pondělí 16. 9. 2024
Jak často jste se přistihli, že přemýšlíte nad tím, že byste rádi něco dělali, přidali do svého života nějakou aktivitu, a následně jste zjistili, že na ni zkrátka nemáte čas?
Mnoho z nás tráví příliš času tím, o čem si myslíme, že to udělat musíme. A tak nám zkrátka nezbývá čas na to, co bychom dělali moc rádi. Pocit, že nemáme dostatek času sami na sebe, protože se neustále staráme o druhé, je často stresující a může nás deprimovat. Je to čas, kdy se necítíme být svobodní.
Avšak najít si čas jen sám pro sebe je velice důležitou veličinou našeho života a musíme se to naučit. A to hned z několika důvodů. Potřebujeme čas sami pro sebe, pro své aktivity, ale také čas, kdy nebudeme dělat vůbec nic, k tomu, abychom byli v psychické pohodě a v našem životě nevznikla disbalance.
Lidé, a to převážně introverti, potřebují tento čas k tomu, aby si odpočinuli a srovnali si v hlavě myšlenky, obecně je ale čas čistě pro nás nutný k tomu, abychom se naučili pracovat se stresem. Pokud chcete žít šťastnější a vyrovnanější život, zkuste si přeorganizovat svůj rozvrh tak, aby v něm bylo více místa na věci, které vás naplňují, po kterých toužíte, a které vám dělají radost. A pokud nevíte jak na to, tyto kroky vám jistě pomohou…
Zcela vážně se podívejte na to, jak trávíte své dny, a vyškrtejte to, co je zbytečné a co opravdu vyškrtnout můžete. Díváte se snad několik hodin denně na televizi? Pokud ano a na základě toho nestíháte cvičení nebo kosmetiku, omezte to na hodinu či dvě. Můžete být v práci více aktivní? To znamená pracovat efektivněji a svou práci mít hotovou dříve? Existují věci z vašeho rozvrhu, které když vynecháte, svět se nezboří? Jistě že ano! Stačí jen chtít.
Vypadá to, jako byste museli vše dělat na 150 %, abyste našli čas sami pro sebe, ale tak to není. Nikdo neříká, že tak musíte pracovat 24 hodin denně. Cílem je pouze upravit denní rozvrh svých činností tak, abychom s nimi netrávili více času, než je nezbytně nutné. Tak například… pokud na sociálních sítích trávíte hromadu času, protože chcete, a ne proto, že by to bylo nutností, není se pak čemu divit, když nic jiného nestíháte. Proč sedět 12 hodin v práci a myslet na to, co budete vařit k večeři, když byste vše stihli za poloviční čas?
To, že si pro sebe sem tam někdy „ukradneme“ trochu času je hlavně cesta k osobní svobodě a lepšímu pocitu ze sebe samého. Pak se totiž můžete zaměřit na to, co skutečně milujete.
Existují povinnosti, doma i v zaměstnání, které byste mohli přehodit na někoho jiného? Na svého manžela, asistentku či kolegu? To, že řeknete svým dětem, aby si svůj pokoj uklidili sami, je zase kus času, který můžete věnovat sobě. Navíc tím naučíte děti zodpovědnosti. Paní na žehlení, důchodkyně, které si chtějí přivydělat, vám doslova vytrhnou trn z paty! A vy sami tím uděláte zas dobrý skutek. Rozdělit se při plnění svých úkolů vám přinese nejen čas pro sebe, ale hlavně energii.
Před tím, než si na svá bedra vezmete zase nové úkoly a přeberete zodpovědnost za to a to, si promyslete, jaký to bude mít dopad na váš současný život a vše to, co musíte stihnout. Berte v úvahu jak pozitivní, tak negativní vlivy. Zamyslete se také nad tím, jaká je vaše motivace říct „ano“. Zda je to jen touha potěšit žadatele, anebo zda danou věc opravdu chcete. Říct „ne“ možná vyvolá kritiku, ale zato vy budete mít dobrý pocit, že jste se rozhodli tak, jak jste chtěli. Říkat „ne“ s lehkostí se naučíte až praxí, časem vám to nebude dělat žádný problém.
Naučte se říkat „ne“ za pomoci těchto rad a sami časem uvidíte, že vám to přinese nejen více času pro sebe, ale hlavně lepší pocit ze sebe samého.