vhodná spíše pro dynamičtější lekce a doma ji lehce umyjete studenou vodou s jemným čisticím prostředkem, pověsíte a necháte uschnout.

Podložky do 1 600 Kč
Manduka Begin Mat
Tato podložka je ideální volbou pro začátečníky. Uprostřed má „zarovnávací“ proužek, který vás ve spoustě pozic navede ke správnému postavení. Jde o podložku, která se řadí mezi ty silnější, nemusíte se tedy bát, že by vás po cvičení bolely klouby. Další výhodou je to, že vás nezatíží při cestě na jógu, váží jen 1,1 kg. Snadno ji vyčistíte hadříkem a vodou s jemným čisticím prostředkem, případně prostředkem na čištění podložek. 

Prana Eco
Americký výrobce Prana se specializuje na ekologicky šetrné výrobky. Jedním z nich je i jejich podložka Prana Eco. Váží 1,6 kg, a tak vás může doprovázet i na cestách do studia, na chalupu či třeba do práce. Tloušťka této podložky je 5 mm, tudíž se hodí spíše pro praktikování klidnějších jógových stylů. Materiál, ze kterého je podložka vyrobena je dobře rozložitelný v přírodě. 

Podložky do 3 000 Kč
BODHI – Phoenix 
Spolehlivý společník pro intenzivnější lekce jógy, který zaručuje vysokou přilnavost a má odolný povrch opatřen vrstvou polyuretanu. Spodní část podložky je vyrobena z přírodního kaučuku a její váha je 2,5 kg, což už pro některé může být hodně na pravidelné přenášení. Jednoduché pro vás však bude její čištění, kdy stačí použít čisticí prostředky bez alkoholu nebo ji otřít navlhčeným hadříkem.

Manduka PRO
Tuto podložku považujeme za naprosto úžasnou, jelikož je vytvořena pro praxi aštanga jógy, vyznačuje se tedy pevnou strukturou, dlouhou životností a protiskluzovostí, zároveň poskytuje dostatečné pohodlí pro vaše klouby díky své tloušťce, vhodná je i pro klidnější lekce. Jelikož se řadí mezi těžké váhy (nad 3 kg), je ideální pro domácí praxi. Vyrobena je z PVC a její čištění je jednoduché, teplou vodou s jemným čisticím prostředkem nebo přímo prostředkem na čištění podložek.

Manduka Eko Lite 
Pokud hledáte eko podložku z biologicky rozložitelného materiálu, můžete zvolit tuto z přírodního kaučuku. Neobsahuje ani žádná škodlivá změkčovadla či PVC. Na to, že jde o podložku z kaučuku, je rozumná i její váha, takže ji můžete snadno nosit na lekce do studia. K podložce doporučujeme pořídit i speciální sprej na čištění, který jí zajistí delší životnost.

Luxusní a designové
Holistic Silk 
Podložka této značky je luxusní dámou mezi jógovými podložkami. Má výplň ze sušených kvítků levandule a horní stranu z příjemného fleecu. Je vhodná na hathajógu, restorativní jógu, kundaliní a jin jógu či pilates. Také se může stát vaším útočištěm při meditaci nebo jen pro odpočinek po náročném dni. Je lehoučká, váží 1,5 kg, a můžete ji prát v pračce do 30 stupňů. Po několika praních začne však mizet vůně levandule, doporučujeme si k ní tedy pořídit levandulový éterický olej na pokapání. 

Sugarmat 
Designovým kouskem jsou všechny podložky od Sugarmat. Na výběr máte z více vzhledů, díky čemuž se můžete přenést například do orientálního Marrákeše či zvolit design s tropickými neotřelými motivy, které vykouzlí úsměv vám i všem okolo. Podložka samozřejmě nelahodí jen oku, ale bude se vám na ní i krásně cvičit. Vyrobena je z přírodního kaučuku a potažena mikrovláknem. Vhodná je na dynamické lekce, na které ji můžete snadno nosit s sebou, jelikož váží pod 2 kg. Čistit ji lze sprejem na podložku nebo v pračce na jemný cyklus. Aby vám zůstala co nejdéle jako nová, nedoporučujeme ji vystavovat dlouhodobě slunečnímu záření.

Cestovní
Sugarmat Travel 
Nádherná designová cestovní podložka, ke které dostanete i praktické úložné pouzdro, je vyrobena z přírodního kaučuku a potažena syntetickým semišem, po kterém dlaně nekloužou, ani když jsou zpocené. Váží 1,1 kg a čištění je lehké jako ona sama, stačí použít sprej na podložky či přírodní mýdlo a otřít hadříkem.

Lolë Explore Travel 
I tato cestovní podložka je vyrobena z přírodního kaučuku a potažena semišovým mikrovláknem, takže zajistí perfektní přilnavost. Snadno ji sbalíte jako ručník do kufru, ve kterém vám přidá do váhového limitu pouze něco málo pod 1 kg. Čištění je jednoduché, vystačíte si s vodou a hadříkem, případně prostředkem na čištění podložek.

Manduka Pro Travel 
Manduka Pro Travel je se svými 2,5 mm silnější verzí cestovní podložky, přesto ji stále snadno sbalíte na cesty a váží pouhých 1,1 kg. Vyrobena je z PVC a má protiskluzové vlastnosti. K čištění použijte speciální prostředek na podložky a hadřík.

  • Více kvalitního vybavení (nejen) pro jógu naleznete na www.yogamarket.cz
  • autorka: Markéta Kozlová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné