BLESKOVĚ
Pomůcky na jógu 15. 02. 2024 PDF Tisk

Jak si vybrat správnou podložku na jógu?

Ke cvičení jógy stačí, na rozdíl od jiných sportů, kdy potřebujete speciální technické oblečení odsávající pot či boty testované vědci řadu let, mít pouze podložku. To není mnoho.

Jak si vybrat správnou podložku na jógu?

Ale i při jejím výběru se dá šlápnout pěkně vedle. Možná i vám se stalo, že zakoupená podložka pekelně klouzala, drolila se nebo se za pár měsíců zcela rozpadla. Přináším vám pár tipů či rad, jak postupovat při výběru podložky na jógu.

Jako první věc bych doporučil, abyste svojí budoucí podložce neříkali karimatka. Karimatka je něco, co si kupujete do stanu pod spacák. Pokud si přeci jen někde na internetu najdete karimatku a omylem si ji koupíte, můžete počítat s tím, že pokud si v psovi hlavou dolů dřív nevyrazíte zuby, než se vám karimatka v polovině roztrhne, budete mít velké štěstí. Po několika klouzavých pokusech ji stejně vztekle hodíte do koše nebo přesunete do garáže k dalšímu harampádí.

Takže jdete do obchodu nebo hledáte na internetu podložku na jógu. Jako první byste měli zvážit, na jaké lekce hodláte podložku používat. Při lekcích klidných a pomalých, kdy zůstáváte v pozicích hodně na zemi, se vám bude pár milimetrů tloušťky navíc hodit a kolena i lokty to ocení. Při lekcích dynamických zase bude materiál navíc v balančních pozicích trochu na obtíž.

Udělali jste tedy rozhodnutí a jdete si pro podložku na:

Hatha jógu, jógovou terapii či lekci pro zdravá záda
Klidná, jemná, volně plynoucí lekce. Bude se vám hodit tlustší podložka 5–6 mm, která bude měkčí pro tělo i klouby v pozicích na zemi. Zrovna tak v zimě pomůže izolovat zimu od podlahy a relaxovat v šavásaně bude prostě zázrak. Mojí volbou by byla podložka Ganges vyrobená z PVC tloušťky 6 mm. PVC již dávno nevypadá jako linoleum v sedmdesátých letech. Pyšní se všemi eko testy a mimo to pevností, a tudíž dlouhou výdrží.

Tady už je třeba sáhnout trochu hlouběji do kapsy. Lehkou nevýhodou všech TPE podložek, tedy pěnových, je snadná možnost poškození nehty, kamínkem, stlačením v tašce. Ideální jsou domů nebo do jógového studia, nikoli ven.

Powerjógu a dynamické styly jógy
Pozdrav slunci je krásný a nabíjející rituál. Avšak často se opakuje a na podložce by se mohly časem objevit šrámy od chodidel. Obzvlášť ve druhé polovině dynamických lekcí bývá neskutečně těžké nést chodidlo nad podložkou a trošku si nepomoci jeho pošoupnutím.
Volil bych pevné struktury, tedy PVC. Pokud nechcete do podložky investovat mnoho peněz, ideální volbou je řada Bodhi v sedmi barevných odstínech. Pokud si naopak potrpíte na hezké logo a zářivou barvu, pak sáhněte po PROlite řadě od společnosti Manduka. Jediné, co vás bude mrzet, je, že za další tři měsíce přijde nová barevná škála. U Manduky čtyřikrát do roka, a tak se vám pravděpodobně stane, že nevyužijete lákadlo v podobě Lifetime Guarantee, kterým se PROlite řada pyšní.


Aštanga jógu
Při každodenním cvičení budete potřebovat podložku v podobě nezničitelného držáku. Mou jasnou volbou by byla podložka Manduka řady PRO. Tato podložka pod názvem PRO Black byla vytvořena právě pro praktikování aštangy. Je těžká, široká, tlustá a nebude vás vůbec bavit tahat ji s sebou, ale zázrak se ukrývá v ultra pevné struktuře materiálu, která časem jen získává na protiskluzových vlastnostech. Ne nadarmo Manduka tuto podložku označuje titulem Lifetime Guarantee. Navíc ji můžete mít v různých délkách (až do 216 cm) i barvách.

Kundaliní jógu
Úvod lekcí zahajuje zpívání manter a ukončuje dlouhá meditace. Budete tedy potřebovat pohodlí pro delší sed. Ke kundaliní józe patří bílá barva. Ideální volbou by podle mne byla podložka Vishnu vyrobená z jehněčí vlny (samozřejmě stříhané na živých ovcích) s podkladem kaučuku, tedy přírodní gumy.
Opravdovou lahůdkou je potom podložka anglického výrobce Holistic silk, která je ručně vyšívaná, fleecová vrstva je napuštěná levandulí a podložka má vlastní, taktéž ručně vyšívaný popruh. Výrobce uvádí, že se podložka dá (díky spodní koženkové straně) využít i na picknick. Při ceně podložky se bude dvojí využití rozhodně hodit. Oslníte s ní jednoznačně! Na lekci i v parku.


Bikram jógu a Hot jógu
Upřímně, tady o podložku vůbec nepůjde. Můžete si koupit tu nejobyčejnější, protože ji stejně zakryjete ručníkem. V lekcích, kde se teplota v místnosti udržuje na 42 stupních, se budete potit už při vstupu. Půjde vám o to, udržet se v kaluži potu na podložce a nesjet k sousedce. Geniální ručníky na podložku, které skvěle fungují právě v těchto podmínkách, vyrábí Manduka z mikrovlákna. Jakmile vám zvlhne pokožka, drží dokonale a ani se na nich nepohnete. Manduky sesterská společnost Yogitoes vyrábí pestrobarevné ručníky z recyklovaných PET lahví, které drží stejně dokonale, ale navíc vás bude hřát vědomí, že jste prospěli naší planetě. Nikoli však svojí peněžence. Recyklace není jednoduchý proces, ale už jen samotná představa, že použitou PET lahev lze přetavit v krásný ručník na jógu, je vzrušující.

Jste stále na cestách?
Travel podložky Manduka mohou být vaším dokonalým společníkem. Jsou vyrobené z kaučuku, takže z čistě přírodního materiálu. Dají se složit do polštáře, a své místo tak mohou najít v carry-on zavazadlech nebo kabelkách.
Jediná vada by mohla nastat v tropických oblastech, protože podložka se vám při vystavení vysoké teplotě a vlhkosti začne roztékat mezi prsty. Je to přeci guma!

Mým posledním doporučením je: Nemažte si, prosím, před cvičením nohy ani ruce krémem. Ušetříte spoustu klouzavých stresů na podložce sobě a následně prodejcům při vysvětlování, že na podložce se prostě nedá udržet.

 

Objednat předplatné