Jóga Zprávy 25. 02. 2021 PDF Tisk

Jak vést plnohodnotný život po odchodu do důchodu?

Několik tipů, které nám pomohou zůstat i v důchodovém věku plně aktivní. Věk je jen číslo!

Jak vést plnohodnotný život po odchodu do důchodu?

Cvičte jógu!
Díky józe a udržování se fit můžete odložit nástup nejrůznějších nemocí a neduhů souvisejících se stářím takřka na neurčito. Váš životní styl určí, jak se budete cítit každé nové ráno. A věřte nebo ne, ale věk je v tomto ohledu jen nepodstatné číslo. „Dnes je mnoha lidem diagnostikována cukrovka ve věku 25–30 let. Tomu se však můžete vyhnout, pokud správně a zdravě jíte a cvičíte,“ říká Abhishek Shah, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Wellthy Therapeutics. Vezměme si případ 63letého bankéře ve výslužbě Maheshe Nailwala. Cvičí jógu poslední dvě desetiletí. „Pokud máte cukrovku nebo jiné onemocnění, vaše pravidelné výdaje se mohou značně navýšit. Díky své každodenní praxi nemusím utrácet peníze za léky,“ vysvětluje. 

Mějte nemoci pod kontrolou
O špatné zdraví nikdo nestojí. Navíc, když se o sebe nebudete starat, projeví se to nejen na fyzickém, ale i na mentálním zdraví. Nakonec také na vašich výdajích. Nejlepší je mít pod kontrolou nemoci způsobené životním stylem, jako je cukrovka a hypertenze, tak, že budete dbát na zdravý životní styl od mladého věku, místo abyste hledali rychlou záchranu v okamžiku, kdy už bude pozdě. Myslete především na to, že vše, co děláte, děláte pro sebe. 

Dýchejte
S přibývajícími roky se u mnoha lidí vyskytuje dušnost. Je velice důležité trénovat nejen svaly našeho těla, které jsou viditelné na první pohled, ale také svaly jako bránice, které zastávají životně důležité funkce. Jedno dvě dechová cvičení denně zaberou v našem rozvrhu jen pramálo času, ale uděláme si tím velikou službu. 

Věnujte se charitě!
Mnoho lidí má s nástupem do důchodu pocit, že nic dobrého je už nečeká. Připadají si neužiteční a takřka zbyteční. Opak je ale pravdou. S odchodem do důchodu získáváte jeden velice cenný atribut. Čas. A je pouze na vás, kam se ho rozhodnete investovat. Věnováním se charitě můžete zvýšit celkový kvocient blahobytu a potenciálně snížit zdravotní potíže, jelikož s každou další novou aktivitou se budete udržovat fit. Charita je také skvělá cesta, jak získat nové přátele a vytvořit kolem sebe pevnou emocionální síť.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné