Ájurvéda 03. 05. 2022 PDF Tisk

Jak se připravit na očistu?

Rozhodli jste, že uděláte něco pro změnu, ale stále váháte? Chcete harmonizovat svoji váhu? Chcete zbavit své tělo starých usazenin a škodlivých toxinů? Seznamte se s vaším tělem a nejprve se připravte na jarní očistu...

Jak se připravit na očistu?

Většina z nás není spokojená se svým tělem, dokonce se v něm cítí nepohodlně. Někteří mají pár kil navíc, jiní by dali cokoliv za to, aby nabrali trochu svalové hmoty. Naše společnost bohužel přijala velice striktní standardy ohledně toho, co je považováno za normální, zdravé, krásné atd. Tyto standardy následně ovlivňují naše pocity, naše vnímání vlastního těla a vnucují nám mnohdy velmi nereálná očekávání, kolik bychom měli vážit a jak vlastně vypadat. To vše může být velice škodlivé pro naše sebevědomí. Je velký rozdíl mezi tím, jestli jsme hubení konstitučně, nebo z podvýživy. Jestli máme silnější stavbu od narození, nebo jsme obézní. Toto je třeba si uvědomit.

Např. podle ájurvédy, což je věda o tom, „jak žít“, stará 5000 let, se lidé dělí do tří konstitučních typů. V každém z nás jsou zastoupené všechny tři typy (dóši), avšak v různém a vyváženém poměru. Je velmi důležité, aby nedošlo k narušení této rovnováhy. Typ váta je tvořený elementem vzduchu a éteru. Jsou to lidé štíhlí se slabším svalstvem. Typ pitta je tvořený elementem vody a ohně. Lidé tohoto typu jsou střední postavy s přiměřeným množstvím svalstva. Poslední typ kapha je tvořený elementem země a vody. Je silnější postavy s větším množstvím svalů nebo tuku. Toto je opravdu velice základní charakteristika. Avšak jak vidíme, už kdysi dávno si lidé všimli, že nemůžeme být všichni stejní. Snaha přizpůsobit se jednomu ideálu „krásy“ může znamenat pro naše tělo velký stres a přinést právě onu nerovnováhu tří energií.

Podle ájurvédy je zdraví rovnováha těla, duše a mysli. Cokoliv se odehrává v naší mysli, myšlenkách, zasahuje naši duši, podněcuje emoce… to vše v konečném důsledku ovlivní i naše fyzické tělo.

Krok č. 1 – Vnímejte svoji konstituci a nesnažte se jít proti ní.

Ano. Nesnažte se za každou cenu přizpůsobit onomu „ideálu krásy“, který nacházíte v módních časopisech. Můžete si hodně uškodit.

Krok č. 2 – Připravte se na jarní očistu.

Kdysi jsem četla krásné přirovnání. Představte si den v životě vašeho kuchyňského dřezu. Věrně odvádí zbytky a odpadní vodu. No a teď si představte, že by se potrubí ucpalo. Postupně by se v dřezu udělal nános „hmoty“, která by začala krásně slizovatět a zahnívat, nepříjemně zapáchat, začaly by tam růst různé plísně, bakterie a divné novotvary.

Naše tělo je na tom podobně. Má také svůj vylučovací systém (stolice, moč, pot), který však musí pracovat efektivně. Obzvláště důležité je tlusté střevo, kde se připravuje na vyloučení vše, co už tělo nepotřebuje. Pokud tlusté střevo není v pořádku, muže to způsobovat podobnou situaci jako ucpaný dřez.

Zodpovězte si nyní otázky: Pracuje můj vylučovací systém dobře? Chodím pravidelně na velkou potřebu jednou nebo i dvakrát, třikrát denně? Trpím hodně plynatostí? Zapáchají hodně moje plyny, stolice nebo moč? Pokud jsou vaše odpovědi ANO, může to být znak toho, že se ve vašem těle hromadí toxický odpad (neboli podle ájurvédy „ama“). Dalšími znaky, že je naše tělo zatíženo „amou“, jsou například zvýšená únava ráno po probuzení, i když máte za sebou dostatek spánku, neschopnost jasného myšlení, únava svalů a nebo bolesti kloubů.

S tím se dá žít, to je pravda. Ale pokud si těchto signálů nevšímáme, „ama“ postupně ucpává další „tělesné kanály“ a může způsobit vážnější problémy.

Zodpovězte si nyní další otázku: Co jím – co piju – co cítím?

Velký význam pro naše zdraví i tělesnou hmotnost má to, co jíme a co pijeme. Pokud jíme hodně rafinovaných potravin a polotovarů, naše tělo zatěžujeme daleko více. Musí zpracovat a následně odstranit mnohem více chemických a toxických složek jako pesticidy, hormony, konzervanty, sladidla, barviva.

Možná si neuvědomujeme, že musíme „strávit“ i to, co vstřebáváme prostřednictvím ostatních smyslů. Musíme strávit vzpomínky, zvuky, které slyšíme, částice, které dýcháme, povrchy, kterých se dotýká naše tělo. Jsou tyto zvuky milé a příjemné? Je vzduch, který dýcháme, čistý? Je krém, kterým se mažeme, přírodní? Kdy jste se naposledy s někým pohádali? Cítili jste rozčílení, hněv, žárlivost, závist, strach? Bolela vás po tom hlava nebo žaludek? Nemohli jste usnout? Prostě i naše emoce se musí natrávit.

Abychom tedy mohli dobře trávit, musíme mít v pořádku zažívání. Použiji opět příklad z ájurvédy, která mluví o trávení jako o „agni“ neboli trávícím ohni. Jak podpořit agni, se dočtete níže. Když je v pořádku, stráví jakýkoliv odpad včetně emocí. Ovšem i zdravá agni přestane stíhat, pokud věci, které musí zpracovat, přichází rychle, zběsile a obzvláště pokud jsou těžké, plné toxinů a těžko stravitelné. A tady se dostáváme zpět ke konstitucím. Když naše tělo začíná nestíhat, vznikají nerovnováhy. Když začne převažovat váta, projeví se to plynatostí, nadýmáním, pálením. Když převáží pitta, objeví se kyselost, a když převáží kapha, budete se po jídle cítit unavení, místo toho abyste byli posíleni. To vše lidé znali před 5000 lety. Proč se na to dnes tak zapomíná?

Takže teď už víme, že se o sebe a svoje tělo musíme starat a hlavně že musíme dohlížet, aby „dřez odtékal“, to znamená, že jej musíme pravidelně čistit.

Než se ale pustíme do jarní očisty, musíme trochu podpořit naše vylučovací cesty. Když se totiž čistíme, uvolňují se toxiny a nečistoty ve zvýšeném množství. Je tedy důležité, aby vše fungovalo správně a toxiny se vyloučily z těla ven. Musíme se na to trochu připravit. Detoxikace není pro každého a mnohdy může nezkušeným nadšencům i uškodit.

Začněte pomalou přípravou na očistu.

1. Dopřejte si alespoň 8 hodin spánku ve tmě.

2. Po ranní hygieně, kdy si jazyk vyčistíte škrabkou na jazyk, vypijte sklenici teplé vody s lžící bio Aloe vera. Ti zkušenější můžou přidat i lžíci Noni.

3. Dopřejte si alespoň 5 minut pozdravů slunce nebo dýchání pránájáma. Ti, kteří zatím nemají zkušenosti s jógou, se můžou lehce protáhnout nebo si alespoň trochu jakkoliv zacvičit. Pokud si můžete dopřát více času, udělejte si po cvičení krátkou masáž před sprchou. Zahřejte trochu sezamového oleje a promasírujte si celé tělo. Dlouhé kosti masírujeme po délce, klouby krouživými pohyby. Pak si dejte sprchu. Sezamový olej ale nesmývejte mýdlem. Sám o sobě je přírodním čističem kůže, takže stačí teplá voda. Kůže navíc zůstane hebká.

4. Začněte přemýšlet nad svým jídelníčkem.

Postupně omezujte polotovary, bílé pečivo. Volte raději celozrnné pečivo, ráno můžete zařadit koktejl, jehož základem bude avokádo, k tomu přidáte nějaké ovoce (např. mango, banán, borůvky…) a vždy něco zeleného. Myslím tím např. hlávkový salát, polníček, dubový salát apod. Pokud máte rádi obilné kaše, střídejte je a nezapomeňte obiloviny nechat naklíčit přes noc. Vodu slijte před vařením. Stejně tak namočte i ořechy, nejlépe přes noc. Odbouráváte tím takzvané inhibitory enzymů a kyselinu fytovou, které brání semenům vyklíčit v nevhodném prostředí, a tyto látky se můžou vázat na řadu potřebných minerálů (např. zinek, železo, mangan, měď atd.) a zabránit tak jejich vstřebávání. Dopřejte si teplá jídla. Zeleninu krátce orestujte na ghí (přepuštěné máslo) nebo kokosovém tuku. Udělejte si vývar z kostí se zeleninou. Vývar je dobré vařit dlouho a na malém ohni. Jen aby tak malinko probublával. Pomalu tažený vývar je výborným zdrojem všech živin a také přírodního kolagenu. Nezapomínejte na alespoň dvě porce ovoce denně. Vitamín C je velice důležitý antioxidant, který napomáhá k eliminaci toxinů a těžkých kovů z těla.

5. Zkuste zařadit do svého režimu jeden odlehčovací den.

Můžete si uvařit vývar a popíjet ho celý den. Nebo pít bylinkové čaje a dát si půst. Přijatelnější varianta je například nejíst od 16 hod do 16 hod následujícího dne.

6. Podpořte svá játra a ledviny a nezapomínejte na pitný režim.

Výborná směs na podporu ledvin a močového měchýře je z bylin jako celík zlatobýl (Solidago virgaurea), kotvičník zemní (Tribulus terrestris), santal bílý (Santalum album), vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum). Játra a žlučník podpoří bylinky jako například chebule srdčitá (Tinospora cordifolia), kutki (Picrorhiza kurroa), právenka latnatá (Andrographis paniculata). Pro detox potřebujete i správnou cirkulaci lymfy. K její harmonizaci vám pomůže artyčok (Cynara scolymus), černá ředkev (Raphanus sativus var. sativus), lípa malolistá (Tilia cordata).

Čaje střídejte s filtrovanou teplou vodou. Snažte se omezit slazené nápoje.

7. Pomalu omezujte příjem kofeinu, alkoholu, cigaretového kouře.

Tyto civilizační závislosti jsou nejhorší. Nejde totiž o nějaký zvlášť velký kulinářský zážitek, ale jsou to prostě uvolňovací RITUÁLY a těch se těžko zbavujeme. Zkuste například vynechat jedno kafíčko denně nebo vykuřte o jednu cigaretu méně… prostě nemusíte hned skákat. Stačí jen malinký krůček, který vám nezaměstná psychiku. Další týden můžete udělat už dva krůčky a uvidíte, co zvládnete za měsíc.

8. Podpořte své trávení.

Pokud vás pálí žáha a máte pocit, že špatně trávíte, zkuste kombinaci bylin emblika lékařská (Emblica officinalis) a chebule srdčitá (Tinospora cordifolia).

Výborné jsou i čajové směsi z bazalky posvátné (Ocimum sanctum), lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra) nebo máty peprné (Mentha piperita), skořicovníku (Cinnamomum zeylanicum), zázvoru obecného(Zingiber officinale).

9. Dopřejte si krásné zážitky, příjemné pocity.

Snažte se dopřát kvalitní „potravu“ i svým smyslům. Mnohdy to vyžaduje trochu odvahy, zamyslet se nad svým životem a vztahy. Možná přijdete na to, že nastal čas si trochu uklidit ve vlastním životě. Kdy jindy bude vhodnější chvíle než s novým rokem. Přivítejte jaro s nadhledem a osvobozením od všeho, co vás zbytečně tíží.

Pokud na sobě budete pracovat, s příchodem jara vám poradíme s různými druhy očisty organismu a uvidíte, jak se budete hned lépe cítit. Vaše tělo dostane sílu a energii, podpoří se metabolismus, nastartuje se imunitní systém a vaše váha se bude krásně harmonizovat.

Objednat předplatné