O životě 17. 02. 2020 PDF Tisk

Jak se vrátit zpět k pravidelné praxi, když dojde motivace a chuť

Vytrvalost je základem pravidelné praxe. Říká se, že štěstí přeje začátečníkům. V začátcích máme velký příval energie a jistotu. Kde ale hledat motivaci, když se pravidelnost začne vytrácet?

Jak se vrátit zpět k pravidelné praxi, když dojde motivace a chuť

Uvědomění, kdy pravidelná praxe, fyzická a meditační, je blahodárná pro naše tělo i mysl. Je to také věc vůle a dřiny (mluvíme-li o každodennosti). Pokud chceme mít výsledky v našich životech, je nutné vytrvat. Vytrvalost je základem pravidelné praxe. Říká se, že štěstí přeje začátečníkům. V začátcích máme velký příval energie a jistotu. Z praxe víme, že pokud začínáme s něčím novým, je nutné vytrvat 21 dní bez přestávky. Je to doba, kdy se nový návyk zapisuje do systému. Je nutné vytrvat po dobu 21 dní, abychom si byli jisti pouze jedním, že pokračujeme. Prvotně je to vůle a píle, u které potřebujeme zůstat. Výsledky nejsou vidět hned a člověk prochází zkouškou trpělivosti stále dokola. Po nějaké době vnímáme tu sílu a blaho v kultivování pravidelné praxe. Zde se dostavuje i vášeň pro danou věc. Vášeň ovšem přichází s vůlí. Pokud se motivace vytrácí, je dobré si uvědomit, že toto stádium je teprve následující. Ovšem dokáže být trvalé. Mnohdy se osvědčí sestavit si základní, jednoduchou praxi, která se bude stále dokola opakovat. Opakování matka moudrosti. Posun, který přichází, člověk vnímá den co den. Postupné dostávání se do pozic hlouběji a hlouběji. Kvalitnější dech, jasnější mysl, kvalitnější vize.

Občas potřebujeme někde ubrat a jinde přidat. Každodenní ranní praxe nám pomáhá dodávat vnitřní sílu, a to převážně v zimních měsících. Nastartovat tělo ranní probíračkou. Je nutné si přivstat, pokud nás během dne čeká spoustu úkolů, o to však kvalitnější a jasnější den budeme mít. Pokud motivace mizí v momentech, kdy je nutné vstát z postele, je třeba si uvědomit a vložit do své mysli vhled, jak se cítím a vypadám po praxi. Neotálet a jít rovnou na podložku. Poté všechno plyne samo, rozjezd může trvat, přesto se tělo rozhýbe, energie rozproudí a přichází radost a úleva, že se další den s praxí povedl. Tato chvíle je motivací, vhledem do nitra s předpokladem budoucí úlevy. To samotné blaho je úlevou. Motivací by se mohl stát samotný čin a radost z překonání sebe sama. Vše začíná u vůle a končí u vášně. Na začátku si stanovme menší cíl, možná by nám mohlo stačit nastavit si reálný čas odpovídající našim potřebám, který budeme praxi věnovat. Pro někoho to bude kvalitních 20 minut, pro jiného 10. Někteří potřebují 2 hodiny, kreativitě se meze nekladou. Reálně bychom měli nakládat se svým časem tak, abychom ho byli schopni věnovat sobě tolik, kolik okolí. Zde přichází uvědomění, vše, co se děje venku, je odrazem zevnitř. Stoupám na podložku. Přítomnost, nádech a výdech.

Tipy k motivaci :

  1. Záměr – probuzení, protažení těla, rozproudění energie, balanc, meditace, kvalitnější interakce s okolím
  2. Nastavení budíku ve stejný čas každý den ( včetně víkendů) = rutina, stejná praxe, stejný čas
  3. Motivační videa, články pro inspiraci
  4. Zastavení se během dne, připomenutí si záměru
  5. Vizualizace sama sebe po praxi
  6. Sledování výsledků např. po týdnu, flexibilita, dech, pocity, vnitřní procesy, interakce s okolím
  7. Sladění praxe s hudbou, zapojení manter, dechových technik – pro oživení
  8. Vědomý přístup ke všem aktivitám – krok za krokem, den po dni
  9. Přenášet a pozorovat praxi v malých každodenních situacích
  10. Pravidelná odměna
  11. Sdílení se stejně naladěnými „kolegy“, přáteli, vzájemné pozorování procesu progresu

Benefity : emoční stabilita, koncentrace, příval energie, pozitivní přístup, nadhled, posílené zdraví, kvalitnější přijímání sebe sama/okolí, svoboda těla, otevřenost, jistota v sebe sama, harmonizace váhy, jasnější pohled na krajiny vnitřní a vnější

Přínosy praxe vnímáme od počátku. Zapsané hluboko do systému je můžeme zhodnotit sami v sobě po pravidelném, každodenním praktikování v souslednosti několika let. Můžeme vnímat proměnu vnitřní i vnější a pozorovat, kým jsme byli před a kým jsme nyní. Stále s pokorou přijímáme vědomí hluboké praxe, i přesto, že již kráčíme dlouho, jsme stále někde na začátku. Tak je to v pořádku. A přesto, překonáme-li sami sebe zas a znovu, stoupáme na podložku. S pokorou, oddaností, vírou, vůlí a vášní. A s nadějí, konečnost praxe jednotlivce je tou změnou. Změnou jednotlivce, kterou inspiruje okolí. Tak jako umělec tvoří umění. Um je praxí jednotlivce, která sděluje esenci. Esenci Pravdy. AUM.

 

  • autor: Kateřina Kostková
  • @kace.yogaforlife
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné