Relaxace 14. 04. 2020 PDF Tisk

Jak si vytvořit doma prostředí vhodné pro praxi

Stačí mít podložku a vůli. Pokud praktikuji ve svém domově, je krásné mít jedno místo, kde podložka zůstane ležet, a na toto stejné místo se vracím každý den. Je to rituál....

Jak si vytvořit doma prostředí vhodné pro praxi

Výhodou dnešních dní je přítomnost krásného počasí. Pokud vůle a motivace po ránu chybí k osobní praxi, je příjemné nastartovat den tím, že nastartuji systém. Počasí přeje a chuť vyběhnout ven je silnější než my sami. Není od věci nasadit tenisky a roušku a vyběhnout. Pokud mám prostor okolo bydliště, kde můžu běhat či nastartovat tělo při jarní procházce, je to naprosto ideální způsob, jak začít den. Tělo se krásně rozběhne, vyplaví se pomalá a těžká energie a návrat na podložku je požehnáním. Pokud start do nových dní není lehký sám o sobě, doporučuji pohyb spojený s venkovním prostředím.

Mít chuť se vrátit na podložku je jednoduché, pokud se vracím „domů“.

Jóga je duchovní praxe, místo, kde praktikuji, by tedy mělo být „mým“ místem.

Dá se vytvořit kdekoliv. Ze svých zkušeností vím, že praktikovat se dá opravdu všude. Podložku nosím stále při sobě. Zažila jsem praxi na letištích, na lodích (při dlouhých přejezdech mezi Malajsií a Thajskem), v různých hotelech, obytných vozech, bungalovech, bytech, studiích.

Stačí mít podložku a vůli. Pokud praktikuji ve svém domově, je krásné mít jedno místo, kde podložka zůstane ležet, a na toto stejné místo se vracím každý den. Je to rituál. Zavírám oči, vcházím do chrámu. Do svého chrámu. Fantazii se meze nekladou. Pokud to pomáhá duchovní praxi a naladění se, mohu si v blízkosti podložky vytvořit oltář, místo na svíčky, vůně. Ať je to cokoliv, je to mé místo a je báječné ho tvořit podle svých představ. Pokud je místo mou energií, vždy se ráda vrátím a ponořím se do praxe.

V dnešních dnech, kdy jsme „nuceni“ být doma, vzniká prostor pro tvorbu. Vrátit se k ní a do své plné podstaty nám může pomáhat nejen v prohlubování osobní praxe, ale také ve vytváření svého okolí. Zkrátka máme čas pečovat o své nitro i o své vnější prostředí. Tak jak se spojíme se sebou během praxe, můžeme se spojovat s prostředím, ve kterém praxi tvoříme. Čistit vnitřně i okolo sebe. Jaro vyzývá k jarním očistám a úklidům. Není nad to vytřídit šatník, probrat staré, dát prostor novému. Vytvářet kolem sebe svěží prostředí vhodné pro kvalitní zítřky. V čistém a svěžím prostředí se prostor pro praxi tvoří sám.

Mým pomocníkem jsou vůně. Pokud praktikuji v prostředí, které není „mé“, čistím prostory vůní. Hodně větrám, nechávám vzduch proudit místností, dávám prostor pohybu. Ráda používám vykuřovadla, vonné tyčinky, aromalampy. Skvělým pomocníkem je pro mne palo santo, aromaoleje, mé smysly podporuje geránium a také levandule. Svíčky navozují atmosféru a podporují ducha. Vytvářím ze své praxe rituál. Oslavu sama sebe a čas, který takto mohu trávit. Praxe pro mne tvořila léta stejný systém, než jsem se dokázala z rutiny opravdu osvobodit, byla to cesta.

Dnes je má praxe jiná. Některé dny startuji své tělo během a pak přidávám aktivační dechy, krije a dynamické pozdravy slunce, záklony a stojky. Jiné dny spojuji hodně ženskou hormonální jógu s protahováním a tancem. Záleží, v jaké fázi měsíce se nacházím a jaké mám ráno. Některé dny používám hudbu, jiné ticho. Zpívám mantry, jindy jen pozoruji. Každý den medituji. K meditační praxi potřebujeme pouze svůj vlastní dech a jednoduchost přítomnosti. Můj tip pro dnešní dny je rozhýbat tělo do takové míry, aby meditace byla požehnáním. Aby lenost vystřídala chuť a chuť naplnila prázdnotu, ze které meditace bude každodenní radostí.

Praktikovat lze všude, a pokud rádi spojíme praxi a venkovní prostředí, není nad to vzít podložku do batohu a vydat se na výlet. Dají se najít místa, kde člověk nepotká živou duši. Rozkládám podložku a nořím se do praxe. Óm. Óm.

 

  • autor: Kateřina Kostková
  • @kace.yogaforlife
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné