Než začnete cvičit 28. 11. 2022 PDF Tisk

Jak propojit praxi fyzickou s praxí vnitřní

Často se říká, že jóga se od všech ostatních cvičení v něčem liší. Je to fakt, který potvrdí každý, kdo jejímu kouzlu propadl. Jóga totiž nepracuje pouze s fyzickým tělem, pokud se jí otevřeme a umožníme si to, promění celou naši osobnost. Klíčem je koncentrace na dech.

Jak propojit praxi fyzickou s praxí vnitřní

Uspěchaná doba s přehršlí povinností zatěžuje naši mysl tak, že nám posléze zatěžuje život. Myšlenky proudí jako auta na dálnici, takovou rychlostí a v takovém počtu, že je téměř nemožné je zachytit, přesto se o to pokoušíme a frustruje nás, že se nám to nedaří.

Jako na mostě nad dálnicí

Stojíme na mostě, shlížíme na ně dolů, tu se zaměříme na tu, tu na onu, nedokážeme je nechat plynout a nevšímat si jich. Myšlenky. Potom nemůžeme spát, máme potíže s koncentrací, špatnou náladou, úzkostmi, depresemi… Protože v těch nejnevhodnějších okamžicích se najednou stane, že se nějaká taková myšlenka vynoří až příliš jasně a zřetelně a v naší momentální nepřipravenosti nás svou intenzitou zasáhne a mnohdy srazí na kolena s takovou silou, že se zpět na nohy zvedáme jen velmi těžko.

Přebíháme do budoucnosti a zanedbáváme přítomnost

V práci přemýšlíme nad tím, co budeme dělat, až v ní skončíme. Půjdeme nakoupit, co nakoupíme? Co z toho, co nakoupíme, uvaříme k večeři? Co budeme dělat večer? Budeme sledovat televizi? Pustíme si film? Otevřeme knihu? Budeme muset jít brzy spát, protože budeme brzy vstávat do práce… V kolik vlastně? Jak moc brzy? V podobných úvahách často předběhneme přítomný okamžik nejen o celé hodiny, ale o celé dny, ba možná měsíce… Ochuzujeme se tak o krásu přítomnosti, která se nikdy nebude opakovat.

Co bude potom?

Abychom ulevili rozbolavělému tělu, které nebylo stvořeno k věčnému sezení tak, jak je uvyklé moderním sedavým životním stylem dnes, chodíme po práci na různá cvičení. Abychom ulevili rozbolavělé mysli, která není uvyklá maximálnímu pracovnímu nasazení bez dostatku prostoru pro relaxaci, vypnutí, obyčejné a nádherné nicnedělání a užívání si prostého bytí, žití, objednáváme se na terapie (v lepším případě) nebo ji otupujeme alkoholem či jinými omamnými látkami (v případě horším). Jenže při cvičení nemyslíme na cvičení, ale na to, co budeme dělat potom. 

V čem tkví síla jógy

A právě zde přichází ke slovu jóga. Od jiných cvičení se liší tím, že nepracuje pouze s tělem, ale také s myslí. Proto ten, který se dá na cestu jógy, protáhne jak tělo, tak i mysl. A nesejde na tom, zda na svou první lekci přijdete proto, abyste se věnovali fyzickému tělu, nebo proto, abyste se věnovali práci s myslí. Při vědomé praxi dochází k propojení obojího a vy tak praktikujete fyzicky i vnitřně. Právě v tom je síla, moc a laskavost jógy. Spojuje, co nešetrný přístup rozpojuje. Vrací do jednoty to, co z nedbalosti rozdvojujeme.

V hlavní roli dech

Na cestě jógy hraje hlavní roli dech a koncentrace na něj. Klíčové je jeho uvědomění si v každém pohybu, provázanost dechu s pohybem. Po tom může přijít vědomá práce s myslí, která z uvedeného svým způsobem vyplývá. Když se budeme vší silou a úsilím koncentrovat na dech a dráhu, kterou v těle vykonává, nebudeme moci přemýšlet nad ničím jiným.

Jak uvolnit a posílit zároveň

Zároveň budeme pohyby vykonávat tak, jak by se vykonávat měly, aby tělu co nejvíce prospívaly. Budeme pracovat s myslí i s tělem, obojí budeme zušlechťovat, kultivovat, uvolňovat, zbavovat napětí, a zároveň posilovat. Budeme se učit pracovat sami se sebou a jak se nám to bude víc a víc dařit, uvědomíme si, že jsme celkově spokojenější, klidnější, ukotvenější, stabilnější… Že se nám lépe spí, lépe vstává, lépe žije… Jóga je kouzelnice a když ji k sobě pustíme, promění nám život. Promění nás. Otevře nám oči.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné